HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

2014 T.C Madenileri

2014 T.C Madenileri

Mesajgönderen berkeley » Pzr Oca 26, 2014 12:29 pm

2014 1 Tl piyasaya çıktı.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: 2014 T.C Madenileri

Mesajgönderen Firavun » Pzr Oca 26, 2014 2:25 pm

Hocam valla çok hızlısınız tebrik ederim benim elime bir 6 sonra falan geçer herhalde bunlardan :lol: .
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Oca 26, 2014 2:38 pm

Evet, hızlısınız. :D
Benzer başlık 2013 paraları için, 11 Şubat 2013'te açılmış.
2014'teyse 26 Ocak'ta açarak, önceki yılın rekorunu 16 gün geriye çekmiş oldunuz.
viewtopic.php?f=4&t=4615
Şimdi, bundan sonra dikkat edilecek husus, diğer birimlerin çıkması kadar, sık-seyrek saç gibi kalıp farklılıklarının varlığı.
2014 1 TL'de sık-seyrek saç varsa, bir de T/D olduğunu düşünürsek bu paranın, 4 adet 1 TL girer koleksiyonlara. :lol:
Kalıp farklılığı yoksa, potansiyel erörler hariç, 1 TL için, en azından 2 adet T/D olmak üzerere, yerlerinizi hazırlayınız.
50 Kuruş, 25 Kuruş, 10 Kuruş, 5 Kuruş ve 1 Kuruş'u bekleyelim bakalım. Bunlarda da sık-seyrek vs. çıkabilir.
Topu topu 6 birimlik para için bazen 15-20 adet veya daha çok yer ayırmak zorunda kalabiliyoruz koleksiyonlarımızda!
Geçen seneyse, en son 25 Kuruş tedavüle verilmişti (Ağustos 2013).
viewtopic.php?f=4&t=4819
İlk tedavüle çıkan birim, genelde 1 TL oluyor.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen AtahanD » Sal Oca 28, 2014 1:09 am

Tebrikler gerçekten çok hızlısınız. Ben bu kadar çabuk beklemiyordum. :D Umarım yakın zamanda benim de elime geçer. Konusu açılmışken sorayım, 2013 1 Lirada sık/seyrek ayrımı var mı? Ben hala seyrek saça rastlayamadım da.
Tekrardan tebrikler, iyi koleksiyonlar
AtahanD
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen proodos » Sal Oca 28, 2014 4:17 pm

AtahanD yazdı:Tebrikler gerçekten çok hızlısınız. Ben bu kadar çabuk beklemiyordum. :D Umarım yakın zamanda benim de elime geçer. Konusu açılmışken sorayım, 2013 1 Lirada sık/seyrek ayrımı var mı? Ben hala seyrek saça rastlayamadım da.
Tekrardan tebrikler, iyi koleksiyonlar

2009 sonrası 1 TL'de seyrek saç hiç görüldüğü belirtilmedi, ben de hep bakarım hiç görmedim. 2009 seyrek saçları da zaman geçtikçe seyrek bulunuyor. Diğer paralarda 2009 sonrası seyrek saç basımı oldu, ayrıntılı bir şekilde hatırlayamıyorum hangi yıllarda hangi parada oldu ama 1 TL sadece 2009'da seyrek saç kalıbıyla basıldı.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen mrtbdrm » Sal Eki 28, 2014 8:16 pm

2014 yılı 5-10 ve 25 kuruşları koleksiyonuma koydum, tesadüf denk geldi burayada ekleyeyim dedim. 1 kuruş ve 50 kuruş henüz bende yok ayrıca görmedim de eğer elinde olanlar varsa belirtirlerse seviniriz. diğer birimler varsa 1 ve 50 kuruşlarda olmalı ancak dediğim gibi ben henüz görmedim
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 28, 2014 8:50 pm

mrtbdrm yazdı:2014 yılı 5-10 ve 25 kuruşları koleksiyonuma koydum, tesadüf denk geldi burayada ekleyeyim dedim. 1 kuruş ve 50 kuruş henüz bende yok ayrıca görmedim de eğer elinde olanlar varsa belirtirlerse seviniriz. diğer birimler varsa 1 ve 50 kuruşlarda olmalı ancak dediğim gibi ben henüz görmedim

2014 - 50 Kuruş Mayıs ayı başında elime geçti. Çok az dağıtıldığı söyleniyor. 2014 - 1 Kuruş ise henüz yok bildiğim kadarıyla. En son iki hafta evvel Darphane'ye sormuştum. Henüz çıkmadı demişlerdi ama bilinmez, belki basılmış ve dağıtılmamıştır. Çıkmış ise elinde olan arkadaşların bilgi vermesini rica ederim. Bu gidişle 2015'lerde çıkacak 2014 setinden fazla alıp, seti kırıp içinden koyacağız koleksiyona!
----
Bu vesileyle, yarın kutlanacak olan Cumhuriyet Bayramı'nın da şimdiden, hepimize kutlu olmasını dilerim.

2014-50Kurus-Yazi.jpg
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir