HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1 Lira 1977 erör müdür?

1 Lira 1977 erör müdür?

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eyl 20, 2014 10:29 am

Atatürk'ün saçında bir çukur var. Darbe gibi durmuyor. Erör müdür? Fikri olan? Teşekkürler..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 172
Kayıt: Prş Eyl 11, 2014 10:31 pm

Re: 1 Lira 1977 erör müdür?

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Eyl 20, 2014 7:04 pm

Özgür arkadaşım, bir çivi ve çekiç al. Sonra çivinin sivri ucunu paranın üzerine dayayıp çekiçle vur. Ne oldu? Bir çizgi veya çukur daha. Yani bu bir erör değil. Bir hatalı para değil. Tedavül etmiş, hasar görmüş para. Kaan Abinin müzayedelerini takip edersen orada satışa konulan hatalı para çeşitleri sana epey fikir verir. O hatalı paralardan birer örnek de alıp incelersen bilgin, tecrüben daha da artar. Bunun dışında Google'da "error coins" diye aratırsan konuyla ilgili yabancı sitelere de ulaşabilirsin. Mesela: http://www.coinnews.net/tools/error-coi ... criptions/ Ancak para üzerindeki farklılaşma, çukur, yükselti vb. kalıp hasarları hata değil, kalıp farkıdır. Çok kısa bilgi vereyim: Para darbı esnasında kalıp hasar görürse (çatlar, kırılır, darp haznesine metal parçası düşer ve kalıpta iz bırakır vb.) bu hasarlı kalıp ile darp edilen paralar hata olmaz kalıp farkı olur. Hatalı paralar bir defada, tek örnek olarak oluşur. Örneğin kayık baskı para. Para darp haznesine tam oturmaz, bilezik kalıp görevini yapmaz ve para kayık basılır. Ancak sonraki para hatalı olabilir de olmayabilir de. Fakat kalıptaki hasar aynı tip hasarlı kalıpla basılan yüzlerce, binlerce para demektir. Konu çok uzun ve detaylı o sebeple fazla uzatmayayım. Keyifli koleksiyonlar. :think:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 486
Kayıt: Pzt Eyl 08, 2008 4:27 pm

Re: 1 Lira 1977 erör müdür?

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eyl 20, 2014 7:32 pm

Serdar Bey bilgi için çok teşekkürler, önerdiğiniz siteyi incelemeye başladım bile..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 172
Kayıt: Prş Eyl 11, 2014 10:31 pm


Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron