HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1939 1 lira - Kalıp çarpışması

1939 1 lira - Kalıp çarpışması

Mesajgönderen hsyn44 » Prş Ara 18, 2014 12:33 am

Merhabalar,
Kaan abinin son müzayedesinden güzel bir kalıp çarpışması örneğini paylaşacağım sizlerle. Yazı tarafındaki hilal, tura tarafında rahatlıkla görünüyor. Aynı şekilde,
Atatürk'ün çenesi ve boyun detaylarının bir kısmı yazı yüzünde görünüyor. Hatta görüntüleyemesem de, yazı yüzdeki başaklar çok az tura yüzde görünüyor.
1935 25 kuruşlardaki kalıp çarpışması kadar iyi görsel sunmasa da, bu kalınlıktaki pul için ancak bu kadar olur diye düşünüyorum.

1.jpg

3.jpg

2.jpg
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: 1939 1 lira - Kalıp çarpışması

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Ara 18, 2014 2:19 pm

İlk makalemin giriş yazısı: "Madeni para koleksiyonu yapan, sürekli olarak inceleme, araştırma faaliyeti içinde olan, bir parayı tutkuyla arayan koleksiyoneri, bu özellikleri sebebiyle ünlü dedektif Sherlock Holmes‘e [1] benzetirim. Özellikle de elinde büyüteç, tüm dikkati ile çapı en fazla 4 cm. olan bir madeni paranın üzerindeki milimetrik detayları, adeta nefesini tutarak, tek tek incelerken. İnceler ama acaba bu detayların ne kadarını fark eder koleksiyoner? Bilgi, tecrübe, ustalık daha da önemlisi ne aradığını bilmek detayları fark etmedeki ana unsurlardır."

Hüseyin, işte burada tarif ettiğim koleksiyoner tipine birebir uyan koleksiyoner sensin! Tebrik ederim yine harika bir kalıp çarpışması örneği. Şunu da belirtmekte fayda var; hata çeşidi değildir, kalıp farkıdır. Darp esnasında kalıpların çarpışması, kalıplar üzerinde hasara sebep olur ve kalıplar kalıcı olarak değişir. :think:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen hsyn44 » Çrş Ara 24, 2014 12:16 am

Teşekkür ederim Serdar bey, güzel benzetmeniz çok onure etti beni. Bu paranın ikizini yakaladım zaten. Ben de sizin gibi kalıp farkı olduğunu düşünüyorum bu durumdaki paraların. Alelade erör degiller..
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş Ara 24, 2014 10:00 pm

Hatalı paralar da çok önemli. Para basım süreci hakkında bizi eğiten, bize yol gösteren veriler onlar. Bu paraya gelince; (belki bilmeyen - az bilen vardır) kalıplar darp haznesine boş para pulu girmeden kapanmış ve arada pul olmadığı için çarpışmışlar. Birbirleri üzerinde kalıcı hasar; izler bırakmışlar. Yani kalıplar darp sürecinde değişime uğramış. Bu kalıplar darp ettiğinde de üzerinde bu izleri taşıyan farklı kalıp paralar üretilmiş. Hatalı paralar tek örneklerdir (yanlış anlaşılmasın mesela kayık baskı çoktur ama aynı - tıpkı değildir. yönü farklıdır, kayıklık oranı farklıdır.) kalıp farkları ise tıpatıp aynıdır ve sayısı birden fazladır. Aradaki en bariz fark bu. Ama senin gibi benim kişisel görüşüm de kalıp farklarının daha fazla keyif verdiği yönünde. :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ara 29, 2014 8:37 am

17 Ocak 2015 para müzayedesinde çok değişik bir Osmanlı madeni parası çıkacak, ilginizi çekebilir !!!
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Ara 29, 2014 10:00 pm

Kaan Abi nasıl bir para? Yoksa kalıp çarpışması mı? :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir