HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

madeni para listesi

madeni para listesi

Mesajgönderen neptuntr » Prş Eyl 24, 2015 8:23 am

değerli dostlar
TC dönemi madeni paraların koleksiyonunu daha rahat takip edebilmek için
bir numaralandırma ihtiyacı olduğu ortada..bu konuda bizlere tam olarak hizmet vermeyen bir yabancı numaralandırma var
ancak bu km# numaralandırması bizdeki kalıp farklılıklarını içermiyor
bu yüzden sayın kaan uslu nun kitabından ve internetteki bir çok siteden aldığım bilgiler çerçevesinde bire liste oluşturdum..
şu an düzenleme aşamsında..hataları arındıktan elimdeki mevcut olanlarında fotolarını o listeye ekleyeceğim..
ekteki listeye bir göz atıp gördüğünüz hataları bildirmeniz halinde hemen düzeltirim..şimdiden teşekkürler

bu listede önemli bir eksiğim var ve bu konuda darphaneden bir bilgi alamadım :
bu basılan madeni paraların kalıp numaralarına henüz ulaşamadım..sonuç itibariyle basılan her paranın bir kalıbının olması gerekiyor ve muhakkak ki bu her kalıbında bir numarası vardır..eğer bu bilgilere ulaşabilir isek aynı seri paralardaki bazı farklılıkların erör mü yoksa kalıp farkımı olduğunu daha rahat anlayabiliriz..
yani ne kadar kalıp varsa o kadar çeşit paramız vardır..hatta bu kalıplara bir şekilde ulaşıp fotolarını da temin edebilirsek tadından geçilmez..
teşekkürler

ekteki zip dosyasında excel dosyası halinde liste vardır..
Eklentiler
numaralımadeni paralar.rar
(20.54 KiB) 100 kere indirildi
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: madeni para listesi

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Eyl 24, 2015 10:14 pm

Darphaneye sorup kalıp farkı veya hatalı para olup olmadığını anlamak mı? Darphanede bu sorulara cevap verebilecek nümismat var mı ki? :think: Bence hazırladığınız bu çalışmanın öncesinde konuyla ilgili bir çok kaynağı incelemeye ihtiyacınız var. Kalıp farkı ve hatalı paralar, eğer konu detaylı incelenir ve belli bir seviyeye gelinebilirse sonrasında karıştırılması mümkün olmayan iki ayrı konudur.
Öncelikle para üretim sürecini incelemelisiniz. Para pulu hazırlama aşamasını, kalıp hazırlama aşamasını ve para basım aşamasını.
Hatalar, madeni para üretiminin bu üç aşamasından ikisinde; para pulu hazırlama aşamasında (laminasyon hatası, eksik pul) ve para basım aşamasında (ters görüntü, kalıp kapağı, kapaklı kalıp darbı paralar, kayık baskı, geniş baskı, çift baskı, çoklu baskı, darp çift baskısı, çatlak pul, zayıf baskı, dönmüş kalıp …) meydana gelir. Daha da açayım, hatalar; hazırlanan metal levhadaki, metal levhadan kesilen para pulundaki, makinalardaki, ekipmandaki, hasar, kaza veya insan hatası sonucunda meydana gelir.
Gelelim kalıp farkları konusuna. Kalıp farkları kalıp hazırlama sürecinde (farklı kalıp - kalıpta değişiklik) ve para basım sürecinde (kalıpta para basım sürecinde meydana gelen değişimler ve hasarlar; kalıp kırığı, kalıp çatlağı, kalıp eziği, darp haznesi bileziği kırığı, kalıp çarpışması…) meydana gelir.
Dikkat ederseniz sadece kalıp farkı ve hata nedir sorularını cevaplamadım, ayrıca hata ve kalıp farkı paraların neler olduğunu de verdim. İyi çalışmalar... :think:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen neptuntr » Cmt Eyl 26, 2015 10:41 am

verdiğiniz bilgilere teşekkürler..
bir çok hususu ayırabilecelk teknik alt yaıya sahibim..
benim anladığım olay şudur..bir para basılacak ise kalıbı hazırlanır..teknik olarakda her kalıbın çizimi yada kendisinin bir numarası olmak zorundadır..her bir kalıp bir madeni paradır..ondan sonraki her türlü değişik basım errör olarak değerlendirilmelidir diyorum
koleksiyon yapanların ise neyin kalıp neyin errör olduğunu anlayabilmesi ve takip ede,ilmesi içinde bir listeye ihtiyacı var .
esaseen ters-düz bana göre kalıp farkı olmasa da bir çok kişi onlarıda ayırıyor..onun için hazırladığım listede onlarıda numaralandırdım..hatta ileride farklı bir kalıba rastlanır ise ilave edebilmek içinde aynı paralara a-b-c dite ayırdım ki ilave olanağı olsun..

işte bunun için sizler gibi bu işi uzun süre yapan,araştırma yapan koleksiyorlerinde katkılarıyla bir liste oluşşturmalı ve heğpimiz kullanmalıyız diye düşünüyorum..

ileride bir para ararken bu numaralar ile ararsak hepimiz için daha kolay olur diye düşünüyorum..
ilginize ve cevabınıza tekrar teşekkür ediyorum
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Eyl 26, 2015 2:36 pm

Sevgili dostum, tüm bilgilerimi, burada herkesle paylaşmaya hazırım. Bahsettiğiniz konular gerçekten de teknik hususlardır. Ülkemizde bu hususları bilen kaç kişi var acaba? Ben 3 yıldır bu hususları çalışıyorum ama herhalde daha yarı yoldayım... Teknik altyapı konusunu netleştirmek için size müsaadenizle bir - iki soru sorayım. Kalıp diyorsunuz ama: Para modeli nedir? İndirgeme işlemi (redüksiyon) nedir? Ana kalıp nedir? Darp kalıbı nedir? Erkek kalıp nedir? Dişi kalıp nedir? Kalıp çatlağı nedir? Kalıp kırığı nedir? Darp haznesi bileziği nedir? Darp haznesi bileziği kırığı nedir? :think:
Ancak bu konular dışında asıl bahsettiğiniz km# yani "Krause-Mishler catalogue numbers (KM#)" 'ı da burayı okuyanlara (yazan pek yok ama okuyan epey kişi var) anlatmak lazım diye düşünüyorum.
Krause-Mishler katalog numaraları "Standard Catalog of World Coins (Dünya Paraları Standart Kataloğu)" 'in referans numaralarıdır. Krause Yayınları Dünya Paraları Standart Kataloğu dahil olmak üzere birçok madeni para kataloğu yayımlar.
Ben buradan şu sonuca varıyorum. Siz yukarıdaki çalışma dışında bir katalog hazırlayacak ve yayımlayacaksınız herhalde. Yoksa bir yazılı kaynak oluşturup yayımlamadan sadece koleksiyoner olarak bir liste yapıp tüm Cumhuriyet madenilerini ve kalıp farklarını mı numaralandıracaksınız? Eğer böyle ise bu kabul görür mü sizce? :think:
Eklentiler
frank-gasparro.jpg
foto 2.jpg
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Eyl 26, 2015 2:50 pm

sizin sözleriniz:
"benim anladığım olay şudur..bir para basılacak ise kalıbı hazırlanır..teknik olarakda her kalıbın çizimi yada kendisinin bir numarası olmak zorundadır..her bir kalıp bir madeni paradır..ondan sonraki her türlü değişik basım errör olarak değerlendirilmelidir diyorum"

Bu sözlerinize ayrı cevap vermek istedim. Kalıp farkı sadece üretilen kalıba bağlı olan bir durum değildir. Kalıp, para darbı esnasında değişebilir. Darp esnasında kalıpta çeşitli hasarlar oluşabilir. Darp haznesine düşen, giren bir yabancı madde veya kalıptan kırılan bir parça kalıba hasar verir, onu kalıcı olarak değiştirir. Sonrasında bu hasarlı kalıpla basılan paralar bir kalıp farkıdır. Örneğin çenede çizgi - sakal olarak tabir edilen kalıp farkı. Kalıptan kırılan parça sonrasında kalıp kalıcı olarak değişir. Örneğin gözyaşı olarak adlandırılan kalıp farkı. Gördüğünüz gibi verdiğim örnekler, yani kalıp üretildikten sonra kalıpta darp sürecinde meydana gelen her türlü değişim hata değildir, kalıp farkıdır... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen neptuntr » Pzr Eyl 27, 2015 11:14 am

ne güzel işte..bir tartışma konusu oluşuyor vede okuyanlar benle birlikte bilgileniyoruz..
niye bizim bir numaralandırmamız yok
bundan yola çıkıp 5-6 senedir bende bakıyorum okuyorum inceliyorum..
fakat imse tasnif yapmamış..
ben burada bu konuya değinmek istedim
böyle bir katalog yada numralandırma bir kaç kişi değil ancak böyle bir gurup ile mümkün olur çünkü
benim tek başına yapacağım bir şey anca bana yarar.
ama hep birlikte 50-100 kişi görüşlerini bilgilerini ortaya koysa
ve ileriye böyle bir katalog çıksa niye olmasın değil mi..
zaten hali, hazırda kaan beyin böyle bir katakoğu var..
zaten okatalog yeterli ise ben sadece onu numalandırdım..
yok değilse eksiği varsa onu bilmek istedim sadece..
ki numaralandırma öyle olmali ki ileride farklı bir kalıp ortaya çıkarsa ilave edilebilsin
tabi ki bu aşamada bir çok farklı görüşler ortaya çıkacak
işte o farklı görüşler önemli çünkü olayı bunlar şekillendirecek

mesela gözyaşı örneğini vermişsiniz..
bende şöyle düşünüyorum
araba alırken arka çamurluğunda diğerlerine göre farklı bir eğim var ise (yani o çamurluk kalıpta basılırken hasar görmüş) ve 10-50-100 araba o şekilde çıkmış ise bence hatalıdır..kalıbı hasarlanmıştır ve farklı değildir..
benin kalıp farkından anladığım aynı para için yapılan kalıplardaki farklılıklar..tabiki benim görüşüm
herkes farklı düşünebiliyor..

ama özetle böyle bir numaralandırmaya kesin ihtiyacımız var diye düşünüyorum..bunuda en iyi yabancılar değil ülkemizdeki koleksiyonerler yapabilir diye düşünüyorum..
bu işe gönül vermiş yıllarını vermiş ve derin bilgiye sahip kişilerin bunu hazırlaması ileriye dönük kaynak oluşturması gerektiğini düşünüyorum..
teşekkürler
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen neptuntr » Pzr Eyl 27, 2015 11:18 am

ve malesef fındığı biz üretiyoruz ama almanyada fiyatlandırılıyor..aynı hataya düşmeyelim..
Türkiyedeki koleksiyonerler tarafından kabul gördüğü sürece ileriki aşamada yabancılarda buna uymak zorunda görecekler ve kabul etmek zorunda kalacaktır..ama 5 senede ama 15 senede..
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Eyl 27, 2015 12:48 pm

Azizim, siz muhtemelen beni, yazdıklarımı yanlış anladınız. Yukarıda bahsettiğim mevzuların hiçbiri benim şahsi görüşüm değildir. Kütüphanemdeki 30 civarı kitapta ve incelediğim muhtemelen 100'ün üzerindeki nümismatik forumu ve sitesinde yer alan nümismatik bilgileridir. Ben ne zaman nümismatikte "ben" diyebilirim? Basılı bir eserimden alıntı yaptığımda... Size bu değerli çalışmanızda başarılar dilerim... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen neptuntr » Pzr Eyl 27, 2015 7:49 pm

valla ne diyeceğim pek bilemedim..
km832....1340 10 kuruş
km832....1341 10 kuruş

ama biliyoruzki en azından 1340 tarihli 4 farklı ve 1341 tarihli 2 farklı 10 kuruş var.. sadece km832 tanımlaması bana çok yetersiz geldi..onun için sayın uslunun bir sonraki kitabında numalandırma yapması en azından yeni başlayanlar için referans olur düşüncesindeyim..birilerinin bir yerden başlaması gerekiyor..ben kendi adıma şu an o kitaptan faydalanıyorum..forumda sizlerin paylaştıkları fotolara bakıyorum..her geçen gün bir şeyler öğrenmeye çabalıyorum..benim gibilerin en büyük eksiği işte referans olabilecek bir kaynak..hazırladığım liste bana ait değildir..sadece sayın uslunun kitabındakileri numaralandırdım o kadar..çalışma zaten kaan uslu ya ait.benim daha o derece bilgim yok yani..
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen neptuntr » Cum Eki 02, 2015 1:05 pm

darphaneden gelen cevapta kalıplara numara verilmediği söylendi..gerketiğinde işler kalıp yapmak için ana kalıplar hala saklanıyormuş..üzerlerinde tarihleri de olduğu için numaralandırılma yapılmamış.
bana göre büyük bir eksiklik..teknik kişiler iyi bilrilerki yapılan her çizim ve kalıbın bir numarası olur.bir değişiklik olursa versiyonu yazılır..
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen serdarozdemir » Cum Eki 02, 2015 9:19 pm

neptuntr yazdı:benim daha o derece bilgim yok yani..

Azizim üzülerek söylüyorum; işte sizin bu sözünüze sonuna kadar katılıyorum. Siz maalesef boyunuzdan büyük bir işe kalkışmışsınız ama farkında değilsiniz. Hala diyorsunuz ki:

neptuntr yazdı:teknik kişiler iyi bilrilerki yapılan her çizim ve kalıbın bir numarası olur.bir değişiklik olursa versiyonu yazılır..

Hangi teknik kişilerden ve ne tür işlerden bahsediyorsunuz? Aslında yukarıda yazdım konuyu. Ne kadarı hakkında bilgi sahibisiniz? Sadece kalıp yok bu işte. Para modeli var, ana kalıp var, darp kalıpları var, darp kalıpları sadece üst ve alt (ön yüz ve arka yüz) kalıp da değil, yan kalıp da diyebileceğimiz yaka kalıp var... Hangisine numara vermelerini istersiniz? Kaldı ki para darbı esnasında üst ve alt kalıp aynı oranda eskimez ve aynı anda değiştirilmez. Üst kalıbın eskiyip değiştirildiğini düşünün ama alt kalıpla darba devam ediyorlar... Ne oldu o zaman sizin kalıp numaralandırma işi? :wink:

Size ve forumu okuyan tüm değerli dostlara belirli (tek tip) para grupları kalıp farkları ile ilgili olarak yazılmış çok ama çok değerli Amerikan nümismatik kitaplarını tavsiye derim. Kalıp çalışmasının ne olduğu hakkında bu sayede fikir sahibi olabilirsiniz. :think:
Penny Whimsy [William H. Sheldon]
Walter Breen's Encyclopedia of United States Half Cents 1793 - 1857
CHERRYPICKERS' GUIDE to Rare Die Varities
Eklentiler
z4.jpg
z5.jpg
z6.jpg
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen neptuntr » Cmt Eki 03, 2015 12:57 am

öncelikle bu tür kaynakları okumak için dil bilmek gerekiyor..malum hepimiz bilemiyoruz..ker çizim ve her kalıba numara verilmesi gerekiyor..gerekirse yüzlerce numara yani..
örneğin bir makina yapacaksınız ve çizimlerini yapıyorsunuz..200-500 adet çizim yaparsınız ve hepsinin numarası olur..ileride birinde değişiklik olursa versionu olur..vb.şeyler..
ama anladığım kadarı ile darphanede bu tür bir çalışma yapılmıyor..
bu da Türkiye farkı işte..diğer konularda bilgi sahibisiniz zaten..bu tür bilgileride başlıklar halinde paylaşırsanız okuyanlarda faydalanır.

teşekkürler
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Eki 03, 2015 3:29 am

İnanın beni yordunuz. Yine de keyifli bir yorgunluk ve elimden geldiğince açıklayacağım.

neptuntr yazdı:ker çizim ve her kalıba numara verilmesi gerekiyor..

Bakın hala "gerekiyor" diyorsunuz. Öyle çalışmıyor işte darphane. Başından beri bunu anlatmaya çabalıyorum. Daha doğrusu öyle çalışmıyor darphaneler. Hatta nasıl çalıştıklarını anlatmıyorlar da çoğu zaman. İlgili, hatta hırslı nümismatlar adeta bir dedektif gibi bilgileri toplayıp çözüyor çalışma prensiplerini... Sadece para değil bilgi topluyor bu işe gerçekten gönül verenler. Örneğin ben kendi deyimimle "hikayesi olan" paralar topluyorum.

neptuntr yazdı:öncelikle bu tür kaynakları okumak için dil bilmek gerekiyor..malum hepimiz bilemiyoruz..

neptuntr yazdı:diğer konularda bilgi sahibisiniz zaten..bu tür bilgileride başlıklar halinde paylaşırsanız okuyanlarda faydalanır.

:lol: Ciddi misiniz? :lol: Ben naçizane; Amerika'dan kitap getirtiyorum. Okuyorum. Altını çiziyorum önemli yerlerin. Notlar alıyorum. Duayenlere danışıyorum. Üzerine kafa patlatıyorum... Siz de aynısını yapın. İngilizce mi? Birazcık hırsla altı ayda orta düzeyde öğrenilir. Hadi ikiyle çarpalım on iki ay olsun... Hem kaldı ki burası forum. Benim blog'um değil. Öyle başlık açıp şu şudur diye yazmak çok komik olmaz mı? Burada insanlar bir araya gelecek bilgilerini ve fikirlerini karşılıklı olarak paylaşacaklar. Bence bu hobi sizi yeni ufuklara taşıyabilir. Beni taşıdı...Kolay gelsin. :think:

Not: Eklediğim fotoğraf Darphanemizin internet sitesinden. Bir bayan "kalıpçımız" 'ın bir hatıra para çalışması. İsterdim ki aynı fotoğrafta bu paranın modeli ve kalıbı da olsun. Yine de epey fikir veriyordur herhalde.
Eklentiler
zz44.jpg
TC Darphanesinden bir hatıra para çalışması
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen neptuntr » Cmt Eki 03, 2015 2:30 pm

bakın koyduğunuz 3 kitabın fotoğrafı 14 er kere tıklanmış..tartışmanın ne kadar faydalı olduğu ortada..yorum yazan pek yok ancak okuyan var..eğerki bilgi paylaşımını seviyorsanız inanınki bu yazdıklarınızdan bir çok kişi feyz almıştır bile..
kalıp numarası konusunda derdimi tam anlatamadığımı düşünüyorum..
yazı ile aktarma sorunumdan olabilir..
ne kadar karmaşık olursa olsun istenirse yapılabilir..örneği günlük hayatımızda çok..
satın aldığınız ürinlerdeki karekodlar sayesinde o ürüne ait herşeyi görebilirsiniz.
marketten aldığnız bir sucuğun bile hani ilde hangi köyde hangi çiftçinin beslediği hayvanın kim tarafından ne zaman kesildiği kimin pişirdiği kimin ambalajladığı ve bunların tarihleri saatleri ile birlikte bilgilerini içeren barkodu vardır..arabalar aynı makinalar aynı..çok basit bir makina için bile yüzlerce çizim yapılır numaralandırılır..
ama darphane kısmına gelince demekki orda böyle bir uygulama yok..zorluğundan değil gerek duymamışlar..
yoksa sizin anlattığınız o tüm aşamalardan sonra bir ana kalıp elde ediliyor..işte sadece o ana kalıbın numarası önemli..çünkü tüm işler kalıplar onlardan yapılıyor..
ancak dediğim gibi yapmamışlar..onların bileceği iş..
ve bana gelen cevabi yazıda o ana kalıpların durduğu yazılmış...demekki sizler veya darphane ile yakın ilişkisi olanların bir şekilde o kalıp fotoğraflarınıda temin etmesi
bu ülke koleksiyoncuları için büyük bir değer taşır..

eğer sizi fazla sıkmadıysam üzmediysem mesele yoktur..bilgileriniz için teşekkürler..umarım okuyanlara da faydalı olmuştur..
sağlıcakla kalınız..
neptuntr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Eki 03, 2015 5:12 pm

Bu yazdığım ön yargı değil, 43 yaşına gelmiş bir adamın hayat tecrübesidir. Bu ülkenin insanı okumaz. Bu ülkenin insanı kitaba para vermez. Bu ülkenin insanı "Armut piş, ağzıma düş" tarzı bir hayat yaşar. Zihniyeti budur. Bu dediğime uymayan, kitap alan, okuyan, araştıran, inceleyen insan sayımız devede kulaktır. En iyi ihtimalle binde birdir. O sebeple burada bin kere de tıklansa o kitap fotoğrafları, inanın en fazla bir tanesi alır okur. Örnek vereyim. Yıllar önce Ankara Ayrancı Antika Pazarındayım. Bir elimde Fatih - Kaan - Tuncay Abilerin o harika kataloğu var diğer elimde büyüteç. Yaklaşık 50 yaşlarında iyi giyimli, muhtemelen bir devlet kurumundan emekli, gelir durumunun iyi olduğu her halinden belli iki abimiz yanaştı önünde durduğum tezgaha. Ümit Abinin tezgahı. Pazarın en sağlam madeni para esnafıdır. Kaliteli adamdır. Neyse, bu iki kelli felli abimiz elimde görüp, merak edip önce kataloğumu istedi benden. Çok beğendiler. Beğenilmeyecek gibi de değil ki! ) Ben alımlarımda hem fiyatlara bakarım katalogdan hem de aldıklarımı işaretlerim ki aynı parayı tekrar tekrar almayayım.) Ümit Abi tezgaha koymuş satıyor aynı kataloğu. "Beğendiyseniz alın bir tane, sadece 14 tl." dedim. Almadılar. Ardından abiler para bakacak ya, büyütecimi de istediler. Yemin ediyorum küfür etmemek için zor tuttum kendimi. Koleksiyon yapıyorsun, bir kataloğa 14 tl. vermiyorsun, büyütecini dahi yanında taşımıyorsun. Hay senin ve senin gibilerin koleksiyonerliğine...
Koleksiyonerlik parayla yapılır. Bir bütçe oluşturur ve hedef belirlersiniz. Bunları yapmıyorsanız acaba ne yapıyorsunuz? Bu soruyu her koleksiyoner sormalı kendisine... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir