HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1974 - açık 4 10 kuruşta kalıp çarpışması

1974 - açık 4 10 kuruşta kalıp çarpışması

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Mar 08, 2016 10:32 pm

Merhaba,

Uzun zamandır Cumhuriyet madeni paralarına pek ilgi göstermiyordum. Osmanlı madenilerden Sultan Abdülmecid bakırları üzerine yaptığım koleksiyon tüm vaktimi alıyor.

Geçen hafta hiç ummadığım bir yerden elime fotoğraftaki 1974, açık 4, 10 kuruş geçti. Açık konuşayım; al sat için aldım parayı. Ama para bana al, satma dedi. :lol:

Parayı, kondisyonunu tetkik amacıyla incelediğimde; önce yazı yüzündeki yuvarlak çizgi dikkatimi çekti. Olabilir mi acaba deyip tura yüzünü de incelediğimde ve 1 ile 0 rakamlarını belli belirsiz fark ettiğimde, o yuvarlağın da hilal'in kenarı olduğundan emin oldum ve elimdekinin bir 'kalıp çarpışması' olduğunu anladım. Kalıp çarpışması paraları fark etmek zor, fotoğraflamak daha da zor. O sebeple çok belirsiz çıktı fotoğrafta hilal izi ve 1 ile 0 rakamlarının izleri. 1 rakamı yıldızın kenarında ve 0 rakamı yıldızın altından yarım olarak görünüyor :think:
Eklentiler
zzz33.jpg
kalıp çarpışması
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: 1974 - açık 4 10 kuruşta kalıp çarpışması

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Kas 12, 2016 9:22 pm

Demek ki bazen kafa gidiyor! Kalıp çarpışması bir para buldum deyip paylaşmışım. Halbuki bu parayı, bu kalıp çarpışmasını önce Hüseyin bulmuş. Hatta ben de yorum yapmışım iyi mi? :think: :lol: Dün akşam forumda öylesine gezinirken fark ettim. Epey de şaşırdım. Kusura bakma Hüseyin. Geç de olsa olsa bir özür dileyeyim. Hüseyinin benden önce bulup bizlerle paylaştığı aynı paradaki kalıp çarpışması: viewtopic.php?f=4&t=5109
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir