1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

1974 - açık 4 10 kuruşta kalıp çarpışması

MesajGönderilme zamanı: Sal Mar 08, 2016 10:32 pm
gönderen serdarozdemir
Merhaba,

Uzun zamandır Cumhuriyet madeni paralarına pek ilgi göstermiyordum. Osmanlı madenilerden Sultan Abdülmecid bakırları üzerine yaptığım koleksiyon tüm vaktimi alıyor.

Geçen hafta hiç ummadığım bir yerden elime fotoğraftaki 1974, açık 4, 10 kuruş geçti. Açık konuşayım; al sat için aldım parayı. Ama para bana al, satma dedi. :lol:

Parayı, kondisyonunu tetkik amacıyla incelediğimde; önce yazı yüzündeki yuvarlak çizgi dikkatimi çekti. Olabilir mi acaba deyip tura yüzünü de incelediğimde ve 1 ile 0 rakamlarını belli belirsiz fark ettiğimde, o yuvarlağın da hilal'in kenarı olduğundan emin oldum ve elimdekinin bir 'kalıp çarpışması' olduğunu anladım. Kalıp çarpışması paraları fark etmek zor, fotoğraflamak daha da zor. O sebeple çok belirsiz çıktı fotoğrafta hilal izi ve 1 ile 0 rakamlarının izleri. 1 rakamı yıldızın kenarında ve 0 rakamı yıldızın altından yarım olarak görünüyor :think:

Re: 1974 - açık 4 10 kuruşta kalıp çarpışması

MesajGönderilme zamanı: Cmt Kas 12, 2016 9:22 pm
gönderen serdarozdemir
Demek ki bazen kafa gidiyor! Kalıp çarpışması bir para buldum deyip paylaşmışım. Halbuki bu parayı, bu kalıp çarpışmasını önce Hüseyin bulmuş. Hatta ben de yorum yapmışım iyi mi? :think: :lol: Dün akşam forumda öylesine gezinirken fark ettim. Epey de şaşırdım. Kusura bakma Hüseyin. Geç de olsa olsa bir özür dileyeyim. Hüseyinin benden önce bulup bizlerle paylaştığı aynı paradaki kalıp çarpışması: viewtopic.php?f=4&t=5109