HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

"İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

"İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

Mesajgönderen tolgaceng » Pzt Ara 05, 2016 9:14 pm

Darphane'nin resmi sitesinde, halk arasında "İhtilal Parası" olarak da bilinen, 1960 basımı gümüş 10 Lira ile ilgili çelişkili ifadeler var. "Hakkımızda > Paranın Tarihi" kısmında şu yazıyor:
"Cumhuriyetin kuruluşundan 1970 yılına kadar hatıra para olarak herhangi bir para çıkarılması söz konusu olmamıştır. (...) Bu hukuki ve yasal çerçevenin oluşmasından sonra Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ilk hatıra para olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi 50. Yılı anısına aşağıda özellikleri gösterilen parayı çıkarmıştır. Bu para Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk hatıra parası olma özelliğini taşıdığı için önemlidir."

Yani, 1970 yılında çıkarılan, "Türkiye Büyük Millet Meclisi 50. Yılı" temalı, 25 Lira nominal değerli para ilk hatıra parası olarak belirtiliyor. Bundan ben "İhtilal Parası"nın tedavül parası kategorisine dahil olduğunu çıkarıyorum. Ancak, darphanenin tedavül paraları listesinde 1960 10 Lira geçmiyor. Öte yandan, Darphane'nin sitesindeki "Küçük Sözlük" bölümünde "Hatıra Parası"nın tanımının sonunda şu ifade var: "Cumhuriyet döneminin ilk hatıra parası 27 Mayıs 1960 Devrimi’nin gümüş on lirasıdır. Bunu Darphane tarafından çıkarılan diğer hatıra paraları izlemiştir."

Yani şimdi bu "İhtilal Parası"nı tedavül parası olarak mı değerlendirmeliyiz, yoksa hatıra para olarak mı?
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: "İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

Mesajgönderen Aydin35 » Pzt Ara 05, 2016 11:23 pm

Tedavüle cikmis paradir. Dolayisiyla tedavül parasi sayilir.

Bir baska özelligi, nominal olarak 10 lira, o dönemin en büyük metal parasinin 4 kati olarak, anormal yüksektir.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ara 06, 2016 12:26 am

Tedavül etmiş bir hatıra parası. Tedavül parası. Dönemin şartları yüzünden memur maaşlarının bir süre bu parayla ödendiği, Menderes'in yaptığı devaülasyonun ve ekonomik sıkıntıların halkta yarattığı güvensizliğe karşı bir tedbir, yeni yönetimin halkın güvenini kazanma ihtiyacı gibi nedenlerle yüksek nominalli ve değerli metalden mamul (Gümüş) bu para kullanıma sunulmuştur. Kenar yazısına göre ters ve düz olarak ikiye ayrılır.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ara 06, 2016 12:33 am

Ben bu parayı tasnif ettiğimde Türkiye Cumhuriyeti madeni paraları koleksiyonumda tuttum. Hatıra paralarında değil. Öyle de olmalı ama tercih meselesi elbette.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolgaceng » Çrş Ara 07, 2016 9:32 pm

Ben de öyle yaptim. Tesekkürler cevap veren herkese...
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Pzr Ara 11, 2016 11:03 pm

Gilaay hocamında dediği gibi 1960 10 lira benim koleksiyonumda da hatıra paralar arasında değil tedavül paraları kısmında. Zaten tedavül edilmiş bir paradır.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir