1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

"İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ara 05, 2016 9:14 pm
gönderen tolgaceng
Darphane'nin resmi sitesinde, halk arasında "İhtilal Parası" olarak da bilinen, 1960 basımı gümüş 10 Lira ile ilgili çelişkili ifadeler var. "Hakkımızda > Paranın Tarihi" kısmında şu yazıyor:
"Cumhuriyetin kuruluşundan 1970 yılına kadar hatıra para olarak herhangi bir para çıkarılması söz konusu olmamıştır. (...) Bu hukuki ve yasal çerçevenin oluşmasından sonra Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ilk hatıra para olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi 50. Yılı anısına aşağıda özellikleri gösterilen parayı çıkarmıştır. Bu para Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk hatıra parası olma özelliğini taşıdığı için önemlidir."

Yani, 1970 yılında çıkarılan, "Türkiye Büyük Millet Meclisi 50. Yılı" temalı, 25 Lira nominal değerli para ilk hatıra parası olarak belirtiliyor. Bundan ben "İhtilal Parası"nın tedavül parası kategorisine dahil olduğunu çıkarıyorum. Ancak, darphanenin tedavül paraları listesinde 1960 10 Lira geçmiyor. Öte yandan, Darphane'nin sitesindeki "Küçük Sözlük" bölümünde "Hatıra Parası"nın tanımının sonunda şu ifade var: "Cumhuriyet döneminin ilk hatıra parası 27 Mayıs 1960 Devrimi’nin gümüş on lirasıdır. Bunu Darphane tarafından çıkarılan diğer hatıra paraları izlemiştir."

Yani şimdi bu "İhtilal Parası"nı tedavül parası olarak mı değerlendirmeliyiz, yoksa hatıra para olarak mı?

Re: "İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ara 05, 2016 11:23 pm
gönderen Aydin35
Tedavüle cikmis paradir. Dolayisiyla tedavül parasi sayilir.

Bir baska özelligi, nominal olarak 10 lira, o dönemin en büyük metal parasinin 4 kati olarak, anormal yüksektir.

Re: "İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

MesajGönderilme zamanı: Sal Ara 06, 2016 12:26 am
gönderen Gilaay
Tedavül etmiş bir hatıra parası. Tedavül parası. Dönemin şartları yüzünden memur maaşlarının bir süre bu parayla ödendiği, Menderes'in yaptığı devaülasyonun ve ekonomik sıkıntıların halkta yarattığı güvensizliğe karşı bir tedbir, yeni yönetimin halkın güvenini kazanma ihtiyacı gibi nedenlerle yüksek nominalli ve değerli metalden mamul (Gümüş) bu para kullanıma sunulmuştur. Kenar yazısına göre ters ve düz olarak ikiye ayrılır.

Re: "İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

MesajGönderilme zamanı: Sal Ara 06, 2016 12:33 am
gönderen Gilaay
Ben bu parayı tasnif ettiğimde Türkiye Cumhuriyeti madeni paraları koleksiyonumda tuttum. Hatıra paralarında değil. Öyle de olmalı ama tercih meselesi elbette.

Re: "İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 07, 2016 9:32 pm
gönderen tolgaceng
Ben de öyle yaptim. Tesekkürler cevap veren herkese...

Re: "İhtilal Parası" ile ilgili bir soru

MesajGönderilme zamanı: Pzr Ara 11, 2016 11:03 pm
gönderen Firavun
Gilaay hocamında dediği gibi 1960 10 lira benim koleksiyonumda da hatıra paralar arasında değil tedavül paraları kısmında. Zaten tedavül edilmiş bir paradır.