HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Koleksiyona Girerler mi?

Koleksiyona Girerler mi?

Mesajgönderen Firavun » Prş Oca 26, 2017 5:10 pm

Arkadaşlar bugün tesadüfen daha önce almış olduğum birkaç madeniyi buldum kutunun birinde. Sonra içime bir şüphe düştü acaba koleksiyona girebilirler mi diye. Daha sonra temizlenmiş olabilirler diye şüpheye düştüm. Yardımınıza ihtiyacım var :). Sizce bu paralardan hangiler koleskiyona girmeyi hak eder? Temizlenmiş olma ihtimalleri var mı ?
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Koleksiyona Girerler mi?

Mesajgönderen Firavun » Prş Oca 26, 2017 5:23 pm

Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Prş Oca 26, 2017 7:45 pm

Gördügüm kadariyla, hepsi bu serinin kolay bulunan yillari. Icinde 1935 ve 36 göremedim.
Bence bu seride kolay bulunanlar icin secim en az cilalti olmali.

1938 5 kr. ve 1937 10 kr fena degil. Taktiri koleksiyonere kalmis derim ama 1940 5 kr. koleksiyona girmemeli.
Cok daha iyisini, uygun bir fiyata bulabilirsiniz.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Prş Oca 26, 2017 8:28 pm

Aydın hocam peki temizlenmiş olabilirler mi ? Çünkü bunları çok uyguna almıştım zamanında. Bide bakınca sanki yatay çizgiler gördüm bazılarında sanki bişeyle ovalanmış gibi. Temizlenmiş olma ihtimalleri var mıdır sizce? 1943 5 Kuruş hakkında ne düşünürsünüz peki? Bence çok kötü değil.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Cum Oca 27, 2017 2:18 am

Söz konusu para sira ve düsük kondisyonda ise, temizlenmis olmasi pek önemli unsur degil.
Her yeri yamulmus arabayi almak isteyenin, arabanin boyasinin orjinal olup olmadigini sormasina benzer.
Örnek biraz uygunsuz oldu ama, ne demek istedigimi anlamissindir umarim. :wink:

Eger, ilk bakista cil gibi görünen para temizlenmisse, kondisyon en fazla temiz yada cok temiz kabul edilir.

1943 5 kurus cok temiz kondisyonda.

Bu seride, yildiz en yüksek nokta olup, ilk olarak asindigi icin, kondisyon saptamada yardimci olur.
Cil parada, yildizin orta kismi, son derece keskin olmali. En ufak asinma cilalti demek ve cok temiz olmasi icin yildiz ic hatlari azda olsa belli olmali. Yildiz düzlesmisse, temiz.
Tabi bu kabaca bir yaklasim. Paranin her zaman tamamini kontrol etmek lazim.

Ayrica, kondisyon bakimindan, paranin iki yüzü farkli görünüyorsa, kötü olan yüzün kondisyonu, paranin tamami icin gecerlidir. Bunuda bilmekte fayda var.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Oca 28, 2017 1:05 am

Aydın Hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. İyi dediklerinizi koleksiyona dahil ettim diğerleri kenarda şu anda çil veya çilaltı kondüsyonda olanlarını bulmaya çalışcam :) . Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar :).
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir