HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1936 - 10 kuruş kondisyon ve diğer sorularım hk.

1936 - 10 kuruş kondisyon ve diğer sorularım hk.

Mesajgönderen nickmickyok » Cum Tem 21, 2017 2:37 pm

Merhaba herkese,

Söz konusu forumdan yakın bir zamanda haberdar oldum ve TC madeni koleksiyonuna başlayan biri için çok faydalı bilgiler olduğunu keşfettim. Elinize sağlık.

2 adet merak ettiğim soru var, yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

1- Elimdeki para kataloğuna göre bazı paraların hem ters hem de düz kenar yazısı varyasyonu var. TC madeni toplayan birinin her iki tipi de toplaması mı makbudur?
2- Ekteki fotoda yer alan parayı yeni temin ettim ancak henüz çok tecrübem olmadığı için kondisyonunu merak ediyorum. Söz konusu para temizlenmiş midir? Ek olarak para üzerindeki siyah kısımlar paranın derecesini düşürmek için bir faktör müdür ?

İyi günler dilerim,
Mert.
Eklentiler
IMG_1788.JPG
IMG_1786.JPG
nickmickyok
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: 1936 - 10 kuruş kondisyon ve diğer sorularım hk.

Mesajgönderen Aydin35 » Cmt Tem 22, 2017 12:31 am

Kenar yazilarinin her ikisinide toplayip yada toplamamak her koleksiyonerin kendi tercihi.
Kenar yazilari , ters yada düz olmasi tesadüfen gerceklesiyor. Normalde, sayi olarak birbirine yakin olmasi lazim. Olmayabilirde.
Koleksiyonerlere, ilgilendikleri alanlar yeri gelir dar gelebilir. Buna erörler, tes düz kenar yazilari ilave edilebilir. Bir nevi, ilgilendikleri koleksiyon alanini genisletmek amaciyla.
Sade ters düzle kalmayip, T.C. madeniyi 2 defa yapanlar var. :) Hepsi tercih, sart degil.

2. Sorunuzda, arkadaslardan gelecek yorumlar cok farkli olabilir. Bence, temizlenmemis. Kondisyon cok cok temiz. Cil altina yetmez.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Tem 22, 2017 5:16 pm

Kondüsyon kısmına cevap vermek istiyorum bende. Bana göre bu paranın kondüsyonu XF (Extra Fine) (Çok temiz). Parada önemli olan detaylar ve hatlar. Oksidasyon sonucu paralarda elbette bu tip lekeler oluşabilir. Temizlendiğini sanmıyorum. Kondüsyonu Aydın Hocamın da dediği gibi çil altına yetmez. İyi çalışmalar.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen nickmickyok » Pzt Tem 24, 2017 9:31 am

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim sayın "Firavun" ve "Aydin35".
nickmickyok
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen nickmickyok » Sal Tem 25, 2017 12:45 pm

Aydin35 yazdı:Kenar yazilarinin her ikisinide toplayip yada toplamamak her koleksiyonerin kendi tercihi.
Kenar yazilari , ters yada düz olmasi tesadüfen gerceklesiyor. Normalde, sayi olarak birbirine yakin olmasi lazim. Olmayabilirde.
Koleksiyonerlere, ilgilendikleri alanlar yeri gelir dar gelebilir. Buna erörler, tes düz kenar yazilari ilave edilebilir. Bir nevi, ilgilendikleri koleksiyon alanini genisletmek amaciyla.
Sade ters düzle kalmayip, T.C. madeniyi 2 defa yapanlar var. :) Hepsi tercih, sart degil.

2. Sorunuzda, arkadaslardan gelecek yorumlar cok farkli olabilir. Bence, temizlenmemis. Kondisyon cok cok temiz. Cil altina yetmez.

Tekrardan merhaba,

Kısa bir sorum daha olacak.

Sirke ve tuz karışımıyla yapılan para temizleme işlemi sizce doğru mudur? Örneğin üzerinde herhangi bir çizik, darbe vs. olmayan ancak parlamayan paralarım için nedense deftere koymadan önce mutlaka sirke-tuz karışımında bekletme ihtiyacı duyuyorum. Belki de çok yanlış bir uygulama ancak bunu rutin haline getirdim ve külliyen yanlış devam etmekten korkuyorum. Kısa bir süre sirke-tuz karışımında beklettiğim paraları çok narin bez ile kuruluyorum. Üzerinde temizlemede oluşan çizikler vs. gibi bir durum olmuyor tabi ki. Bu konuyla ilgili değerli düşünceniz nedir acaba?
nickmickyok
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen nickmickyok » Sal Tem 25, 2017 12:46 pm

Firavun yazdı:Kondüsyon kısmına cevap vermek istiyorum bende. Bana göre bu paranın kondüsyonu XF (Extra Fine) (Çok temiz). Parada önemli olan detaylar ve hatlar. Oksidasyon sonucu paralarda elbette bu tip lekeler oluşabilir. Temizlendiğini sanmıyorum. Kondüsyonu Aydın Hocamın da dediği gibi çil altına yetmez. İyi çalışmalar.

Tekrardan merhaba,

Sirke ve tuz karışımıyla yapılan para temizleme işlemi sizce doğru mudur? Örneğin üzerinde herhangi bir çizik, darbe vs. olmayan ancak parlamayan paralarım için neden deftere koymadan önce mutlaka sirke-tuz karışımında bekletme ihtiyacı duyuyorum. Belki de çok yanlış bir uygulama ancak bunu rutin haline getirdim ve külliyen yanlış devam etmekten korkuyorum. Kısa bir süre sirke-tuz karışımında beklettiğim paraları çok narin bez ile kuruluyorum. Üzerinde temizlemede oluşan çizikler vs. gibi bir durum olmuyor tabi ki. Bu konuyla ilgili değerli düşünceniz nedir acaba?
nickmickyok
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Çrş Ağu 02, 2017 6:40 pm

nickmickyok yazdı:
Firavun yazdı:Kondüsyon kısmına cevap vermek istiyorum bende. Bana göre bu paranın kondüsyonu XF (Extra Fine) (Çok temiz). Parada önemli olan detaylar ve hatlar. Oksidasyon sonucu paralarda elbette bu tip lekeler oluşabilir. Temizlendiğini sanmıyorum. Kondüsyonu Aydın Hocamın da dediği gibi çil altına yetmez. İyi çalışmalar.

Tekrardan merhaba,

Sirke ve tuz karışımıyla yapılan para temizleme işlemi sizce doğru mudur? Örneğin üzerinde herhangi bir çizik, darbe vs. olmayan ancak parlamayan paralarım için neden deftere koymadan önce mutlaka sirke-tuz karışımında bekletme ihtiyacı duyuyorum. Belki de çok yanlış bir uygulama ancak bunu rutin haline getirdim ve külliyen yanlış devam etmekten korkuyorum. Kısa bir süre sirke-tuz karışımında beklettiğim paraları çok narin bez ile kuruluyorum. Üzerinde temizlemede oluşan çizikler vs. gibi bir durum olmuyor tabi ki. Bu konuyla ilgili değerli düşünceniz nedir acaba?

Merhabalar yeni açmış olduğunuz başlığa bu konu hakkımdaki fikirlerimi yazdım. Kolay gelsin. :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir