HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

ticaret

ticaret

Mesajgönderen fer357 » Çrş Ara 21, 2011 9:18 pm

arkadaslar ben internet üzerinde ara sıra elime mal gectikce antika veya el sanatları gibi objeleri satıyorum bügün birinde işittim devlet internet üzerindeki satısları takip ediyor geriye dönük simdiye kadar ne sattın işe onların hepsini ticaret kdv sini hesaplayıp toplu olarak sana ödettiriyormus dogrumu zaten bazı siteler yüzde yedi ile on arasında kesinti yapıyorlar bunun içinde vergisi yokmudur acaba..saygılar
fer357
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: ticaret

Mesajgönderen berkeley » Çrş Ara 21, 2011 10:15 pm

İnternet alış satış sitelerinin yaptığı kesinti kendi komisyonlarıdır ve bunun üzerinden vergi vermekle yükümlüdürler, alış satış yapanda ürünü aldığı fiyatla sattığı fiyat arasındaki farktan vergi vermekle yükümlüdür sorun burada başlıyor, siz bir alımı belgeleyemediğiniz için sattığınız fiyat direkt olarak vergilendiriliyor, sonuç olarak yaptığınız satışlarda sorumluluk sizdedir ve irsaliyesiz her yaptığınız satış için okkalı bir fatura çıkarabilirler, özelliklede işi ticarete dökmek gibi bir suistimali anladıklarında.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fer357 » Çrş Ara 21, 2011 10:29 pm

cok cok tesekürler kardes internet üzerinde o zaman devlet kurumunda calısan bir memur kendi capında satıs yapmaya kalkıssa memur oldugundan dolayı fatura cıkaramaz ve bundan dolayı satamaz gibi bir ortam olusuyor degilmi aslında
fer357
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen ertug » Prş Ara 22, 2011 12:25 am

Tahminime göre gittigidiyor'u kastediyorsunuz. Ebay üzerinden satış yapmanın yollarını araştırın derim.
saygılar
ümit
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Prş Ara 22, 2011 11:51 am

fer357 yazdı:cok cok tesekürler kardes internet üzerinde o zaman devlet kurumunda calısan bir memur kendi capında satıs yapmaya kalkıssa memur oldugundan dolayı fatura cıkaramaz ve bundan dolayı satamaz gibi bir ortam olusuyor degilmi aslında

Evet yasalar bütün vatandaşları kapsar.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fer357 » Prş Ara 22, 2011 10:07 pm

ebay üzerinde satıs yapıldıgında aynı poreblemler olmayacakmı.ordada fatura istenecek benim sıkıntım vergiden kacmak degil bir işyerin olmadan fatura kesememenden kaynaklanıyor.tesekürle
fer357
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen berkeley » Cum Ara 23, 2011 10:55 am

Ebay dan satışlarda ülkemizle ilgili vergi sorunu olmaz, yanlız kültür varlıkları koruma kanununa muhalefet eden bir ürünü yurt dışına satmak yasaktır buna dikkat etmelisiniz, aileden birine şahıs şirketi kurabilirsiniz böylece irsaliye de kesebilirsiniz, aylık masrafı 250-300 tl yi bulur buna da dikkat edin.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen efeler1971 » Cum Ara 23, 2011 11:49 am

Arkadaşlar ben de elimdeki koleksiyonun yabancı kağıt para kısmını kıyamayacağım parçalar dışında başka önceliklerden dolayı elden çıkarmayı düşünüyorum. Yurt dışı sitelerden satışlarda da devlete vergi vermek gerekmiyor mu? Yoksa devlet dışardan döviz gelecek diye yurt dışı ticarete ayrıcalık mı tanıyor? Sattığınız bir ürünü yurt dışına kargolarken; alıcı, elime geçmedi veya evet kargo geldi ama içi boştu gibisinden davranışlarda bulunduğunda satıcıyı koruyan bir mekanizma var mı? Hiç satış yapmadığım için bilmiyorum, bu konuda bilgisi olan paylaşırsa mutlu olurum. Tabii bahsettiğim bulundurması izne tabii olmayan koruma kapsamı dışındaki ürünler için.
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen efeler1971 » Cum Ara 23, 2011 12:02 pm

Bir şey daha. Acaba yurt içi sitelerden toplu bir koleksiyonu tek bir ürün olarak sattınız ve başka satış yapmadınız. Vergi açısından satış sayısı ve fiyat limiti var mıdır? Yasalara aykırı bir davranışta bulunmamak adına soruyorum ve eminim bir çok kişi bu konuyu merak ediyordur. Tekrar teşekkürler. İyi koleksiyonlar.
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Ara 23, 2011 10:20 pm

Yurtdışı sitelerde satış yaptığınızda ödemeyi büyük bir ihtimalle Paypal ile tahsil edeceksinizdir. 2011 yılı başından itibaren Paypal'da biriken paranızı sadece iki şekilde kullanabilirsiniz.
1) Ebay'de Türkiye'den satış yapan birine ödeme yapmak içine
2) Paranızı Türkiye'deki bir bankaya transfer edebilirsiniz.

Bunların dışında, Ebay ödemesi vs.. için kullanmanız engelleniyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve pek çok diğer devletin baskısı ile böyle bir uygulamaya geçilmiş. Maksat paranın trafiğini kontrol etmeki vergisiz kazançları takip etmek.

Bu yüzden Ebay ve benzeri yerlerde satış yaparken dikkat edin. İleride başınız ağrıyabilir.

Gittigidiyor içinde çok uyardım ama beni dinlemediler.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen efeler1971 » Cum Ara 23, 2011 10:32 pm

Bilgilendirme için teşekkürler.
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Koleksiyon Ürünleri Satan Üyelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir