HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Düzeltilmiş Banknot

Forum kuralları
:!: :!: Bu başlık altına sadece Yönetici veya Moderatörler mesaj atabilir. Eklenmesini veya değiştirilmesini istediğiniz konuları Özel Mesaj ile iletin.

Düzeltilmiş Banknot

Mesajgönderen Süleyman Beyaz » Çrş Ağu 23, 2017 12:54 pm

İnternet üzerinden mezat yoluyla satış yapan birtakım sitelerde banknotlarda "Düzeltilmiş" ibaresi kullanılıyor. Örneğin "Çilaltı" ancak "Düzeltilmiş"
"Düzeltilmiş" ibaresi ile;
a) Kırışıklıkları gidermek için yapılan her türlü müdahale [fiziksel baskı,(litografi presi gibi?) veya ısı+baskı (ütüleme ?) ]
b) Banknot kenarlarında oluşmuş küçük yırtıkları yok etmek için paranın kenarlarını kesme, (kağıt giyotini ile?) kırpma
c) Kimyasal olarak başkaca bir müdahale mi kastediliyor.

Osmanliparalari.com sitesinde de yer verilen banknotlar için derecelendirme tablosunda, "Temizlenmiş, kenarları traşlanmış veya onarılmış paralar değeri en düşük kağıt paralardır. Alınması önerilmez." açıklamasına yer verilmiş.http://www.osmanliparalari.com/index.php?do=dynamic/view&pid=13.
"Düzeltilmiş" banknotlar alınması önerilmeyen bu sınıfa mı dahil?
Saygılarımla...
Süleyman Beyaz
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz
 
Mesajlar: 6
Kayıt: Pzt Mar 10, 2014 12:51 am
Konum: Ankara

Re: Düzeltilmiş Banknot

Mesajgönderen Süleyman Beyaz » Cmt Şub 23, 2019 8:12 pm

"Aşağıdaki listede 5 ayrı kondisyon için açıklayıcı bilgi görebilirsiniz. Burada da fark edeceğiniz gibi “işlemli” paralarla ilgili hiçbir not yoktur. “İşlemli” yani bir şekilde düzeltilmiş paraları “ÇA işlemli” veya “ÇÇT düzeltilmiş” şeklinde listeliyoruz. Bize göre işlemli para koleksiyona girmez diye bir şey yoktur. Koleksiyoner ne aldığını bildiği sürece her para koleksiyona girer. Tercih Size kalmıştır. İşlemli paranın kabul edilemeyeceği tek kondisyon ÇİL’dir. Hiçbir şart altında, işlem yapılmış kağıt para ÇİL olarak kabul edilemez."
https://www.osmanlimezat.com/blog/88/kagit-para-derecelendirmesi
Süleyman Beyaz
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz
 
Mesajlar: 6
Kayıt: Pzt Mar 10, 2014 12:51 am
Konum: Ankara


Dön Sözlük ve Terimler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron