HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Koleksiyoner Belgesi Nasıl Alınır ?

Forum kuralları
:!: :!: Bu başlık altına sadece Yönetici veya Moderatörler mesaj atabilir. Eklenmesini veya değiştirilmesini istediğiniz konuları Özel Mesaj ile iletin.

Re: Koleksiyoner Belgesi Nasıl Alınır ?

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Tem 04, 2010 2:02 am

Son 6 padişaha ait paraların kayıt edilmesine gerek yok.
Fotoğraf masrafları tabiki size ait.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen mfkaragul » Sal Ağu 17, 2010 11:25 am

6- Eserlerin adını ve cinsini belirtir liste.

Bu listeyi hazırlamak için gerekli olan eserleri toplamak sıkıntılı bir durum doğurmuyor mu? Sonuçta henüz belgesi olan bir kişi değilsiniz, başvuru yapmak için sağdan soldan eser toplamak, cezai işlemden muaf mı tutuluyor?
mfkaragul

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Ağu 17, 2010 11:43 am

Koleksiyoner belgesi başvurusu için illâ elinizde bu tür bir eser olmasına gerek yok.

Başvuru yapmadan çok miktarda eser almak/bulundurmak problem çıkarabilir.

Sağlam iş yapmak istiyorsanız önce belge alın sonra eser almaya başlayın.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen sedatalagoz » Cmt Kas 20, 2010 12:59 am

Bende Koleksiyoncu Üyelik Belgesi var Darphane tarafından evime gönderildi acaba bu geçerli olur mu? 6 Padişah öncesi paraları biriktirebilmem için
sedatalagoz
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Kas 20, 2010 1:23 am

Hayır.

Malesef koleksiyoner belgesi o kadar kolay alınamıyor. Adresinize en yakın müzeye başvurmanız şart.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen berhan » Cum Oca 07, 2011 8:29 pm

Arkadaşlar Bugün müzeye gittim babam ile yeni yıl sonrası bir düzenleme gelmiş ve avrupa yakasında koleksiyoner belgesi veren tek müze (sanırım anadolu yakası ıcın de gecerli) Rumeli müzesi.. BİLGİLERİNİZE..
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cum Oca 07, 2011 8:53 pm

berhan yazdı:Arkadaşlar Bugün müzeye gittim babam ile yeni yıl sonrası bir düzenleme gelmiş ve avrupa yakasında koleksiyoner belgesi veren tek müze (sanırım anadolu yakası ıcın de gecerli) Rumeli müzesi.. BİLGİLERİNİZE..

Babanızın resmi koleksiyonerlik başvurusu hayırlı olsun. Önce Yıldız, sonra Aşiyan'dı diye biliyordum yeni yönlendirmeleri; demek Rumeli Müzesi'ne müracaat edilecek artık.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berhan » Cmt Oca 08, 2011 11:38 am

Teşekkürler.. Evet Rumeli Müzesineymiş Artık
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berhan » Çrş Şub 02, 2011 9:42 pm

Arkadaşlar bu istenenlerin dısında müzeye gittiginizde tekrardan istenen belli baslı bir şeyler daha var bunlarıda goturunde basınız agırmasın..

Bir Adet mavi klasör
Bir top A4 kagıdı
10 adet pembe yarım dosya
1 Kutu mavi pilot kalem..

Belge için müracaat ettim kendımı okula kayıt oluyormus gibi hissettim ne acıdır ki devletimiz karsılamıyormus müzelere bu malzemeleri :oops:
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen NOBILITAS » Çrş Şub 02, 2011 10:01 pm

Bu ne saçma şey kardeşim. Koleksiyoner devletten zengin mi be! Terbiyesizliğe bak. Bir top kağıtla bir kutu kalem alacak paraları yokmuymuş yani. Ben ilk defa duyuyorum bunu. Bakanlık yeni bir genelge yayınlamış duyunca cinlerim tepeme çıktı zaten. Definecilerin bile koleksiyonerden daha az ağrıyordur başı.
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen berhan » Çrş Şub 02, 2011 11:03 pm

Aynen öyle emir abim.. Neymiş bu yeni genelge merak ettim ?
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen NOBILITAS » Prş Şub 03, 2011 4:12 pm

Yeni gelnelge nümizmatları pek ilgilendirmiyor aslında. Bakanlıktan gelen yazıyla koleksiyonerlerin elinde bulunan taş eserlerin müzelerde toplanması istenmiş. Birkaç sene evvel gündeme gelmişti bu ama uygulamaya yeni geçti heralde. İşe bak. Sağda solda rezilliğin pisliğin içindeki onca eseri es geç, sonra gel koleksiyonerin elinde (kendi adıma konuşursam) gayet iyi şartlarda korunan eserleri müzede toplama kararı al. Benim elimdeki taş eserler ben alıp kaydetmeden önce pis su kanalının üstünde duruyordu. Kaç sene orda durdu o eserler. Ben alıp temizleyip kaydetmesem acaba bakanlığın veya müzenin nereden haberi olacaktı? Yanlış hatırlamıyorsam bu kararın alınmasına gerekçe olarak, tarihi eserlerin tahribatının önlenmesi gösteriliyordu. Bakanlık önce cahil definecilerin önüne geçsin. Koleksiyonerin elindeki eseri alıp müzenin deposunda saklayıp kimseye göstermeyinceye kadar, dinamitle kaya kabartmalarını patlatanlara önlem alsınlar.
AYIP, TERBİYESİZLİK, İŞGÜZARLIK...başka birşey değil bu.
Mesele eserleri müzeye verip vermeme değil. Alınan kararın saçmalığında. Her rengi boya bir fısık yeşili kalsın.

Bence bakanlık yeni bir düzenleme yapmalı. Demeli ki: bize koleksiyonerlik başvurusu falan yapmayın, koleksiyonerler de bıraksın bu işi, eserler zebil olsun, yurt dışına çıksın büyük müzeler, para babası koleksiyonerler bizden kaçırılan eserlerle hava atsın, sizde iç geçirip seyredin kardeşim...

Yarın birgün koleksiyonerlerin elindeki tüm eserler müze depolarında saklanacak kimseye göstermeyeceğiz derlerse şaşırmayın.

Bu arada adım "Emin" Berhancığım Emir değil :)
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen berhan » Prş Şub 03, 2011 8:15 pm

Tek harften kaybetmişim :) Yazık valla yazık Müzeler kayıt altına alıp depolarında curumeye bırakıyor eserleri en azından boyle emın ellerde ama anlatılamıyor ki belki 60-70 sene sonra adam gibi bir düzenleme yapılırda bizden sonraki nesiller rahatlar emin abim
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ardairem » Cum Şub 04, 2011 12:29 am

Arkadaşlar bugün koleksiyoner belgesine müracaat için İzmir Arkeoloji ve Etnoğrafya müzesine gittim. Önceden açıklanan belgeleri vermek yetmiyor. İlk etapta başvuru anında 150,00 Tl ödemek gerekiyor. Akabinde yapılan incelemede belgeye sahip olabileceğine karar verildiği takdirde eserlerin resimlerinin yapıştırılacağı iki adet defter için de ayrıyeten 150,00 Tl isteniyor. Defterler Ankara' dan geliyormuş. Bu arada ilk kriter ürünlerin bulundurulacağı adresin güvenlikli olmasıymış. Güvenli bulunmazsa belgeyi alamıyormuşsun. Bir aksilik olmazsa da belgeyi almak iki ayı buluyormuş.Benim takıldığım nokta aldığın paranın resmini defterlere intikal ettirmeden önce komisyonun görüşünün alınacak olunması, komisyon paranın müzede eşinin bulunmadığını gerekçe göstererek sergilenmek üzere müzede alıkonulmasına karar verebileceği oldu. Bu durumda da takdir edilen meblağ bize ödeniyormuş. Şimdilik müracaatta bulunmadım. Müzenin el koyması gibi bir işleme maruz kalan oldumu bilgilendirirseniz sevinirim.
ardairem
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen NOBILITAS » Cum Şub 04, 2011 12:45 am

Evet müze istediği takdirde eseri alabiliyor. 2863 sayılı kanunda bu var. İyi bari defterler zamlanmamış. 5 yıl önce de aynıydı hatırladığım kadarıyla. Müze istediğini alabiliyor ama bakanlığın verdiği bu son karar hakikaten sinir bozucu.(yukarda bahsetmiştim)
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Sözlük ve Terimler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir