HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Koleksiyon terimleri

Forum kuralları
:!: :!: Bu başlık altına sadece Yönetici veya Moderatörler mesaj atabilir. Eklenmesini veya değiştirilmesini istediğiniz konuları Özel Mesaj ile iletin.

Koleksiyon terimleri

Mesajgönderen vonayy » Prş Eyl 11, 2014 11:33 pm

Merhaba,
Uzun zamandır amatörce koleksiyon yapıyorum ve profesyoner bir koleksiyoner tanıdığım hiç yok tek bilgi kaynağım internet diyebiliriz. Bazı terimleri ve kısaltmaları artık öğrendim. İşte Çil, çil altı, akmonital, bimetal vb. ama TERS, DÜZ nedir hala bilmiyorum bunun gibi satışta ya da sunumda kullanılan terimler oldukça yabancı bana ve bunların tamamını öğrenmek istiyorum.
Var mı böyle bir kaynak?

Teşekkürler
vonayy
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Koleksiyon terimleri

Mesajgönderen VoSToK » Cum Eyl 12, 2014 10:18 am

Forumda ufak bir araştırma ile tüm sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz.
VoSToK
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen vonayy » Cmt Eyl 13, 2014 2:21 pm

daha kolayı olsa yazardınız sanırım, yine de teşekkürler
vonayy
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Cmt Eyl 13, 2014 8:23 pm

Merhabalar darphanenin sitesinde küçük bir terimler sözlüğü var bunu okumanız yararınıza olacaktır. Her ne kadar her şeyi içermesede güzel biligilerde var içinde.

Buyrun linki :

http://www.darphane.gov.tr/tr/content.php?parent_id=609&content_id=609
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen vonayy » Cmt Eyl 20, 2014 3:29 pm

firavun, cevap için teşekkürler oldukça yardımcı oldu fakat ben hala "ters" ve "düz" nedemek anlamadım :)
vonayy
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Süleyman Beyaz » Cmt Eyl 20, 2014 6:41 pm

"Bu paralarda kenar yazısı tura yüzüne göre TERS ve DÜZ olarak iki değişik şekilde okunabilir"
http://www.osmanliparalari.com/25-Lira, ... els=1204-2
Süleyman Beyaz
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen mrtbdrm » Pzr Eyl 21, 2014 3:21 pm

sn. vonayy en basit şekilde şöyle tarif edelim: elinize bir tane 1 Türk Lirası alın ve yazı tarafı size doğru bakıyor olsun, parayı yatay değil dikey şekilde tutmak kolaylık sağlayacaktır, para bu şekildeyken kenar yazısı ''TC'' şeklindeyse düzdür, değilse yani ters ise adı üstünde terstir. paranın size göre konumu tamamen sizin keyfinize ve algınıza kalmış bir şeydir, ben TC madenileri ters/düz olarak toplamıyorum o yüzden benim için çok önemli bir durum değil ancak yanılmıyorsam genel uygulama tura tarafı yani resimli olan tarafın kişinin kendisine doğru bakması yönünde ama bence yazı tarafının kişiye bakması paranın tarih ve nominal değerininde görülebilmesi açısından kolaylık sağlayacaktır
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen vonayy » Cmt Eyl 27, 2014 4:26 pm

sn. süleyman beyaz ve mrtbrm,
yardımlarınız için teşekkür ederim,
artık tersi düzü diliyorum sayeniz de :)
vonayy
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Sözlük ve Terimler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir