1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Düzeltilmiş Banknot

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ağu 23, 2017 12:54 pm
gönderen Süleyman Beyaz
İnternet üzerinden mezat yoluyla satış yapan birtakım sitelerde banknotlarda "Düzeltilmiş" ibaresi kullanılıyor. Örneğin "Çilaltı" ancak "Düzeltilmiş"
"Düzeltilmiş" ibaresi ile;
a) Kırışıklıkları gidermek için yapılan her türlü müdahale [fiziksel baskı,(litografi presi gibi?) veya ısı+baskı (ütüleme ?) ]
b) Banknot kenarlarında oluşmuş küçük yırtıkları yok etmek için paranın kenarlarını kesme, (kağıt giyotini ile?) kırpma
c) Kimyasal olarak başkaca bir müdahale mi kastediliyor.

Osmanliparalari.com sitesinde de yer verilen banknotlar için derecelendirme tablosunda, "Temizlenmiş, kenarları traşlanmış veya onarılmış paralar değeri en düşük kağıt paralardır. Alınması önerilmez." açıklamasına yer verilmiş.http://www.osmanliparalari.com/index.php?do=dynamic/view&pid=13.
"Düzeltilmiş" banknotlar alınması önerilmeyen bu sınıfa mı dahil?
Saygılarımla...

Re: Düzeltilmiş Banknot

MesajGönderilme zamanı: Cmt Şub 23, 2019 8:12 pm
gönderen Süleyman Beyaz
"Aşağıdaki listede 5 ayrı kondisyon için açıklayıcı bilgi görebilirsiniz. Burada da fark edeceğiniz gibi “işlemli” paralarla ilgili hiçbir not yoktur. “İşlemli” yani bir şekilde düzeltilmiş paraları “ÇA işlemli” veya “ÇÇT düzeltilmiş” şeklinde listeliyoruz. Bize göre işlemli para koleksiyona girmez diye bir şey yoktur. Koleksiyoner ne aldığını bildiği sürece her para koleksiyona girer. Tercih Size kalmıştır. İşlemli paranın kabul edilemeyeceği tek kondisyon ÇİL’dir. Hiçbir şart altında, işlem yapılmış kağıt para ÇİL olarak kabul edilemez."
https://www.osmanlimezat.com/blog/88/kagit-para-derecelendirmesi