HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Valcambi Mint (İsviçre) basımı TR hatıra paralar

Valcambi Mint (İsviçre) basımı TR hatıra paralar

Mesajgönderen tolgaceng » Cum Şub 16, 2018 12:34 am

Merhabalar,
Bugün internette gezinirken şu paralara denk geldim:
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=529&lot=25958
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=611&lot=25217
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=529&lot=25960

Anladığım kadarıyla bu paralar İsviçreli Valcambi Mint şirketi tarafından basılmış. Bunlarla ilgili bilgisi olan var mıdır acaba? Almayı düşünmüyorum, sadece meraktan soruyorum. İlk defa böyle paraların varlığından haberdar oldum.

~tolga
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Valcambi Mint (İsviçre) basımı TR hatıra paralar

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 16, 2018 4:14 pm

Sn. tolgaceng, bu paralardan 4-5 yıl önce bana satılmak istendiğinde haberim olmuştu. Daha sonra iyice kurcalayıp araştırdığımda, bunların bir resmiyeti olmadığını, iki-üç farklı yerden doğrulattığım söylentilere göre (gözümle görmedim neticede!), piyasada sarraflık ve döviz işleri yapan, ara ara nümismatik işlere de bulaşan, ismi lazım olmayan biri tarafından 2000'li yıllarda (2010-2013 arası olabilir - ??) özel olarak bastırıldığını öğrenmiştim. Resmiyeti olmayan, hatıra paraları koleksiyona koymayı doğru bulmuyorum. Sahte desek değil, imitasyon değil, ne desek? Taklit mi desek? Bilemiyorum ama yapılan hoş değil. Yalanlayacak bir bilgi varsa minettar kalırım.

Bizim darphanemizin bazı yabancı darphanelerle anlaşarak çıkardığı aynı kalıplı ama darphane işareti değişik olan resmi paralarımız var; balıkçılık yahut izcilik serisinin İngiliz darphanesi baskısı olanları gibi; bunlar öyle değil... Birileri günün birinde kataloglara koydurmaz umarım!

Benzer şekilde hatıra paralarda sahte kalıp farkları ve erörler de üretiliyor; çok dikkatli olmak lazım. Aslında en iyisi bana zamanında duayenlerden Güvendik Fişekçioğlu'nun ve Cem Mahruki'nin de dediği gibi Darphane'nin ilan ettikleri dışında hiç hatıra para toplamamak.

Çin'de basılan Türk hatıra paraları var mesela; onların da bir resmiyeti yok elbet ama en azından onlar orijinallerini andırsa da ilk bakışta ne oldukları anlaşılıyor. Yeni koleksiyona başlayacakları soğutacak şeylerden maalesef Valcambi hadisesi... Adını unuttuğum bir genç ve hevesli kardeşimiz vardı, genç dediysem şimdi 40 yaşında falan olmalı; bana satılmak istenenleri o almıştı tüm uyarılarıma rağmen... Bunların kaç adet basıldığı da net değil, sertifikaya gelince, neyse! Sertifikalara hiç girmeyeyim şimdi!!!

Yazdıklarımın aksini kanıtlayacak varsa, şayet yanlış bilgilendirilmiş veya yanlış çıkarımlarda bulunmuşsam lütfen bilenler düzeltsin.

---

Not: Forumda eskiden yüklenmiş fotoğrafların, forumun durduğu sunucu değişikliği sırasında gitmesi çok kötü oldu. Kaan Bey, yok mu bunların bir yedeği? Forumu yedekliyordunuz eskiden.

Not 2: Şu aralar koleksiyon dünyasından uzaktayım; bir süre daha uzak kalacağım. Görüşemediğim dostlarımız, arkadaşlarımız ve koleksiyon camiası merak etmesinler; buralardayım ama fena halde yoğunum. :mrgreen: :-P
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolgaceng » Cum Şub 16, 2018 11:06 pm

Sn. Gilaay, çok teşekkürler paylaştığınız bilgiler için. Böyle paraların varlığından haberim yoktu, öğrenmiş oldum böylece.

O zaman ben de bu konudaki fikirlerimi söyleyeyim. Bu tarz taklit, imitasyon, veya ismine ne derseniz deyin, paraların üretiminde ben --para orijinalinden kolaylıkla ayırt edilebildiği sürece-- sorun görmüyorum. Hatta bu paraların üretimi faydalı bile olabilir. Şöyle ki, bu linklerini paylaştığım paralar için geçerli olmasa da, bu imitasyon paralar, orijinallerinden daha uygun fiyata satılırsa, koleksiyonculuğa meraklı, fakat bütçesi kısıtlı insanlar için cazip olabilir. Hatta paralarımızın, uluslararası camiada daha iyi tanınmasında da katkısı olabilir.

Türkiye'deki durumu çok iyi bilmiyorum, ama ABD'de bu tarz taklit (copy) paralar çok yaygın olarak bulunuyor. Kanunen bu paralar ya orijinalinden biraz farklı kalıplarla basılmak zorunda, ya da birebir aynı olacaksa, üzerinde taklit olduğunu belirten "COPY" ibaresi yer almak zorunda. Bu paralar (aslında para demek doğru değil, round (bullion) demek daha uygun), içindeki altın/gümüşten ötürü yatırım aracı olarak, ya da hediyelik/koleksiyonluk olarak kullanılıyorlar.

Bunlar da benim naçizane fikirlerim...
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen GüneyAvci » Pzt Şub 19, 2018 6:16 am

Merhaba arkadaşlar,

elimdeki 2000 yılında basılmış Günther Schön kataloğunda bu para Valkambi Mint diye geçiyor.
Benim aldığım bilgilere göre bu paradan üçer adet deneme olarak basılmış.
Demek istediğim 2010-2013 arası basılmış olamaz.

Numuneside Felzmann Mezat evinde satıldı.

https://www.sixbid.com/browse.html?auct ... ot=2158524

Saygılar
GüneyAvci

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Şub 19, 2018 3:47 pm

GüneyAvci yazdı:Merhaba arkadaşlar,

elimdeki 2000 yılında basılmış Günther Schön kataloğunda bu para Valkambi Mint diye geçiyor.
Benim aldığım bilgilere göre bu paradan üçer adet deneme olarak basılmış.
Demek istediğim 2010-2013 arası basılmış olamaz.

Numuneside Felzmann Mezat evinde satıldı.

https://www.sixbid.com/browse.html?auct ... ot=2158524

Saygılar

...
Gilaay yazdı: 2000'li yıllarda (2010-2013 arası olabilir - ??) özel olarak bastırıldığını öğrenmiştim.

@GüneyAvci,
Forumdaki ilk mesajınızda böyle değerli bilgileri paylaştığınız için çok şanslıyız. Foruma katılımınız hayırlı olsun. Ben de zaten kesin olarak emin olmadığım için "olabilir" gibi muğlak bir ifade kullanmıştım. Bastıran zat, yabancı kataloğa da sokturttuğuna göre, bizim kataloglar da risk altında demektir. Bu alanda katalog hazırlayan iki önemli kişi olan Sn. Doğan ve Sn. Duman da umarım resmiyeti olmayan bu paralara gereken muameleyi yaparlar ve şimdiye dek olduğu gibi, bundan sonra da kataloglarına koymazlar veya illa koyacaklarsa altını üstünü çize çize gayriresmi olduklarını belirtirler.

Bu paraların kaç adet basıldığı konusunda bilginiz var mı Sn. GüneyAvci, Valcambi'ye sorsak yanıt alabilir miyiz? Gerçekçi bir yanıt yani! 3'er adet falanı geçelim. En azından birer kopya önceki mesajımda belirttiğim üzere, bana satılmaya çalışıldı zamanında ve bir başkası aldı ben almayınca.Kalıbı elinde tutan, dilediği gibi bastırır. Bırakın bunları, pek yakında 3D Printer baskılıları da çıkarsa şaşmayalım!

Valcambi Mint, Türkiye adına mı basmış o denemeleri? 1979 yılında mı basmış? Geçelim efendim, geçelim.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen GüneyAvci » Pzt Şub 19, 2018 9:55 pm

Bu söylentileri tabiki biliyorum. Şaşırmama sebep olan bu para söylentilere göre 2012-1013 yılında piyasaya çıkmış.
En saygın alman Kataloğu Günter Schön Kataloğudur. Bu para 2000 yılında katalogta bulunuyor.Daha eski Katologları
bilmiyorum. Ama demek istediyim türkiyede 2012 de bu konu olduğunda en az 12 yıldır işlem görmüş.
Almanyada koleksiyonculuk ciddi bir uğraş.Günter Schön bu paranın aslı olmasa kataloğa almaz, valcambi mint ve üçer tane basıldıgını yazmaz.
Sayın Vedat Dumana bundan birkaç sene önce kataloğunda çocuklar yılı 10.000 liranın yanlış fotograf kullandığını dile getirmiştim.
Fotografa dikkati bakarsanız, Ayyıldız sola bakıyor.Yani valcambide basılan paralar gibi.
Bildiğimiz 10.000 Lıra gibi sağa bakmıyor.
Sayın Dumana bu fotograf Darphaneden iletilmiş.
Darphanenin arşivinden bu versiyon neden paylaşılıyor.
Elimdeki kataloğa bakarsanız bu para 1979 da Türkiye için basılmış.Çocuklar yılı serisini yanlış hatırlamıyorsam 28-30 ülke valcambi mint ve Royal mintde bastırmış. Türkiye 1981de Ayyıldızı sağa çevirdiğinden sonra bildiğimiz Çocuklar yılı türkiyede basılmış.
GüneyAvci

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 20, 2018 2:13 am

Ay-Yıldız daha doğrusu Hilal-Yıldız sağa veya sola bakıyor da, nizami mi peki? Bizim paralarımızdaki hilal ile bir mi? Az önce arşivime baktım, 2014 yılında da Gittigidiyor denen sitede satışa çıkmış Sn.tolgaceng'in paylaştıkları. Şimdi, bir takımın, ki benim almadığım takım, satıldığını biliyorum. Bir takımın müzayedede satıldığını siz söylüyorsunuz linkiyle, bir takım da şu Gittigidiyor'da satıştaymış, bir takım da şu an satışta. Sizce 3'er adet basıldığı iddia olunan paralar için bu sirkülasyon fazla değil mi? Alan, kısa bir süre elinde tutup satıyor sanki! Öyle veya böyle, bir şekilde tahmin edilen yıldan önce bir yabancı kataloğa bu paraların girmiş olması legal oldukları anlamına gelmiyor. Parayı bastırdığınızda, öbür türlü de parayı bastırabiliyorsunuz. Benim nezdimde bu paraların bir kıymeti yok. Bu arada, bende de böyle denemeler elimde bakır ve pirinç olarak mevcut. Keşke forumdaki fotoğraflar uçmasaydı; fotoğraflarını koymuştum. Şu an fotoğraf arşivime ulaşamıyorum ancak fırsat bulduğumda, uzun bir zaman sonra olabilir, paylaşacağım. Bendeki denemeler bana satılmak istenenlerden değildi; başka kaynaklardan çok daha önceden elime geçmişti.

Bakın geçmişte ne yazmışım ( http://www.ottomancoins.com/phpBB3/viewtopic.php?f=47&t=3808&p=25097&hilit=1979#p25097 ):
Darphane'nin bastığı tek "çifte altın" örneği bu seridedir. Diğer "çifte altın", "Sakatlar Yılı" serisinden olan bir paradır ama İngiliz Darphanesi'nde basılmıştır bizimkinde değil...
1980'den sonra paralarımızdaki hilal yön değiştirmiştir. Buradaki deneme baskılardan pirinç olanda eski tarz hilal, hem yön olarak farklı hem de Osmanlı tarzında yapılmış, diğer paralar da, çıkışı daha sonra olsa bile, taşıdığı tarih itibariyle, '80 öncesinde, '80 sonrası hilal yön değişikliğine maruz kalmışlardır.
Bunların Nikel veya başka madenden denemeleri de olabilir. Benim bildiğim ve koleksiyon mevcudumdakiler, bakır deneme, pirinç deneme, normal gümüş, çifte gümüş, altın ve çifte altın ile, çifte altının çifte gümüş olarak denemesidir. Çifte altın 29 adet basılmıştır. Çifte gümüşse 77 adet. Gümüş olan, yurtiçi 819, yurtdışı 10017, altın yurtiçi 107, yurtdışı 4784 adet basılmış ve satılmıştır. Satılmayanlar her zamanki gibi imha edilmiştir. Çifte altın ve çifte gümüş yurtdışına satılmamıştır. Denemeler ise muammadır. Yakın zamanda bendeki denemelerden birine daha rastladım; mevcudumda olduğundan almadım. Gümüş ve altın olanı 2009'da, Çifte gümüş ve bakır-pirinç denemeleri 2010'da, çifte altını 2011 başında, çifte altının çifte gümüş denemesini ise geçtiğimiz Pera Mezat Müzayedesi'nde edindim.
Darphane sitesindeki kayıtlarda ufak hatalar vardır. Sitede altın ve çifte altın yurtiçi satış rakamları birleştirilmiş ve bu paralar ayrılmamıştır; yurtdışı satış belirtilmemiştir; keza gümüş ve çifte gümüş de birleştirilmiş, bu konuya değinilmemiş, satış rakamlarının bir kısmında hata yapılmıştır. Çifte gümüş dediğimiz para aslında çifte altın gibi, iki katı kalınlıkta ve ağırlıkta değildir. Çifte gümüş 34,34 gr. ağırlığındadır; oysa gümüş olan bunun yarısı olan 17,17(altın gibi) değil, 23,34 gramdır. Yani 2 kat değil, yaklaşık 1,5 kattır. Altınlar 27mm., gümüşlerse 38,61mm. çapındadır. Elbette serinin en değerlisi çifte altındır. Sonraki değerli paraysa altın olan değil, çifte gümüştür! Sebebi, tirajından kaynaklanmaktadır... Çifte altın tabirini, paranın çapı aynı kalmak kaydıyla, kalınlığı ve dolayısıyla ağırlığı, normaline göre iki misli olan altın paralar için kullanıyoruz hatıra paraların jargonunda. Başka nümismatik alanlardaki diğer çifte altınlarda farklı tanımlamalar olabilir.

Neticede, bu denemeler bir çeşni. Legal veya illegal, hilalin durumu bile, sadece yön değil, gayet rahatsızlık verici. Güzel kokular gelmeyen bu ürünü ben almıyorum. Dileyen alsın.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 20, 2018 2:23 am

http://i.hizliresim.com/MddzkQ.jpg
http://i.hizliresim.com/OooWEQ.jpg
http://i.hizliresim.com/m22V41.jpg
http://i.hizliresim.com/Z99rMZ.jpg
http://i.hizliresim.com/vjj0X6.jpg
http://i.hizliresim.com/dOO68V.jpg
http://i.hizliresim.com/8YYGMQ.jpg
http://i.hizliresim.com/766OqW.jpg
Yukarıdakileri az önce arşivimde bulabildim. Gittigidiyor satışından alınma.
Forumda daha evvelden paylaştığım kendi koleksiyonumdaki denemelerin yeni fotoğraflarını şu an çekemiyorum çünkü paralar uzak bir yerdeki kasamda.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen GüneyAvci » Cum Şub 23, 2018 12:17 am

bu paranın altın 10.000 Lıra olanın fotografı darphaneden sayın Duman beye verilmesi bu paranın Darphane kayıtlarında bulunduğunu gösteriyor.
Paylasştoğız ürünler şu an şatıştamı?
Bulamadım.
GüneyAvci

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 23, 2018 11:27 am

Gilaay yazdı:Az önce arşivime baktım, 2014 yılında da Gittigidiyor denen sitede satışa çıkmış Sn.tolgaceng'in paylaştıkları.

2014 diye önceden belirtmiştim.
---
Sn.Duman'ın kataloğundaki fotoğrafın Darphane'den verilmiş olması oldukça tuhaf çünkü sağ - sol yönünü geçelim, hilalin o şekilde olması Türkiye Cumhuriyeti standartlarına uymuyor. Bence o işte de bir yanlışlık var.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir