HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

BU PARALAR NE ZAMAN ÇIKTI ?

BU PARALAR NE ZAMAN ÇIKTI ?

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Prş Kas 26, 2009 5:38 pm

!cid_3672DD055A494E1C953F0E2FB6DECF67@ev.jpg
!cid_3672DD055A494E1C953F0E2FB6DECF67@ev.jpg
Haberi Olan Lütfen Bildirsin :!: :!:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Re: BU PARALAR NE ZAMAN ÇIKTI ?

Mesajgönderen knunty » Prş Kas 26, 2009 5:55 pm

Bunlar 40 gün kadar önce yurt dışı bir firmanın siparişi olarak üretildi. Sanıyorum bir süre sonra Türkiye'de de satılmaya başlanır. Darphane bizi ne kadar düşünüyor, değil mi?
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Prş Kas 26, 2009 11:11 pm

Hangi Aklıevvel , Paraya Afrika Fili Bastırmış Acaba :?: Asya Fili Olsa Neyse :!: :!: :!: :!: :lol: :lol: :lol: :lol: Daha Önce Bir Firma Yunus Emre , Keçi , Koyun Bastırtmıştı , Ülkemizle Alakalı Konular , Afrika Fili ,Ülkemizde Hayvanat Bahçesinde Bulunduğunu Bile Zannetmiyorum.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Kas 27, 2009 12:26 am

Geçenlerde birisi bana da sormuştu bunlar nedir diye. Ben de euro denemeleri gibi bir şey olabilir demiştim. Darphane'nin basabileceği hiç aklıma gelmemişti.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ertug » Cmt Ara 05, 2009 1:28 pm

Acaba, Filler sizi ezecek, karettalar gibi kacacaksiniz demek istemis olabilirmi birileri ???????
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolcak » Pzr Ara 06, 2009 12:03 pm

Peki bu paralar kataloglara girecek mi?
tolcak
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzr Ara 06, 2009 2:56 pm

Tedavüle giren madeni paralar katalogu haric, diger kataloglarda yer alabilecegini dusunuyorum ben sahsen.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Tenebrés » Pzr Ara 06, 2009 3:37 pm

caretta hadi burada da var ama fil ne akla hizmet acaba.. aferin darphanemize. senelerdir "circulating commemoritive" basmaları için yalvardık biz kolleksiyonerler.. git sen fil bas, fil yani!..
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen comba19 » Sal Oca 12, 2010 9:58 pm

Bu paralar Ebay da filan bayağı pahalı gidiyor. Bizden alanlar varmı acaba ???
comba19
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Tiryaki13 » Sal Oca 12, 2010 10:48 pm

bu paralar şu an için darphanenin sitesinde satışta gözükmekte ...tane 2 tl olarak
Tiryaki13
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Oca 13, 2010 10:20 am

Darphane satışlarına girdiğine göre biz de hatıra paraları kısmına koyarız artık.
"Circulating commemorative" denilen ve bundan bir kaç sene önce Darphane tarafından normal paralar ile birlikte dağıtıma sunulan türden olmadıklarından ancak hatıra parası olarak kabul edebiliriz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Şub 22, 2010 1:42 pm

Bu konuda biraz geç yazıyorum; gözümden kaçmış.
Bu paralar kontenjanlı yani sadece Darphane'ye kayıtlı koleksiyonerseniz alabiliyorsunuz.
Kayıtlı üye başına en fazla 5'er tane veriyorlar. Üye değilseniz yanınızda iki fotoğraf ve nüfus cüzdanıyla 5 dk.da üye olabilirsiniz (18+).
Üyelik ücretsiz. Ama bu kontenjanlı paraları alabilmek dışında üyeliğin hiçbir avantajı da yok. Geçen sene kontenjanlılardan Chopin de çıkmıştı.
Ama her nedense onu herkes alabiliyordu? !
Kapsülsüz ve kapamasız satılıyorlar. Naylon poşet içinden mağaza görevlisi elini daldırıp çıkarıyor(Şah Kartalı da öyle olmuştu ama kontenjansızdı)...
Alacakların yanlarında kapama veya herhangi bir para koruma muhafazasıyla gitmeleri iyi olur ! :wall: :clapping:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Pzt Şub 22, 2010 4:45 pm

Gilaay yazdı:Bu konuda biraz geç yazıyorum; gözümden kaçmış.
Kapsülsüz ve kapamasız satılıyorlar. Naylon poşet içinden mağaza görevlisi elini daldırıp çıkarıyor(Şah Kartalı da öyle olmuştu ama kontenjansızdı)...
Alacakların yanlarında kapama veya herhangi bir para koruma muhafazasıyla gitmeleri iyi olur ! :wall: :clapping:

Sayın Gilaay,
Yani memur elini torbaya daldırdığında, elinde eldiven mi var, yoksa el değdirmeden mi alıyor torbadan !! Hani tereyağından kıl çeker gibi :shock: .
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen avanosemre » Pzt Şub 22, 2010 5:24 pm

Yanlış anlşılmasın ama bana bedavaya verseler almam.Paramızın üzerine saçmalayıp fil bastıkları gibi en azından bari fil yazsalarmış elephant değil......Bu paraları 300-500 sene nümismatlar ellerine alınca alakayı kestiremeyecekler:)
avanosemre
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Şub 22, 2010 6:51 pm

avanosemre yazdı:Yanlış anlşılmasın ama bana bedavaya verseler almam.Paramızın üzerine saçmalayıp fil bastıkları gibi en azından bari fil yazsalarmış elephant değil......Bu paraları 300-500 sene nümismatlar ellerine alınca alakayı kestiremeyecekler:)

Görüşlerinize katılıyorum. Yalnız bu paraların yabancı bir şirket için üretildiğini ve bize adeta fazlalıklarını sattıklarını unutmayalım.
Aslında endişe verici bir durum. Mesela pullarda bazı minik ülkeler "süs pulu" tarzında cafcaflı ve çoklukla kendi ülkeleriyle ilgili olmayan pullar basarlar. Bu da biraz öyle olmuş.
Bu şekildeki sipariş almalar devam ederse, korkarım yakında Lao Tze, Gergedan, Rolce Royce, Orangutan, Avokado, Yoga, Sushi vb. paralarımız da olabilir. Özel sipariş üzerine madalyon basmakla, para basmak sanki karıştırılır gibi olmuş? Olmuş mu? Olmuşşşşş!!!!!!! :x :wall:
Not: Darphane koleksiyoneri olmak isteyenler için sanırım web sitelerinde bir form da mevcuttu.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir