HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

BU PARALAR NE ZAMAN ÇIKTI ?

Re: BU PARALAR NE ZAMAN ÇIKTI ?

Mesajgönderen 16nicea » Pzt Şub 22, 2010 10:49 pm

bırakın filleri caretaları biz bakalım kendi işimize sayın kaan uslu bizde anadolu numusmatik formu veya osmanlı paraları
adı altında bizlerde kendi gümüş paralarımızı darphaneye bastıralım tahminim darphane 2000 3000 arası baskı yapıyor formun üye sayısının yeterli olucağuını düşünüyorum fiat araştırması yapıp birde taslak üzerindeanlaşma sağlandıktan sonra
ön talep ve ödeme yapıldıktan sonra bu iş yapılabilir bu konuda siz değerli büylerimizin ve üyelerimizin görüşlerinizi belirtin
selamlar
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Sal Şub 23, 2010 12:28 am

Bu Filin RÖLYEFİNİ Asya Fili Olarak Yapsalardı , Nasrettin Hocayla Timur Arasında Geçen Fil Fıkrasından Esinlendik Deyip , İşi Kıvırırlardı , Annibal Gebze'ye Afrika Filiyle'mi Kaçtı'da Ondan Esinlendik Diyecekler :lol: :lol: :lol: :lol:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Sal Şub 23, 2010 12:43 am

16nicea yazdı:bırakın filleri caretaları biz bakalım kendi işimize sayın kaan uslu bizde anadolu numusmatik formu veya osmanlı paraları
adı altında bizlerde kendi gümüş paralarımızı darphaneye bastıralım tahminim darphane 2000 3000 arası baskı yapıyor formun üye sayısının yeterli olucağuını düşünüyorum fiat araştırması yapıp birde taslak üzerindeanlaşma sağlandıktan sonra
ön talep ve ödeme yapıldıktan sonra bu iş yapılabilir bu konuda siz değerli büylerimizin ve üyelerimizin görüşlerinizi belirtin
selamlar
Bu İş Zor , Yurtdışından Siparişle Basarlar , Malum İhracat Sevdalısı Ülkemizin Darphanesine Ancak bu yolla para bastırılır , Keçi , Koyun , Yunus Emre Paraları şahıs tarafından bastırılan paralardı ,her paradan 10.000 adet , tanesi 1 dolardan basıldı . Bu paralar F.A.O İÇİN BASILMADI.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 23, 2010 2:41 am

16nicea yazdı:bırakın filleri caretaları biz bakalım kendi işimize sayın kaan uslu bizde anadolu numusmatik formu veya osmanlı paraları
selamlar

Böyle bir girişim olursa, maddi olarak kendi ölçülerime göre, ciddi bir meblağla katılmaya hazırım. 2000 adet gümüş basılırsa, mesela 100-200 adet altın (1,24gr'lık), 5000 adet bronz neden olmasın? Hatta gümüşlerin ve bronzların oksideleri de olabilir. Altın işi biraz zor aslında. Mesela Nümismati Derneği 1980'de İbn Sina madalyonu bastırırken altından vazgeçmiş. Gümüş, okside gümüş, bronz ve okside bronz şeklinde 4 türü basılmış. Altın madalyonun basılamamasının sebepleri için 1980'e bakmak lazım. O tarihte de, şimdi olduğu gibi altın fiyatlarında "peak" bir dönem var. Neticede altın basılamamış.
1,24gr 100 altında 124gr eder. Yuvarlak 55TL desek gramına 6820TL eder. Darphane karı, sanatçı payı, basım masrafları, sertifika, özel kutulu versiyon falan vb. derken 10000 (onbin) TL eder. 10000/100 = 100TL birim fiyatını buluruz. Örnek olsun diye yazdım. 10000 olmaz 12500 olur. Gümüş daha ucuza gelebilir ama adet sayısı fazla olunca altının masrafına ulaşabilir vb. ... Benzer şekilde gümüşü, bronzu hesaplanabilir. Bu dediğim 24 ayar için. 22 ayar hatta çok daha düşüğü, 14 ayar vb. basılabilir ve masraflar azalır. Aslında ana binadaki koleksiyon servisine (mağaza değil) gittiğimde bir danışayım bakalım ne diyecekler? Yüksek ayarda olursa, bir miktarı da hatıra için değil, yatırım için fazladan alınabilir (ben 100 adet altının 70'inin talep görmesi halinde kalan 30'unu almaya hazır olurum - gene örnek olsun diye). Altının sadece üyelerce alınması sağlanabilir. Mart sonu-Nisan gibi başka bir iş için oraya uğrayacağım unutmazsam danışır, sorarım. Yalnız aklıma şöyle bir sorun takılıyor: Nüm.Derneği tüzel bir kişilik ve Darphane ile o şekilde antlaşmış. Forumun yasal bir tüzel kişiliği yok; birisinin yani muhtemelen "patronun" bireysel olarak başı çekmesi gerekiyor. Bunlar da karışık konular... Baştan talepte bulunan üyeler sonradan vazgeçebilir; bu tür oluşumlarda en sonunda işin başını çekende patlar ve elini cebine atması gerekebilir vb... Yani "ha" diyince olan işler değil bunlar. Zor. Zor ama imkansız değil. Saygılarımla - sadece gecenin bir vakti düşüncelerimi paylaştım - ...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 23, 2010 2:54 am

-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 23, 2010 3:00 am

Baskı adetlerine dikkat :
ABDÜLLATİF SUPHİ MADALYONU:
Çap : 36 mm.

Kalınlık : asgari 1,70, azami 3.30 mm. (Rölyef baskıdır)

Ağırlık : 22 ayar Altın, 29,200 gr., 850 ayar Gümüş, 19,300 gr., % 100 ayar Bakır, 15,000 gr.

Kenar Özelliği : Düz

Baskı Adedi : Altın 58 Adet, Gümüş 298 Adet, Bakır 421 Adet, Toplam 777 Adet
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Şub 23, 2010 9:24 am

Sayın Gilaay,
Moralinizi bozmak gibi olmasın ama böyle bir organizasyonun Türkiye yapılabilmesi için insanda Peygamber sabırı olması lazım.

Bu forumun üye sayısı 1200'den fazla. Bunun yarısı eski, mükerrer veya bir kereliğine üye olanlardır. 3 senedir bülten çıkarıyorum, 12.sayıya geldik. Yıldan 10 lira ödemeyi "göze alabilen" üye sayısı 60 (yazı ile : altmış).

Böyle bir işe kalkıştığınızda kulağınıza gelecek ilk şey "Vay damar buldu, parayı götürecek" olacaktır. Benim için böyle söylendiğini biliyorum.

İlk kitabımızı çıkarırken ne hayaller kurmuştum. 1000 tane yetmez, ikinci baskı için geç kalmasak bari vs... Kitap basılalı 2 yıldan fazla oldu ilk baskı daha yeni bitiyor. Yurtdışına sattığım kitap sayısı forumdan üyelerinin aldıklarından kat be kat fazla. Bu yüzden ikinci kitabın baskı adedini 500 olacak ve çoğunu da yurtdışına göndereceğim. İlk kitabı alanlar şimdiden 100'den fazla sipariş verdiler. Üçüncü kitap ne zaman çıkar diye soran bile var :shock:

Her sene kendimize ait, sayısı belli 1 adet gümüş para çıkarmak gibi bir fikrim vardı. Buyrun proje sizin. Her türlü yardımı yapmaya hazırım.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 23, 2010 11:09 am

Önceki iletimde dediğim gibi Mart sonu / Nisan başı gibi yüzyüze bilgi arayışı içine gireceğim yetkililerle. Bireysel bazda ama forum adına bastırılabilecek bir gümüş madalyonun misal, 500 adet maliyetini ve prosedürünü sorayım. Para değil de madalyon... Para çıkartmanın prosedürü çok daha zor galiba. Biliyorsunuz ben de bülten üyesiyim. Biraz geç olsa da. Bazı katalog ve kitapları da edindim; Cüneyt Ölçer'in Son Altı Osmanlı Padişahı Madeni Paraları'nın ortasındayım; elime geçen nümismati ile ilgili her şeyi sürekli okuyorum... Başka bir alternatif, Darphane'yi unutup Kapalıçarşı ve civarında madalyon yapanlar var; onlara sormak. Sadece yazılı düşünüyorum. Bir çaba varsa, bunun içinde elimden geldiğince yer almak isterim. Bir çaba yoksa ortada, tek başıma Don Kişot gibi değirmenlere saldırmak abesle iştigal olur. Daha başka ama uzun vadeli bir alternatif Türk Nümismatik Derneği ile temasa geçip, belki topluca üye olup, derneğin şu anki pasif yapısını harekete geçirmek olabilir! Sabır konusuna gelince, Hazreti Eyüp değiliz elbette. Dediğim gibi bunlar sadece yazılı düşünceler. Tek başıma bir şey yapamam. Katılım ve bir oluşum olursa elimden geleni yaparım. Yalnız, bürokratik koşuşturmalar hariç! O tür koşuşturmaya alerjim var :wall: :mrgreen: ....
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Şub 23, 2010 11:14 am

Darphane dışında yapmak tabiki mümkün ama tercihen Darphane'de yaptırılması koleksiyonerlik açısından daha mantıklı. Resmi listeye girmesi bence değerini arttırır. İşin resmi prosedürünü bilmiyorum ama üzerinde bir değer yazılı bir şey olması lazım. Kitap için Darphane ile zaten görşüyorum. Bir fırsatını bulun prosedürü sorarım.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen 16nicea » Sal Şub 23, 2010 11:38 am

her iş kendi çapınca zordur en kolay iş EKMEK YEMEK DERLER ONUDA ÇİĞNEMEK GEREKİR PUROBLEMLER ÇÖZÜLMEK İÇİN VARDIR DARPHANEYLE GÖRÜŞÜLÜP EN AZ NEKADAR BASABİLDİKLERİNİ BİLMEK LAZIM AYRICA PARA BASTIRMAK ZOR İSE
MADALYON OLABİLİR GECEN SENE BİLDİĞİM KADARAIYLAN BİR ŞAHIS KAPALI ÇARŞININ KURULUŞUNUN 550.YILI VE OSMANLI ARMASI ADI ALTINDA BRONZ 55 ADET GÜMÜŞ 20 ADET ALTIN 5 ADET MADALYON BASTIRDI TOPLAMDA 80ADET YAPIYOR DEMEKKİ DARPHANE KÜÇÜK MİKTARLARDA BASABİLİYOR BU BASILACAK PARA VE YA MADALYONUN 50/100 TL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK BEN KENDİ ŞAHSIMA 10/20ADET ALABİLİRİM DOSTU M K ARABİNANINDA BU İŞE SICAK BAKICAĞINI VE ÖNEMLİ KATKI SAGLAYACANI DÜŞÜNÜYORUM AYRICA SAYIN KAAN USLU LİDER YÖNETİCİ KONUMUNDAKİ İNSANLAR HER ZAMAN ELEŞTİRİLMİŞTİR ELEŞTİRİYEDE AÇIK OLMAK LAZIM MEYVALI AĞAÇ TAŞLANIR MİSALİBU ŞE ÖNDERLİK YAPTIĞINIZ TAKDİRDE
EMEĞİNİZİN KARŞILIĞINI ALMAK SİZİN EN DOĞAL HAKKINIZ
SELAMLAR
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Şub 23, 2010 11:58 am

Yapıcı eleştiri her zaman kabulümdür, olması da gereklidir. Ama, yıkıcı eleştiriye maruz kalmak, sürekli paçasından çekilen olmak hoş olmuyor. Bir süre sonra insan kendi kendine soruyor" ben bu işi neden yapıyorum ?"

Para kazanmak ayıp değil, ama , para kazanıyorsun diye suçlanmak da pek kabul edilebilir bir şey değil. İllâ hâyrına mı yapmak lazım ? Kendi adıma konuşayım, bence kitap işi koleksiyon işinin en güzel kısmı. Kitabı "satıp para kazanırken" amacım, masrafını çıkartıp mümkünse bir sonrakine de bir miktar para ayırmaktır.

Sabah sabah bir dokunup bin işittiniz , bir kahve içeyim de kendime geleyim bari .

Para basma işini sorup bilgilendireceğim.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen karabina » Sal Şub 23, 2010 12:24 pm

Gilaay yazdı:Tek başıma bir şey yapamam. Katılım ve bir oluşum olursa elimden geleni yaparım

16nicea yazdı:DOSTU M K ARABİNANINDA BU İŞE SICAK BAKICAĞINI VE ÖNEMLİ KATKI SAGLAYACANI DÜŞÜNÜYORUM

:D
ne diyebilirim ki, sevgili 16nicea benim adıma güzel cevap vermiş :D
kaan beye her konuda elimden gelen her yardımı yaparım..

ayrıca bunuda söylemeden edemiyecegim;
ilce bazında herhalde bülten konusunda en aktif ilce lüleburgaz'dır.
benim bildigim,5-6 abonemiz var lüleburgaz'dan fakat keske sayı daha fazla olsa..
saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Sal Şub 23, 2010 10:42 pm

Sayin Gilaayin düsünce ve projesine katilmak güzel bir duygu. Patronumuzun her isle ugrasmis olmasi ve bu arada aldigi haksiz bazen de cirkin diyebilecegimiz yaralamalar kendisini " sütten agzi yanan, ayrani üfleyerek icermis" tarzinda düsüncelerin icinde bulmasina vesile oluyor. Kaan bey yerden göge kadar hakli, bu satirlarda patronun neler yaptigini anlatmamiza gerek yok sanirim, herkes bunun farkinda. Benim sahsi görüsüm, Millet olarak ALTINI severiz, dolayisiyla Gümüsün yaninda altinada yer verebiliriz diye düsünüyorum. Bu ürünlerden (eger 36 gr olmazlarsa :D ) 10 adet almak isterim. Istanbul disinda oldugum icin size bu calismalarda yardim edemeyecegimden dolayi üzgünüm. Eger yapabilecegim birsey varsa, elimden geleni esirgemem.
Hosca kalin
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Çrş Şub 24, 2010 12:01 am

Benim Duyumum , minimum 1000 altın 5000 gümüş 10.000 diğer madenlerden şipariş kabul ediyor , Darphane , aşağısı kurtarmıyormuş , bu duyum nereden diye soracaksanız , keçi , koyun ve Yunus Emre'nin basılmasına aracılık eden şahıstan duydum , paraları bastıran amerikalı bir arkadaşı.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen ertug » Çrş Şub 24, 2010 12:14 am

sayin Dincer,
Kaliplari siz mi yapacaksiniz ?
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki