HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

5000 € Taç Mahal

5000 € Taç Mahal

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cum Ara 24, 2010 7:31 pm

1 Kg. 999 Ayar , 68 Pırlanta 0,52 Karat , Noninal 5000 € , Satış fiyatı 100.000 € , Basım adedi 29 , Fransız Darphanesi . 2010
164789_10150109564285086_508865085_8063677_7111009_n.jpg
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Re: 5000 € Taç Mahal

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Ara 27, 2010 7:34 pm

Bizim darphanemizin böyle paralar çıkartmamasını dilerim.
Bu tür hatıra paralar, petro-dolar-uyuşturucu parası zenginlerine yaraşıyor bence.
Çok zengin olsam bile bunu almazdım.
Fransa nire Hindistan nire ?! :mrgreen: Ne alaka? Alaka le quelle! :mrgreen:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Ara 27, 2010 7:40 pm

1 Kilo Altın yaklaşık 70 Bin. Pırlantalar da bir o kadar tutsa = 140 Bin TL. 100 Bin € = yaklaşık 204 Bin TL.
Yaklaşık olarak "yatırımsal" değerinin 1/3 fazlasına satılıyor. O 1/3 de koleksiyon değeri olsa gerek.
Sonradan görme milyon küsür dolarlık müzayedelere yaraşır bir parça. Sistem çökmezse, o 29 adetlik üretimden nadide parçaları,
önümüzdeki yıllarda görürüz anlı-şanlı ve de ünlü müzayedelerde. :-P
-----
Bu parayı alsam vereceğim para ile T.C. hatıra paralardaki nadir eksiklerim tamamlanıyor. Buna değil, eğer nasipse T.C. hatıralara vereceğim o parayı zaman içinde!
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt Ara 27, 2010 8:09 pm

Pictures1-1.jpg
Pictures2-1.jpg
UNESCO Dünya mirasıyla ilgili daha hesaplıları mevcut :D
Pictures-1.jpg
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen candemirkes » Çrş Ağu 22, 2012 5:56 pm

mrb
Türkiyede arjkdaşlar taç malhah parasından varmıdır?
saygılarla
Bir garip yolcuyum hayat yolunda
Yolunu kaybetmiş perişanım ben
Mecnun misali gurbet ellerde
Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben
candemirkes
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Ağu 23, 2012 1:15 am

candemirkes yazdı:mrb
Türkiyede arjkdaşlar taç malhah parasından varmıdır?
saygılarla

"Türkiye'de Taç Mahal parası var mıdır?" demek istiyorsunuz yanlış anlamlandırmadıysam!
Neden olmasın? :mrgreen: Şaka bir yana, Türkiye'de koleksiyoner olup da ilk iletide paylaşılan parayı alacak birini ben duymadım veya tanımıyorum. Maddiyattan değil... Nice bu gibi şeylere kaynak ayıracak kişilerin ilgisini çekmeyeceğini düşündüğümden. Daha sonraki iletilerde paylaşılan nisbeten düşük rakamlara mal olacak paralardansa, bence muhakkak Türkiye'de birilerinde vardır veya yurtdışında yaşayan Türk koleksiyonerlerde de olabilir.
Fakat sorunuzun gerekçesine uygun bir anlam yükleyemedim. Var veya yok, ne yapacaksınız? :?:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen efeler1971 » Prş Ağu 23, 2012 1:37 pm

Merhaba, ülkemizde olup olmadığını bilmiyorum ama en azından bu paraya ilham kaynağı olan bu muazzam yapının baş mimarları arasında yer alan; Hassa başmimarı Koca Sinan Ağa' nın öğrencileri Mehmet İsa Efendi ve İsmail Efendi' nin, hattat Serdar Efendi' nin Türk olduğunu bilmenin, paranın kendisine sahip olmaktan daha çok onur ve gurur duyulacak bir şey olduğunu biliyorum. Allah hepsine rahmet eylesin...
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Prş Ağu 23, 2012 3:37 pm

Bu bağlamda, adı geçen eserin de yapıldığı yerin o zamanın bir Türk Devleti toprağı olduğunu biraz araştırırsanız görürsünüz. Batılılar ve batı etkisindekiler Hint-Moğol derler bizlerse Hint-Türk.... Babür İmparatorluğu, Delhi Sultanlığı falan araştırılmalı ilgi duyanlarca...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir