HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

[AKÇAÇINGIRAK] değil [AKÇA"C"INGIRAK]

[AKÇAÇINGIRAK] değil [AKÇA"C"INGIRAK]

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 16, 2011 7:47 pm

AKCHACINGIRAK.JPG
AKÇAÇINGIRAK YERİNE AKÇACINGIRAK YAZAN KALIP HATASI (KALIP ERÖRÜ).
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: [AKÇAÇINGIRAK] değil [AKÇA"C"INGIRAK]

Mesajgönderen efeler1971 » Cum Mar 23, 2012 3:37 pm

Merhaba, paylaşım için teşekkürler. Osmanlı Paraları ana sayfasında hatıra paralar kısmında 2002 yılına ait bu hatıra paranın 2. tipi de belirtilmiş. Ve C harfi ile basılanın (erörlü olanın) adı akçe cıngırak olarak yazılmış. C, Ç baskı farkını anladık ta; bir de akçA, akçE farkı mı var acaba? Anlayamadığım başka bir husus ise erörlü tipin sadece 17 adet basıldığının yazılı olması. Bu rakam doğru ise fiyatının kat be kat daha fazla olması gerekmez miydi? Bendeki 13 lü sette akça çıngırak yazılı. Ç yerine C olmasını çok isterdim mesela :((. Paylaşım için tekrar teşekkürler. İyi koleksiyonlar
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Cum Mar 23, 2012 4:27 pm

Evet, verilere göre 17 adet var AKÇACINGIRAK'tan. Biri de bende.
AKÇE ile pek ilgisi yok. Etimolojinin üzerine gitmezseniz elbette..! :mrgreen: AKÇA, ak'ça, yani beyazca, akça-pakçadaki gibi. Çiçeğin adındaki "AKÇA" buradan geliyor.
AKÇEÇINGIRAK veya AKÇECINGIRAK diye bir erör duymadım! Sitede bir hata yapılmış anlaşılan. Site sahibi Kaan Uslu ile temasa geçip, hatayı bildiriniz.
AKÇA adı konusunda düşünmek gerek : http://www.ottomancoins.com/phpBB3/viewtopic.php?f=19&t=3212
Dilerim size de Ç'nin noktası olmayan bir tanesi nasip olur.
Hatıra paralara ilgi arttığı müddetçe değerleri artar. Çok daha az sayıda basılmış, erör, kalıp farkı falan da değil, direkt bilinen sayısı ..., 7, 8, 14, ... falan gibi baskı adetlerinde, tirajlarında olan paralarımız bile, olması gereken değerinin altında. Batıda olsaydı gerçek değerini bulurdu. Nadir olmayanlar, zaten hurda fiyatı veya az üzerinde! Bir kısmı eritilmeye gitti/gidiyor!!! Ülkemizde koleksiyonculuk, nümismati ve hatıra para koleksiyonculuğu geliştikçe, talep arttıkça, gerçek değerlerini bulacaklardır... Sizdeki 13'lü sette olmasına zaten imkan yok. Kolajlayıp üzerine yazı yazdığım imaja tıklayıp okursanız, setlerde değil, tek tek satılan paralarda bu erörün çıktığını belirttiğimi görürsünüz. Bildiğim kadarı ile, set çıkmadan evvel paralar tek tek satılmış. O sırada, durum fark edilene kadar 17 adet satış olmuş AKÇACINGIRAK'tan. Durum tespit edildiğinde, satıştan çekilmiş ve olması gereken şekilde yeniden basıma geçilmiş. Set, daha sonra yapıldığı için, bu setin içinde C'lisini bulmak ihtimal dışı. Keza, Ç ve C arasındaki farklar noktadan ibaret değil. Karakter farkı var. Ç'nin noktasını silince C olmuyor. Sizin setteki para ile imajdaki ayrıntıyı karşılaştırırsanız, ne demek istediğimi anlarsınız... Bu da, sonradan yapılma olasılığını yok ettiği için, bence çok önemli bir erör ya da kalıp farkıdır. Edindiğimde çok sevinmiştim.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Mar 24, 2012 1:47 pm

Az önce basılı kataloğu da kontrol ettim. Orada da sizin belirttiğiniz hata yapılmış. "AKÇE CINGIRAK" diye yazılmış... Ayrıca bu hata dışında, hem sitedeki hem katalogdaki fiyat bilgileri de yanlış. Normali için geçerli olan fiyat yazılmış. Bir yazım hatası şekli de ayrı yazmak şeklinde olmuş... Bitişik yazılıyor benim yazdığım gibi. Türkçe özürlü bilgisayar programlarının yaptığı bir saçmalık gözden kaçmış...
AKÇACINGIRAK için fiyat bilgisi basılı katalogdaki US$ fiyatının 24 ile çarpılmasıyla bulunabilir. Sitedekinin ise 40 katı ile..!
Fişekçioğlu'nda 3000 TL denmiş. Doğan Koleksiyon'da 1200 US$ denmiş. Üstelik bu rakamlara da kolayca bulunamayacağını sanıyorum.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen efeler1971 » Pzt Mar 26, 2012 3:49 pm

Bilgiler için çok teşekkürler. Yazım konusunda sehven hata yapılabilir ama benim asıl şaşırdığım nokta fiyatlardı. Paylaşımınız yeterince açıklayıcı oldu. Elbette son fiyatı her zaman alıcı - satıcı ilişkisi belirler ama kataloglara da ihtiyacımız olduğu kesin. Kağıt para koleksiyonu yapan biri olarak konuyla beni ilgilendiren şey; elimdeki tek hatıra setin Türkiye nin Çiçekleri seti olması idi. Yine de itiraf etmeliyim ki hatıra para olayı da ayrı bir güzellikmiş:)
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir