HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Hayatın Kaynağı Su 1-2-3-4

Hayatın Kaynağı Su 1-2-3-4

Mesajgönderen fkeles » Pzr Mar 04, 2012 2:11 pm

Merhaba,

Bir süredir forumu takip ediyorum, çok değerli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. 2010 yılından bu yana merak saldım kolleksiyonculuğa. Uzun süre GG de hevesimi gidermek için takip ettim ve bir sürü ufak tefek alış veriş yaptım. Güvendiğim satıcıları tespit ettikten sonra nispeten daha pahalı paralar almaya başladım. Sanırım zamanında çok alış verişimizin olduğu bazı GG satıcıları da burada :). Yabancı madeni paralar biriktiriyorum, ancak çok yorucu oluyor. Darphane setleri ile tanışmam ise çok yeni.

Neyse, uzun lafın kısası kafama takılan bir kaç soru hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

"Hayatın Kaynağı Su" serisi malumunuz, 4 parçadan oluşuyor. Çok güzel paralar olduğunu düşünüyorum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bu paralar yapılan yarışmada dereceye giren tasarımlar, bu anlamda da bence çok kıymetliler. Lakin gelin görün ki en çok satılan bile 1000 tane satılmamış. Bu kadar az mı bu işin meraklısı? Yoksa 2009 krizi nedeni ile mi böyle? Darphane satıştan kaldırdıktan sonra bunları sadece piyasadan mı temin edebiliyoruz?

Teşekkürler.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Hayatın Kaynağı Su 1-2-3-4

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Mar 04, 2012 3:21 pm

Son sorunuza yanıt vereyim :
Darphane satıştan kaldırdıktan sonra bunları sadece piyasadan temin edebiliyoruz.
İlan edilen satış sürelerini Darphane sitesinden öğrenebilirsiniz. Bazen yoğun talep olursa, satış süresi öncesinde bitebilir ilgili paralar.
Örnek olsun diye yazayım : Altın tedavül setinde böyle olmuştu nitekim...
---------
Ayrıca bir para ne kadar az satılırsa, ilan edilen satış süresi sonunda, normal şartlarda kalan paralar eritilerek imha edildiğinden, az bulunulurluğu yani nadiratı, nedreti artar.
Dolayısıyla geçmiş yıllardan satış adeti az olanlar da, günümüzde daha kıymetlidir. Baskı sayısı az olup da, ayrıca az satılanlarsa, daha da kıymetlenir.
Piyasadan hatıra para alırken, orijinal kapsülünün açılmamış olduğundan emin olun. Mutlaka sertifikalarıyla alın.
Bazı işgüzar uyanıklar sertifikaları ayrı satmaya kalkabilirler. Bunları baştan eleyin..!
1995 öncesi istisnai haller dışında (yurtdışına satılan bazıları için özel olarak üretilmiş sertifikalar) sertifika yoktur.
1995 sonrası hatıra paraların hemen hemen hepsinin sertifikası vardır. Gene bunlarda da kapsülsüz satılan bazılarının sertifikaları yoktur (Şah Kartal, "bimetal olan Fil-Aslan-Kaplumbağa-Ankara Kedisi-Kangal Köpeği-Boz Ayı" gibi)...
--------
Bazı Altın paralar için alım gücünün düşüklüğü öne sürülebilir fakat genel olarak krizle filan ilgisi yok. "Bu işin", eğer bir "iş" ise (!) meraklısı bu kazar "az".
Oysa yeni koleksiyoner adayları Darphane'ye bedava üye olup, yeni çıkan hatıra paraları bizzat kaynağından gidip edinseler, piyasadan sadece güvenilir satıcılardan geriye dönük eski tarihlilerin, satıştan kalkanların alımlarını yapsalar zaman içinde, daha "garantili" bir hatıra para koleksiyonculuğu yapmış olurlar.
--------
Ben hangi GG satıcılarının burada olduğunu bilmiyorum. Site kurucuları müstesna... Siz bildiklerinizi yazarsanız, öğrenmiş oluruz.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Pzr Mar 04, 2012 6:27 pm

Verdiğiniz bilgiler ve tavsiyeler için çok teşekkür ederim Sn. Gilaay. Her zamanki gibi çok yardımcı oluyor cevaplarınız.

Uyarınız için ayrıca teşekkürler, sertifikanın ayrı satılması komik, ikisi birlikteyken anlamlı. Tek başına sertifikanın bir anlamı yok, tek başına para ise eksik. Sinekten yağ çıkarmak gibi birşey sanırım yapılan.

Darphaneye üye oldum, hemen ilk bitecek paraları aldım. Sonra da geçmiş tarihlileri araştırmaya başladım. Keşke daha önce başlasaymışım diye üzülmeden edemedim, nasıl temin ederim diye araştırıyorum, bazen gerçekten kolleksiyoner olan ve elinde fazla olan parçaları satanlar ile karşılaşıyorum işte o zaman keyif veriyor alışveriş. Tüccarlar da var, belki ihtiyaç da var bilemiyorum.

"İş" kelimesi lafın gelişi elbette, kolleksiyonerliği para kazanma amacı olarak görmüyorum, görene de saygım vardır o başka.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Mar 04, 2012 7:22 pm

Merhaba,
Bir "bilinçli" veya "bilinçlenmek isteyen" hatıra para koleksiyonerinin daha aramıza katılmış olduğunu bilmek, beni sevindirdi. :clapping:
Nice hatıra paranın, ilgisizlikten ve yeterli koleksiyoner sayısının olmamasından dolayı hurdaya gittiği şu günlerde, bir kişi, bir kişidir!

Aklıma takılmışken, başlığınızdaki ifadeler "Hayatın Kaynağı Su 1-2-3-4" şeklinde. Paralardaki tasarımlar, belirtildiği üzere bir yarışmanın sonucu olarak uygulandı.
1,2 tamam ama gerisi 3. ve 4. para olarak değil, 3-a, 3-b şeklinde olmalı. Darphane'nin sitesinde de öyleydi; değiştirmemişlerse elbette.
Sebebi, 3.lüğü iki ayrı tasarımın paylaşmış oluşudur. Neticede 4 para var fakat... :D
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Hayatın Kaynağı Su 1-2-3a-3b

Mesajgönderen fkeles » Pzr Mar 04, 2012 8:27 pm

Başlığı açarken 4 farklı tipte para olduğunu düşünerek yazmıştım ama haklısınız Darphane'nin verdiği isimle açmam daha doğru olurmuş. Düzeltilebilirse sevinirim, bir yarışma sonucunda dereceye girmiş ve aynı sırayı paylaşan iki tasarımın başarısına saygısızlık olarak değerlendirilmesin lütfen.

Düşününce çok acı bir durum. Ulusal bir yarışmada tasarımları dereceye girerek basılmaya hak kazanmış 4 sanatçı var. Basılan 3000 adetten sadece 600 tanesi satılmış, geri kalanları ise eritilmiş ...

Darphane'nin sitesinden satış rakamlarına bakarak konuşuyorum zira yaşım müsait değil, hatıra paralarına ilgi 70'lerde hatta 90'larda daha fazla imiş. Yakın çevremde, ailem ve arkadaşlarım içerisinde maalesef ilgilenen hiç kimse yok. Halbuki bakıyorum yeni paralar eskilerden çok daha çekici.

Ebay den araştırmalarım sonucunda $75-$110 arasında birkaç tane bulabildim. 3000 adet baskı için "Extremely Rare" ifadesini kullanmış satıcı, demek ki 600 tane satıldığını bilse ne fiyat çekecek kim bilir. Araştırmaya devam ediyorum, birer tane edinmek istiyorum, bakalım kısmet :)
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Pzr Mar 04, 2012 11:26 pm

3000 adete extremly rare diyen kolleksiyon işi bilmiyordur, aldatmaya yönelmiştir. Exremly rare ifadesi uluslararası literatürde RRR 3 nadir için kullanlan bir tabirdir yani en fazla 50 örnek in görüldüğünü bildiren bir ifadedir.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzt Mar 05, 2012 4:01 am

berkeley yazdı:3000 adete extremly rare diyen kolleksiyon işi bilmiyordur, aldatmaya yönelmiştir. Exremly rare ifadesi uluslararası literatürde RRR 3 nadir için kullanlan bir tabirdir yani en fazla 50 örnek in görüldüğünü bildiren bir ifadedir.

İşi bilmiyordan çok, bilgisi yok diyelim. Hemen, her şeyi aldatmaya yönelmiş diye algılamıyalım.

T.C hatıralarda, 1000 kadar satışı gerçekleşen paralar neredeyse hurda fiyatına gidiyor ve nadir sayılmıyor.
Oysa Amerikada ve Avrupada 50.000 sayıda basılmış hatıra paraları, yüksek talep nedeniyle nadir sayılabiliniyor.

Çok iyi bildiğim bir örnek; Euro setleri yapanlar bilir, 2002 Vatikan para seti, 60.000 baskıyla nadir olarak geçer.
Bizim hatıra paralarında oluşan baskı sayıları, yabancı biri için çok düşük görünmesi çok normal.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Pzr Nis 15, 2012 3:46 pm

Kıymetli bir büyüğüm kolleksiyonundaki 2. seti göndererek bir eksiğimi daha tamamlamama yardım etti. "Hayatın Kaynağı Su" seti mevcudumuza eklendi. Eksiklerimi tamamlamak konusunda yardımcı olan Mustafa arkadaşıma da teşekkür ederim, onun sayesinde de kolleksiyonumdaki eksikler azalıyor.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Nis 16, 2012 3:32 pm

fkeles yazdı:Eksiklerimi tamamlamak konusunda yardımcı olan Mustafa arkadaşıma da teşekkür ederim, onun sayesinde de kolleksiyonumdaki eksikler azalıyor.

Ne demek Fatih Bey, bende yeni sayılabilecek bir zamanda koleksiyona başladığım için, hangi para nerde ne kadara bulunur, kimden alınır kimden alınmaz gibi soruların cevaplarını az çok öğrendim, elimden geldiğinde hevesi olan her koleksiyonere yardımcı olacağız ki, hatıra paralara olan ilgi artsın... Benim şahsen tanıdığım hatıra para koleksiyoneri sayısı "1" sizinle birlikte 2 olacak, gerisi ticaret için stok yapıyor.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 16, 2012 3:55 pm

@mustafacihan92 :
O "1" ben miyim yoksa? :mrgreen:
Ne kadar çoğalırsak, o kadar güçleniriz biz koleksiyoncular!
mustafacihan92 yazdı:şahsen tanıdığım hatıra para koleksiyoneri sayısı "1"
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Pzt Nis 16, 2012 4:19 pm

Kolleksiyon diyorum ama henüz olabildim gibi gelmiyor bana :? Her konuda olduğu gibi bu konuda da tecrübe önemli, insan zamanla pişiyor, daha yolum var o belli...

Yakın bir arkadaşımın da ilgisini çekmeye başladı hatıra paraları. Birgün kendisi ile birlikte Darphane'ye gideceğiz. Söylediğiniz gibi bir kişi bir kişidir.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Nis 16, 2012 4:20 pm

Gilaay yazdı:@mustafacihan92 :
O "1" ben miyim yoksa?
Ne kadar çoğalırsak, o kadar güçleniriz biz koleksiyoncular!

Aynen öyle, hatıra paralara koleksiyon gözüyle bakan kişi sayısı malesef az, koleksiyon yapanlarda genelde darphaneden alıp, kasasına koyan insanlar, o yüzden piyasada hatıra para koleksiyoneri "NNN-RRR" olarak gösteriliyor.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Nis 16, 2012 4:48 pm

Son dönemlerde satış rakamı 1000 i geçen tek para kontenjanlı Chopin hatıra parası, bunun nedeni daha önceki yıllarda kontenjanlı hatıra para satış adetlerinin az olması nedeniyle fiyatlarının nispeten daha yüksek olması ve bu paranının da ileride daha değerli olacağını düşününen kişiler diye düşünüyorum, böyle tezatlar var işte bu koleksiyon dalında... Yurtdışı satışı olabilir mi diye düşünüyorum ama olsa ayrıca belirtilirdi sanki.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Nis 23, 2012 8:29 pm

Darphane'nin plansızlığı ve koleksiyonerleri adam yerine koymama alışkanlığı nedeniyle Türkiye'de hatıra para koleksiyonculuğu gelişmemekte. Yıllar önce piyasaya verilmiş paralar hurda gümüş değerinden bile alıcı bulamıyor.
14 Nisan müzayedemizde 65 liradan satışa çıkardığımzı hatıra paralarına bir tane bile pey gelmedi. Bu paraların hurda gümüş değeri 53 liradır, gerisini siz anlayın.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen fkeles » Sal Nis 24, 2012 2:05 pm

14 Nisan müzayedesine katılamadığım için çok üzüldüm. Sabahtan işlerimi halledip katılacaktım ama bir aksilik diğerini kovaladı, saat 13:30 oluncaya kadar ümidimi yitirmedim ama sonrasında kısmet değilmiş dedim artık...

Hurda gümüş fiyatına gitme(me)sine üzüleyim mi sevineyim mi bilemiyorum.

Darphane hatıra para basmayı sanırım artık bir prestij meselesi olarak değerlendiriyor. Yani satmış, satamamış, satılmamış, kim almış, kim alamamış çok da umurlarında olduğunu düşünmüyorum. Yıllık faaliyet planlarına girmesini yeterli buluyor olabilirler. İnternetten satış yapmamaları ayrıca kötü, havale yaparsanız adresinize gönderiyorlarmış(neden internetten satış yok diye sorduğumda bu cevabı aldım!).

Kafama takılan bir soru var, satışa sunulacak hatıra paraların kaç gram olacağına, şekline kim karar veriyor? Özellikle gümüşlerde 36 gr çok iyiydi bence, 31 gr civarı da tamam, ons değelendirilmesi kolay. 23 gr, 15 gr? Bu kadar çok çeşitlilik neden? Kimi zaman kafa karıştırıcı oluyor.

Bir diğer sorum da şu, "2011 - Dolmabahçe Saat Kulesi" neden elips? Geçen gün uğradım, görevlinin söylediğine göre ahşap olan bitmiş ve bir daha gelmeyecekmiş o yüzden "Dört Çekmeceli Para Dolabı(Leksan)" aldım. İçerisine eksiklerim için yer ayırarak koydum paraları, ama çok fazla boş oldu, canım sıkıldı, yeniden dizerim diyerek ardışık sıraladım tamamını. Ama o elips parayı nasıl koyacağım o dolaba onu düşünüyorum. Muhtemelen o da 38 mm olduğu için sığacak ancak çirkin gözükecek diye düşünüyorum.

Edit: Typo
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Sonraki

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir