HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Yeni hatıra paralar

Re: Yeni hatıra paralar

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 14, 2014 1:44 pm

Gilaay yazdı:İnceburun Feneri Hatıra Parası'nı (Deniz Fenerleri Serisi No.4) aldım bu (dün oldu artık) sabah. Duyduğuma göre Kasım ayı içinde 2 para daha gündeme gelecek. Yılbaşına doğru da 2 veya 3 para daha... Darphane'nin işi belli olmaz fakat. Tahminim, bir kısmının yılbaşından sonrasına kalacağı yönünde.

Clipboard01x.jpg

Görüldüğü gibi, buraya ben veya diğer arkadaşlarımın yazmadığı zamanlardan bu yana, 9 adet hatıra paramız daha eklendi envantere.
Darphane'nin bir süre, bu hızını azaltıp, durulacağını umuyorum.
2013 Tedavül Seti'ni çıkarsalar bari! 8) :D
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 14, 2014 2:21 pm

EK:
Yukarıdaki ekran görüntüsünde, satışa verilen tarihlerin hepsi 2013 olarak görülmekte. Gerçekteyse, son iki para 2014 başlarında satışa çıkmıştır. Darphane, önceki yılın programına sadık kalmak adına böyle şeyler yapabiliyor.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen soneruysal » Cmt Oca 25, 2014 10:49 pm

Merhaba.

Bu paralar çıktımı ebayda var ama Darphane sitesinde yok , yurtdışı satışımı acaba ?
soneruysal
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Oca 26, 2014 11:02 am

soneruysal yazdı:Merhaba.
Bu paralar çıktımı ebayda var ama Darphane sitesinde yok , yurtdışı satışımı acaba ?

Darphane bazı paralarda, örneğin sizin de yenilerinin resimlerini koyduğunuz hayvanlar serisinde, önce antlaşmalı şirketin yurtdışında satışına izin veriyor, daha sonra, mesela 1-2 ay geçtikten sonra Türkiye'de de satışa açıyor paraları. Bu paralar kontenjanlıdır. Yani Darphane'ye üyeyseniz, saptanılan kontenjana göre, 5 veya 10 adet kadar size bir kontenjandan satın alma hakkı tanınacaktır ülkemizde satılmaya başladıktan sonra; yanılıp da yabancı sitelerden şimdiden fahiş fiyata almayın. En son, tanesi nominalinin 2 katı yani 2 TL'den satılmıştı bir önceki hayvan serisi paraları. Zam gelse bile çok büyük bir rakam tutmaz, ki bu seriye 4-5 senedir zam yapmadılar. 2009'da "Kaplumbağa" ve "Fil" ile başlamıştı yanılmıyorsam.
Doğrusu, Akhal (Ahal) Teke dururken, Byerley'i seçmelerini yadırgadım. Byerley, zaten Akhal Teke'den türetilmiş: http://en.wikipedia.org/wiki/Byerley_Turk
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Sal Oca 28, 2014 4:25 pm

Gilaay yazdı:

Darphane bazı paralarda, örneğin sizin de yenilerinin resimlerini koyduğunuz hayvanlar serisinde, önce antlaşmalı şirketin yurtdışında satışına izin veriyor, daha sonra, mesela 1-2 ay geçtikten sonra Türkiye'de de satışa açıyor paraları.

Ben de ufak bir düzeltme yapayım, antlaşma, TDK Türkçe Sözlük'te farklı tanımı olsa da antlaşma; "Kendisini akdetme yetkisini haiz uluslararası hukuk kişileri tarafından uluslararası hukuka uygun olarak akdedilen, âkitlere yine hukuka uygun hak ve borçlar doğuran, sona erdiren veya mevcut olanları değiştiren yazılı uluslararası hukuk belgesi." şeklinde tanımlanabilir. Özel şirketlerle devletlerin yaptığı anlaşmalar daha çok özel hukuka tâbi olduğundan antlaşma değil, anlaşma olarak değerlendirilir. Uluslararası hukuk kişisi olarak kabûl edilmemekte özel şirketler şu an için.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 05, 2014 8:51 am

"Antlaşma" ve "Anlaşma" konusunda anlaşabiliriz Sn.proodos. :)

Hoş, biz uzlaşalım veya uzlaşmayalım, TDK hep aynı TDK.

TDK deyince de aklıma sizin yaşlardayken, hatta çocukken kullandığım TDK teyp kasetleri geldi.

http://www.imdb.com/title/tt2369333 "Student" güzel bir filmdir, öneririm. Daha önce izlemişseniz, bilemem...
İzlerken siz aklıma gelmiştiniz. Dostoyevsky uyarlamasıdır ama oldukça da özgün bir yapıttır aynı zamanda.

Selam ve sevgiyle...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen adabudi » Prş Şub 06, 2014 9:56 pm

Hatira paralarimiz gitgide güzellesip avrupa standartlarini zorluyor.Yurtdisinda yasayan bir kolleksiyoner
olarak bu durumdan cok memnunum.iyi kolleksiyonlar
adabudi
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen proodos » Prş Şub 13, 2014 11:06 pm

adabudi yazdı:Hatira paralarimiz gitgide güzellesip avrupa standartlarini zorluyor.Yurtdisinda yasayan bir kolleksiyoner
olarak bu durumdan cok memnunum.iyi kolleksiyonlar

Bilemiyorum nerede yaşıyordunuz şu anda lakin bir İngiltere'yle, bir Fransa'yla veya bir Almanya'yla kıyaslayamıyorum bile ben ülkemiz darphanesini. Avrupa ülkesi olmadığından ABD'yi buna katamıyorum malesef, İngiliz darphanesinin ulaştırma koşullarından tutun tanıtımına, her yıl çıkardığı 4 adet tedavül setine, proof baskıyı bir lüks olarak kullanmamasına değinmek gerekiyor, ayrıca her seri için altın, kalın gümüş ve gümüş paralar bastırmaktalar. Darphanemizin sitesinde emisyon programı yoktur, tedavül setleri bir yıl sonra, genelde parmak izli çıkar. İngiliz darphanesinin her yıl çıkardığı gümüş/altın tedavül para setlerini tarihinde bir defa çıkarmıştır. Çok eleştiriyoruz, bu kadar da yazmak istemezdim ama Avrupa standartlarının bu olmadığını düşündüğümden bunları yazma gereği hissettim. Düşüncelerinize de saygı duymaktayım ayrıca, bir polemik için yazmadım, sadece fikir beyan etmek istedim.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Cum Şub 14, 2014 4:32 pm

Fikirlerinizi özgürce yazın, belki bizleri dinleyecek birileri de forumu izliyordur.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen osbasimer » Cum Şub 14, 2014 9:44 pm

Bugün itibariyle satışa çıkmış, büyük ihtimalle bunlarda da 10 tane ile sınırlıdır.
osbasimer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen proodos » Cmt Şub 15, 2014 4:43 pm

berkeley yazdı:Fikirlerinizi özgürce yazın, belki bizleri dinleyecek birileri de forumu izliyordur.

Çok teşekkürler Sn. Berkeley;
proodos yazdı: Darphanemizin sitesinde emisyon programı yoktur,

Bunu yazdığım gün sanırım bir ilki yapmışlar, 2014 emisyon programı da siteye eklenmiş: http://www.darphane.gov.tr/upload/files ... ogrami.pdf
I. Dünya Savaşı'nın 100. yılı hatıra parası için sabırsızlanıyorum, çıkmasını istiyordum lakin beklemiyordum; umarım güzel bir tasarımla çıkar. İngiltere'nin çıkardığı çok güzeldi bana göre, görmek isteyenler buradan bakabilir ona: http://www.royalmint.com/our-coins/even ... -world-war
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Cmt Şub 15, 2014 9:33 pm

Adamlar her paraya II.Elizabet' i koyuyor; bizde Atatürk bırakın hatıra paralarda normal paralardan bile bahanelerle kaldırılıyor :evil: :wall: :!:
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Cmt Şub 15, 2014 11:48 pm

Gilaay yazdı:Doğrusu, Akhal (Ahal) Teke dururken, Byerley'i seçmelerini yadırgadım. Byerley, zaten Akhal Teke'den türetilmiş: http://en.wikipedia.org/wiki/Byerley_Turk

Dediğinize katılmamak elde değil, bilmiyordum, yeni öğrendim aradaki farkı ve atın isimlendirilmesini. Henüz okuyamadım ama derslerimde çok karşılaştım, sizin bildiğinizi düşünüyorum, Edward Said'in Oryantalizm (veya Şarkiyatçılık) kitabında belirtildiğine benzer bir oryantalist isimlendirme de mevcut mezkur Türk atında.
Firavun yazdı:Adamlar her paraya II.Elizabeth' i koyuyor; bizde Atatürk bırakın hatıra paralarda normal paralardan bile bahanelerle kaldırılıyor :evil: :wall: :!:

Bu konuda bir dilekçe yazmayı düşünüyorum isteğimi iletmek için, salt Atatürk değil paralara ülke adının Republic of Turkey şeklinde yazılması da hoşuma gitmiyor, buna karşı düşüncelere saygılıyım ama olmasa daha güzel olur diye düşünüyorum.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Pzr Şub 16, 2014 11:55 am

proodos yazdı:Bu konuda bir dilekçe yazmayı düşünüyorum isteğimi iletmek için, salt Atatürk değil paralara ülke adının Republic of Turkey şeklinde yazılması da hoşuma gitmiyor, buna karşı düşüncelere saygılıyım ama olmasa daha güzel olur diye düşünüyorum.

:clapping: :clapping: :clapping: Kesinlikle katılıyorum ülkemizin adının İngilizce yazılması benimde hoşuma gitmiyor. Bunun yapılmasının sebebi de herhalde yurt dışındaki bazı yabancı koleksiyoncuların da Türkiye hatıra paralarıyla ilgileniyor olması olabilir.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen busbey78 » Sal Şub 18, 2014 1:39 pm

Yeni hatira paralar satista :clapping: :clapping:

Anadolu Kartalı Hatıra Parası
658_2373c_anadolu_kartali_on.jpg

2013 Yılı Tedavül Para Seti

658_edd0f_2013_tedavul_para_seti.jpg

Byerley Türk Atı Hatıra Parası