HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Yeni hatıra paralar

Re: Yeni hatıra paralar

Mesajgönderen osbasimer » Cum Şub 28, 2014 12:35 pm

Söz konusu paralar 11 günde tükenmiş, toplam 6000 adet satılmış. Darphaneden aldığım bilgiye göre sadece üyelere değil, herkese satılmış. 1 ay içerisinde de yeni bimetal paralar geliyormuş.
osbasimer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Cum Şub 28, 2014 9:31 pm

osbasimer yazdı:Söz konusu paralar 11 günde tükenmiş, toplam 6000 adet satılmış. Darphaneden aldığım bilgiye göre sadece üyelere değil, herkese satılmış. 1 ay içerisinde de yeni bimetal paralar geliyormuş.

Evet bende şu anda darphanenin sitesine baktım ve şaşıpta kaldım.Bu durumun oluşması doğal ben darphaneye gittiğim sırada 3 kişi sıradaydı ve benden önce sırada olanların hepsi 15'er 20'şer tane aldılar paralardan.Paraların bu kadar hızlı tükenmesi doğal.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Pzt Mar 03, 2014 12:44 pm

osbasimer yazdı:Söz konusu paralar 11 günde tükenmiş, toplam 6000 adet satılmış. Darphaneden aldığım bilgiye göre sadece üyelere değil, herkese satılmış. 1 ay içerisinde de yeni bimetal paralar geliyormuş.

Bravo :clapping: Sadece üyelere 5'er 10'ar tane verilirken herkese istediği kadar vermeleri iyi olmuş. Hem üzüldüm hem de sevindim. Ben alamadım ama her türlü kısıttan yasaktan bıktık artık. Alanlar kıymetini biliyordur, en az birer tane edinmem gerekiyor (ters/düz yoktu yanlış hatırlamıyorsam) elinde fazla olan arkadaşlar özel mesajla bana ulaşabilirse çok sevinirim.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen proodos » Pzt Mar 03, 2014 4:04 pm

Salt iki adet çift metal hatıra paralar değil Ziraat Bankası'nın 150. yılı hatıra parası da tükenmiş, 3 ayda tükendiğinden böyle bir düşünceye varıyorum; banka bundan belirli miktarda almış olabilir.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Pzt Mar 03, 2014 9:02 pm

proodos yazdı:Salt iki adet çift metal hatıra paralar değil Ziraat Bankası'nın 150. yılı hatıra parası da tükenmiş, 3 ayda tükendiğinden böyle bir düşünceye varıyorum; banka bundan belirli miktarda almış olabilir.

Katılıyorum Ziraat Bankası bunlardan belirli miktarda alıp kıdemli çalışanlarına hediye etmiş olabilir.Bence THY'nın 80.yılı parasında da aynı şey var benim belge numaram 1575 zaten satışa çıkan 2000 tane :) .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzt Mar 03, 2014 9:08 pm

fkeles yazdı:

Bravo :clapping: Sadece üyelere 5'er 10'ar tane verilirken herkese istediği kadar vermeleri iyi olmuş. Hem üzüldüm hem de sevindim. Ben alamadım ama her türlü kısıttan yasaktan bıktık artık. Alanlar kıymetini biliyordur, en az birer tane edinmem gerekiyor (ters/düz yoktu yanlış hatırlamıyorsam) elinde fazla olan arkadaşlar özel mesajla bana ulaşabilirse çok sevinirim.

Benim gözümün önünde üye olmayan bir kişi geldi ve 50 at 50 kartaldan istedi.Görevli 50 tane veremiyoruz max. 15 tane verebilirim şu an dedi ve kişi 15-15 alıp gitti.Ondan sonra gelen kişi 10 at 10 kartal aldı yani her gelen en az 10 tane alıp gitti.Bence bir kişiye 15 para birden satılmamalı bu ne demekmiş böyle millet resmen ticarete dökmüş işi.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Prş Mar 06, 2014 5:58 pm

Şimdi tanesi 15 tl ye satılıyor.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Cum Mar 07, 2014 12:23 am

berkeley yazdı:Şimdi tanesi 15 tl ye satılıyor.

Kendi adıma o paraya daha uygun Osmanlı parası bakmanın veya illa Cumhuriyet hatıra yapmak istiyorsak benzer fiyata daha eski ve az sayılı Cumhuriyet hatıralarının alınmasının daha akılcı olacağını düşünüyorum, talebin düşmesi durumunda fiyatların da daha makul bir seviyeye gelmesi muhtemel. Paraların zaten neden basıldığını da tam anlayabilmiş değilim, eğer Anadolu'da soyu tükenmekte olan hayvanları bir ölçüde tanıtmak, bilinç artışı sağlamaksa anlayabilirim ama onun dışında çok anlamıyorum. 500 adet basılan Dolmabahçe hatıra parası bu kadar sıçramadı fiyat olarak :D
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Cum Mar 07, 2014 12:44 am

proodos yazdı:
berkeley yazdı:Şimdi tanesi 15 tl ye satılıyor.

Kendi adıma o paraya daha uygun Osmanlı parası bakmanın veya illa Cumhuriyet hatıra yapmak istiyorsak benzer fiyata daha eski ve az sayılı Cumhuriyet hatıralarının alınmasının daha akılcı olacağını düşünüyorum, talebin düşmesi durumunda fiyatların da daha makul bir seviyeye gelmesi muhtemel. Paraların zaten neden basıldığını da tam anlayabilmiş değilim, eğer Anadolu'da soyu tükenmekte olan hayvanları bir ölçüde tanıtmak, bilinç artışı sağlamaksa anlayabilirim ama onun dışında çok anlamıyorum. 500 adet basılan Dolmabahçe hatıra parası bu kadar sıçramadı fiyat olarak :D

Aslında fiyatın bu derece uçmasının sebebi çabuk bitmesi millet peynir ekmek gibi aldı paralardan ucuz diye :D .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen osbasimer » Sal Nis 08, 2014 9:03 am

Yeni bimetal paralar satışa çıkmış. (Uzun Kulaklı Kirpi ve Çizgili Sırtlan Hatıra Paraları). İkisininde maksimum baskısı 25.000 olmuş. Darphane nasıl olsa talep çok diye bu sefer işi sıkı tutmuşlar.:))
osbasimer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen fkeles » Sal Nis 08, 2014 4:43 pm

Bugün gittim aldım, 10 bin kadarı satılımış (rivayet), bunlar da çok çabuk bitecek gibi gözüküyor. Yurtdışı satış adeti ibaresi yok, demek ki önceki seri paraları gibi sipariş üzerine yapılmış paralar değil. Ancak darphane talebi yakalayınca seriyi kendi insiyatifi ile devam ettirmeye karar vermiş gibi gözüküyor (çıkarım).

Henüz edinmemiş olan kolleksiyonerler ellerini çabuk tutsun, birileri iş başında gibi gözüküyor, zira yüklü miktarlarda alım yapılmaksızın bu satış rakamlarına ulaşılması mümkün değil.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Çrş Nis 09, 2014 4:48 pm

Paralar çıkalı daha ne kadar oldu yahu 10.000 tane satılmış demek gelen 100 er 200 er alıyor :D o zaman cuma günü gidip hemen alayım.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cum Nis 11, 2014 9:38 pm

Bugün darphaneye gittim yeni bimetalleri almak için ve bitmiş.Aynı gün bittiğini söylediler bu nasıl bişeydir?Çalışana sorduğumda yurdışından muazzam bir talep olduğunu ve alanların ise 100 er 150 şer aldığını söyledi.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Cmt Nis 12, 2014 4:25 pm

4 günde bitirerek yeni bir rekor kırıldı :lol: Darphaneyi kalkındırmak için sergilenen bu performans gözlerimi yaşarttı, emeği geçen herkesi kutluyorum :clapping:
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Cmt Nis 12, 2014 6:28 pm

Ben bu durumu hiç beğenmedim bir kişiye 100 para birden satılmamalı bence diğer insanlara para kalmıyor.Ben arkadaşlarıma hediye etmek amacıyla 4 tane alacaktım kendi kendime kızdım diğer insanlara kalmayacak neden 4 tane alıyorum 1 tane alacağım diye ki gel gelelim millet 100 er 200 er tane alıyor :!: .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir