HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Yeni hatıra paralar

Re: Yeni hatıra paralar

Mesajgönderen osbasimer » Cmt Nis 12, 2014 10:34 pm

Darphane'nin yaptığı tam bir ayıp, İnşallah en kısa zamanda bu ayıptan kurtularak sadece ve sadece gerçek koleksiyonerlere hizmet verirler. 4 günde bu paraların bitmesinin tek bir açıklaması var oda "stokçuluk" , bunun sebebi ise "DARPHANE"DİR
osbasimer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Cmt Nis 12, 2014 10:37 pm

osbasimer yazdı:Darphane'nin yaptığı tam bir ayıp, İnşallah en kısa zamanda bu ayıptan kurtularak sadece ve sadece gerçek koleksiyonerlere hizmet verirler. 4 günde bu paraların bitmesinin tek bir açıklaması var oda "stokçuluk" , bunun sebebi ise "DARPHANE"DİR

Kesinlikle katılıyorum millet işin kolayını bulmuş bu işi ticarete vuruyor.Ayrıca bir şey ekleyeyim paralar 4 günde değil çıktığı günde bitmiş bunu bana darphane mağzasındaki görevliler söyledi.Bırakın 4 günü aynı gün bitmiş böyle bir rezillik olamaz yani :!: .
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen hussam » Sal Nis 15, 2014 1:05 pm

yeni koleksiyona başlayacaklarında heyecanlarını böylelikle köreltiyorlar sağolsunlar... elimden geldiğince TC madeni ve banknot koleksiyonu yaoıyordum ve bu hayvanlar serisi ile azda olsa Hatıra paralarada merak sarmıştım hatta 6 tanesini temin edebilmiştim ama şu son yaşananlardan sonra büyük hayal kırıklığına uğradım..
hussam
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen fkeles » Çrş Nis 16, 2014 2:22 pm

Sayın hussam,

Hevesiniz körelmesin, bunlar geçmişte olmuş, oldu, şimdi oluyor ve gelecekte de olacak. Önemli olan bu uğraşıya vediğiniz emeğin karşılığını öncelikle mutlu olarak, keyifli vakit geçirerek geri almak. Her hatıra parada bunu yapamıyorlar, bu bimetallerin son ikisinde yapıldı. Bu paralarda ters düz yok, bir asıl bir yedek 2 tanesi yeterli kolleksiyonunuz için, tanesi 2 liradan 8 liraya alacakken şimdi maliyeti 30-40 lira olacak. Biraz bekleyin, şimdi alamayan kolleksiyonerlerin talebinden dolayı talep yüksek, fiyatlar da yüksek, bu fiyatlar düşecektir. Eş, dost, arkadaşlardan her zaman fazlalar çıkar, bir dayanışma olur, o şekilde de temin edebilirsiniz.

Darphane'ye kayıtlı tahminimce 10.000 civarında üye var, bunların ancak 300-400 tanesi çıkan her türlü hatıra parayı almaya gayret ediyor, geriye kalan 500 kadar kişi fırsat buldukça darphaneye uğrayıp topluca, birikenleri alıyor. Bu rakamları satış adetlerine bakarak kendi yorumum ile veriyorum. Müzayedeleri, açık artırma sitelerini filan düşününce hepi topu 2000 civarında kişi bu paraları alıp satıyor. Bu uğraşımızı/hobimizi ticarete konu edenler açısından bakarsak, pazar çok küçük ve büyüme hızı ya yok yada çok düşük. Tacire ihtiyaç olduğu kesin, bir fırsat görmüşler değerlendirmişler, etik boyutu tartışılabilir, ancak en önemli nokta şu: Alıcı az, ben eğer almazsam istedikleri fiyatların bir anlamı kalmaz, o yüzden acele etmeyin, kendinizi ağırdan satın ve hevesinizi kaybetmeyin. Bulamadığınız paraların peşine düşmek, daha iyi kondüsyonda daha ucuza bulmaya çalışmaktan keyif almaya bakın. Bunu yaparken ahlaklı, dürüst ve güvenilir satıcılar bulacak, normal hayat rutininiz içinde karşılaşmayacağınız insanlar ile karşılaşacak ve bir kısmı ile arkadaş, daha az bir kısmı ile dost olacaksınız. Bence hayatta nereye gittiğimiz kadar önemli olan birşey varsa o da bu yolculuk esnasında aldığımız keyiftir.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen hussam » Prş Nis 17, 2014 10:08 am

bakalım beklemye devam edeceğiz malesef ama yavaş yavaş piyasaya düşmeye başladı o toplu alanlar 100er 100er alanlar..
şurada 2 örnek var malesef:

100 TANE BİRDEN SATIYORLAR HEMDE SON ÇIKAN 2 HATIRA PARADANDA...

http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon ... -111140402
http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon ... -111140657
hussam
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Prş Nis 17, 2014 7:09 pm

hussam yazdı:bakalım beklemye devam edeceğiz malesef ama yavaş yavaş piyasaya düşmeye başladı o toplu alanlar 100er 100er alanlar..
şurada 2 örnek var malesef:

100 TANE BİRDEN SATIYORLAR HEMDE SON ÇIKAN 2 HATIRA PARADANDA...

http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon ... -111140402
http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon ... -111140657

Sonra bizim gibi masum,işin ticaretinde olmayan koleksiyonerlere para kalmasın; en büyük suç darphanenin !
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen soneruysal » Pzt Nis 21, 2014 10:43 pm

Merhaba

10 günde yurt içi 25000 adet satılıp bitmiş :(
soneruysal
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Pzt Nis 21, 2014 11:48 pm

soneruysal yazdı:Merhaba

10 günde yurt içi 25000 adet satılıp bitmiş :(

Hocam ne 10 günü darphanedeki memurun dediğine göre paralar aynı gün tükenmiş :wall: :evil: :think: .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen osbasimer » Çrş Nis 30, 2014 9:27 am

İşin ilginç yanı; Bir Devlet Kurumunun mensupları tarafından oluşturulan bir vakıf Daphanenin acenteliğini yapıyor ve söz konusu hatıra paraları 5,00 TL.' ye satıyor.;!!!!!
osbasimer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen proodos » Çrş Nis 30, 2014 12:04 pm

Benim naçiz tavsiyem bu paralara talebin bir şekilde kısılması yönünde. Sonuçta bizler isteyince bunlar satılıyor, buradan bu talep asla kısılmaz ama en azından mağduriyetimizi azaltmak veya koleksiyon açısından psikolojik olarak daha iyi hissetmek için bu paralara olan talebin düşmesi bu tarz "vurgun" veya eski adıyla ihtikârların azalmasını, bu olmazsa bizlerin mağduriyetinin azalmasını sağlayacaktır. Tabii bütün paraları toplama şeklinde bir koleksiyon varsa bu paranın da içinde olması gerekir, ama çok daha nadir veya çok daha az sayıda basılıp satılan paraları toplamak daha uygun olabilir. 500 adet basılan Dolmabahçe Saat Kulesi Hatıra Parası da şu ana kadar ciddi bir değer artışı yaşamadı lakin oransal olarak Çizgili Sırtlan ve Uzun Kulaklı Kirpi hatıra paraları çok daha fazla değerlendi.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Çrş Nis 30, 2014 10:50 pm

proodos yazdı: 500 adet basılan Dolmabahçe Saat Kulesi Hatıra Parası da şu ana kadar ciddi bir değer artışı yaşamadı lakin oransal olarak Çizgili Sırtlan ve Uzun Kulaklı Kirpi hatıra paraları çok daha fazla değerlendi.

Hocam millet 2 liraya aldı şu anda intenette gördüğüm ilanların en ucuzu 10 tl.Yani 2 tl nerede 10 tl nerede arada muazzam bir kar marjı var fiyat 5 katı durumunda yani %500 kar gibi akıl almaz bir kar oranı ortaya çıkıyor.Benim tavsiyem ise şu ;darphane paraları satarken bir kişiye 100-200 tane para birden satmamalı çünkü bu insanlar bunun koleksiyonunu değil ticaretini yapıyor. Olan bizim gibi kendi halinde küçük koleksiyoncuya oluyor.Benim fikrimce bir kişiye en fazla en fazla 10 tane para satılmalı.Neden 10 diyorum bazı koleksiyonerler arkadaşları içinde alıyorlar onu işin içine katarak 10 diyorum.Ama eğer bir kişiye 200 para birden satılıyorsa burada komisyonculuktan ve toptancılıktan başka bir durum söz konusu olamaz.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Prş May 01, 2014 2:02 pm

Firavun yazdı:Hocam millet 2 liraya aldı şu anda intenette gördüğüm ilanların en ucuzu 10 tl.Yani 2 tl nerede 10 tl nerede arada muazzam bir kar marjı var fiyat 5 katı durumunda yani %500 kar gibi akıl almaz bir kar oranı ortaya çıkıyor.Benim tavsiyem ise şu ;darphane paraları satarken bir kişiye 100-200 tane para birden satmamalı çünkü bu insanlar bunun koleksiyonunu değil ticaretini yapıyor. Olan bizim gibi kendi halinde küçük koleksiyoncuya oluyor.Benim fikrimce bir kişiye en fazla en fazla 10 tane para satılmalı.Neden 10 diyorum bazı koleksiyonerler arkadaşları içinde alıyorlar onu işin içine katarak 10 diyorum.Ama eğer bir kişiye 200 para birden satılıyorsa burada komisyonculuktan ve toptancılıktan başka bir durum söz konusu olamaz.

Dediğinize katılıyorum zaten onu da belirtmek istemiştim, vurgun veya ihtikâr bu, Darphane yönetmeliklerinde bu olmasa da ve bilgim kısıtlı olsa da tahminim ticaret örf ve adetine aykırı bir durum bu, vaktim olsa ilgili yerlere dilekçe yazıp soruşturma başlatmak isterdim lakin bununla uğraşamıyorum, devletle ilgili bir konuyu düzeltmek için ayırabileceğim vaktimi Sarayburnu Parkı Atatürk Heykelinin kültür varlığı olarak tescil edilmesi için harcadım malesef :D
Özellikle bizim gibi koleksiyoncuların böyle durumlarda, mağdur olan koleksiyonerlerin bu paraları almamasının doğru olacağını düşündüğümü tekrar belirtmek istiyorum.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Prş May 01, 2014 2:30 pm

proodos yazdı: devletle ilgili bir konuyu düzeltmek için ayırabileceğim vaktimi Sarayburnu Parkı Atatürk Heykelinin kültür varlığı olarak tescil edilmesi için harcadım malesef :D

Hocam vallahi bravo sizi tebrik ediyorum ve önünüzde saygı ile eğiliyorum :clapping: :clapping: :clapping: .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen candemirkes » Cum May 02, 2014 5:11 pm

arkim bende sizi tebrik ediyorum kükltür varlıklariımıza sahip çıkılsıon
Bir garip yolcuyum hayat yolunda
Yolunu kaybetmiş perişanım ben
Mecnun misali gurbet ellerde
Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben
candemirkes
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen proodos » Cmt May 03, 2014 4:17 pm

Firavun yazdı:Hocam vallahi bravo sizi tebrik ediyorum ve önünüzde saygı ile eğiliyorum :clapping: :clapping: :clapping: .

candemirkes yazdı:arkim bende sizi tebrik ediyorum kükltür varlıklariımıza sahip çıkılsıon

Estağfirullah çok teşekkür ederim, sık sık önünden geçtiğimden içime yediremiyordum :D Henüz tam anlamıyla sahip çıkma olmadı malesef çünkü bakım yaptırtmak lâzım. Ona da ayrı uğraşmak lâzım. Ben bakım ve korumasını kolaylaştırsın ve zorunlu hale getirsin diye de dilekçe verdim, 7 ay sürdü yaklaşık tescili. Umarım çok daha güzel bir şekilde geleceğe taşınır, bugüne kadar malesef iyi taşınmamış, bütün levhaları sökülmüş.
Saygılarımla...
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

ÖncekiSonraki

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir