HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Yeni hatıra paralar

Re: Yeni hatıra paralar

Mesajgönderen proodos » Cmt May 03, 2014 4:24 pm

Ayrıca yeni öğrendim, benim için ayrı özel olan I. Dünya Savaşı Hatıra Parası için açılan tasarım yarışmasında birinciliğe uygun bir eser görülememiş. Kendi adıma değerli bir sanatçının elinden güzel bir tasarım çıkmasını ve bunun basılmasını arzu ederdim. Umarım para yine çıkar ve tasarımı da güzel olur.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Cmt May 03, 2014 4:45 pm

proodos yazdı:Ayrıca yeni öğrendim, benim için ayrı özel olan I. Dünya Savaşı Hatıra Parası için açılan tasarım yarışmasında birinciliğe uygun bir eser görülememiş. Kendi adıma değerli bir sanatçının elinden güzel bir tasarım çıkmasını ve bunun basılmasını arzu ederdim. Umarım para yine çıkar ve tasarımı da güzel olur.

Paranın çıkmasını bende dört gözle bekliyorum.Umarız tasarım "Cumhuriyetin 90.Yılı" gibi ucube bişey olmaz.Cumhuriyetin 90.Yılı parasını yapıyorsun üzerinde ne bir meclis var ne bir Atatürk nede Kurtuluş Savaşı kahramanlarından herhangi biri böyle bir tasarım bence tamamen gereksiz ve saçma!Eğer para yapılacaksa temasına uygun yapılmalıdır.Temasına uygun üretilmeyeceksede hiç çıkarılmasın daha iyi.I.Dünya Savaşı hatıra parasını bende sabırsızlıkla bekliyorum ama tasarımın ne kadar iyi olacağı tartışılır.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen asaimm » Pzt Eki 31, 2016 7:10 pm

Resim
Resimde görülen hatıra 1 Lira basılmış, yakında dolaşıma girer. Herkese hayırlı olsun :clapping:
Haberin Kaynağı
asaimm
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Pzt Eki 31, 2016 8:38 pm

asaimm yazdı:Resim
Resimde görülen hatıra 1 Lira basılmış, yakında dolaşıma girer. Herkese hayırlı olsun :clapping:
Haberin Kaynağı

Evet darphane sağolsun Atatürk resmini çıkararak madeni para basmaya bayılıyor. Birleşik Krallık Darphanesi'nin bastığı her parada II.Elizabeth'in resmi vardır asla çıkarılmaz. Bir liranın ön yüzü kullanılarak gayet yapılabilirdi bu para ama Atatürk paralarda zaten istenmediği için paradan Atatürk atılıyor 1 lira yüzü değil (!)
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Kas 01, 2016 3:54 pm

"15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına Hatıra Parası" olarak çıkarılan para, aşağıda resimlerini paylaştığım paradır.
Görüldüğü üzere 20 TL nominalli standart bir gümüş hatıra para.

Konuyla ilgili haberlerde bulabileceğiniz fotoğraflarda iki para yani normal hatıra para ile "tedavül hatırası" olan paralar, yani Darphane Müdürü'nün Cumhurbaşkanı'na sunduğu para(lar) gazetelerde tek bir para gibi lanse edilmişti; bir haber fotoğrafında özel bir protokol seti olduğu görülüyor... Bu setlerden kaç tane yapıldı bilemiyoruz...
Keşke Darphane, koleksiyonerlere daha açıklayıcı mahiyette bilgi verse... Ama biliyorsunuz güzide kurumumuzun ezelden beri gelen ketumluğunu. :D
Neyse, biz koleksiyonerlere bu paralardan temin edip koleksiyonumuza koymak düşüyor son noktada.
İki-üç sene evvel bir koleksiyonerle toplantısı yapılacağı duyurulmuş hatta bir de anket doldurulmuştu... Bakalım ne zaman yapılacak da fikirlerimizi yetkili mercilere iletebileceğiz, sahi iletebilecek miyiz, toplantı yapılacak mı? :cry:

"15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına Hatıra Parası" olarak çıkarılan para, kayıtlara göre dün, reel olaraksa bugün satışa konulmuştur.

Önceki mesajlarda tartışılan ve fotoğrafları paylaşılan aynı temada ama farklı kalıptaki "tedavül hatıraları" ise, şu an Darphane'de yokmuş!
Bana aktarılan bilgilere göre bankalara dağıtılmış (dağıtılacakmış - ne zaman?) ve piyasaya sürülmüş(mü acaba?). Dolayısıyla her an elinize geçebilir para üstü vb. olarak!
Yeterince bilgi alamadım, Darphane satış mağazası çok yoğundu ve koleksiyoner olmayan normal halktan (biz koleksiyonerler bu işlerle uğraştığımız için birazcık anormal sayılırız!!!) çok kişi, yaşlı teyzeler falan gümüş hatıra parasından alıyorlardı... Bitmeden sizler de alın bence! Ondan sonra piyasada fahiş fiyatlarla bulunuyor malumunuz...

diğer paralara yani,tedavül hatıralarına gelirsek yeniden, kenar yazıları olup olmadığını da öğrenemedim. Kenar yazıları varsa bu "tedavül hatıraları" Ters ve Düz olarak koleksiyona iki tane konulmalı.

15---tmz.hatira.png

15tmz.hatira.png

Tüm hatıra para koleksiyonerlerine hayırlı koleksiyonlar dilerim. :-P
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Ara 24, 2016 6:50 pm

Bimetal olan 1 TL'lik 15 Temmuz Şehitleri tedavül hatıraları, Darphane veznesinde 25'lik ve 100'lük paketlerde 23.12.2016'da, dün satılıyordu ve az sayıda gelmişti sanırım.
Bu paraların bankalara dağıtıldığı, oradan da tedvüle verildiğini biliyorduk önceden ve haftalardır da piyasada zaten...
Kenar yazısına göre ters / düz (T/D) olduğunu, buna önem veren koleksiyoncuların iki para koleksiyona koymaları gerektiğini de anımsatayım.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Ara 24, 2016 8:15 pm

Gilaay yazdı:Bimetal olan 1 TL'lik 15 Temmuz Şehitleri tedavül hatıraları, Darphane veznesinde 25'lik ve 100'lük paketlerde 23.12.2016'da, dün satılıyordu ve az sayıda gelmişti sanırım.
Bu paraların bankalara dağıtıldığı, oradan da tedvüle verildiğini biliyorduk önceden ve haftalardır da piyasada zaten...
Kenar yazısına göre ters / düz (T/D) olduğunu, buna önem veren koleksiyoncuların iki para koleksiyona koymaları gerektiğini de anımsatayım.

Geçen arkadaş okulda otomattan kahve alırken makine para üstü olarak bu paradan verdi. Benim elime daha hiç geçmedi. Geçsede koleksiyonuma katacağımı sanmıyorum . Ne Türkçe Olimpiyatları'nın 10.Yılı ne de Sayıştay'ın 150.Yılı paralarını koleksiyonuma katmadım. Üzerinde Kemal Atatürk olmayan hiçbir tedavül parasını koleksiyonuma katmıyorum.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Ara 25, 2016 11:12 am

Firavun yazdı:
Gilaay yazdı:Bimetal olan 1 TL'lik 15 Temmuz Şehitleri tedavül hatıraları, Darphane veznesinde 25'lik ve 100'lük paketlerde 23.12.2016'da, dün satılıyordu ve az sayıda gelmişti sanırım.

Geçen arkadaş okulda otomattan kahve alırken makine para üstü olarak bu paradan verdi. Benim elime daha hiç geçmedi. Geçsede koleksiyonuma katacağımı sanmıyorum . Ne Türkçe Olimpiyatları'nın 10.Yılı ne de Sayıştay'ın 150.Yılı paralarını koleksiyonuma katmadım. Üzerinde Kemal Atatürk olmayan hiçbir tedavül parasını koleksiyonuma katmıyorum.

Görüşünüze saygı duymakla birlikte, çok daha önce de bu tür tedavül hatıra paralarının çıktığını anımsatırım. Örneğin 1994 yılında çıkan "Dünya Spor ve Olimpik Düşünce Yılı" parasında 10.000 TL birimli olan yazı yüzü ve motifli tura yüzü. Forumda siyaset yapmıyoruz biliyorsunuz... Ayrıntıya gerek yok ama koleksiyonun eksiksiz olması adına, ben tedavül olsun, tedavül hatırası olsun, hatıra parası olsun, çıkmış ve çıkabilecek her tür parayı, koleksiyonunu yaptığım alanların sınırları içerisinde,
koleksiyonuma koyuyorum. Bu başlık altında İngiltere örneğindeki gibi yanlış bilgiler de paylaşılmış. Araştırmadan, kulaktan dolma bilgilerle - şahsınızı kastetmiyorum - önyargılı bir biçimde paylaşımda bulunmak hatalı.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzr Ara 25, 2016 5:27 pm

Gilaay yazdı:
Firavun yazdı:

Görüşünüze saygı duymakla birlikte, çok daha önce de bu tür tedavül hatıra paralarının çıktığını anımsatırım. Örneğin 1994 yılında çıkan "Dünya Spor ve Olimpik Düşünce Yılı" parasında 10.000 TL birimli olan yazı yüzü ve motifli tura yüzü. Forumda siyaset yapmıyoruz biliyorsunuz... Ayrıntıya gerek yok ama koleksiyonun eksiksiz olması adına, ben tedavül olsun, tedavül hatırası olsun, hatıra parası olsun, çıkmış ve çıkabilecek her tür parayı, koleksiyonunu yaptığım alanların sınırları içerisinde,
koleksiyonuma koyuyorum. Bu başlık altında İngiltere örneğindeki gibi yanlış bilgiler de paylaşılmış. Araştırmadan, kulaktan dolma bilgilerle - şahsınızı kastetmiyorum - önyargılı bir biçimde paylaşımda bulunmak hatalı.

Maksadım siyaset yapmak değildi sadece görüşümü belirtmek istedim. Koleksiyonun tamamen eksiksiz olması için tabiki bu tedavül hatıra paralarında bulunması gerekir haklısınız.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Önceki

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir