HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Yeni hatıra paralar

Re: Yeni hatıra paralar

Mesajgönderen fkeles » Çrş Haz 26, 2013 9:38 am

Bu sabah darphane mağazasına uğradım, Mersin XVII. Akdeniz Oyunları H.P. larını aldım. Sertifika numaram 30 larda.

Gitmişken e-posta adresimi kontrol ettirdim, doğru gözüküyor. Anket formunu elle doldurdum, Sn. Gilaay'ın cevapları ile aynı cevapları verdim. Toplantı Ekim-Kasım aylarında haftasonu yapılırsa katılımcı sayısı daha fazla olur. Darphane daha önce böyle bir toplantı yapmış mıydı bilmiyorum ama bir adım atmış olmalarını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum, içeriği, katılım, sonucu/etkileri ne olur göreceğiz, eğer gerçekten böyle bir toplantı yaparlarsa :D
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen fkeles » Çrş Tem 17, 2013 2:15 pm

Epey zaman önce küçük bir altın para çıkacağı rivayeti vardı, bugün itibari ile siteye eklenmiş. 22 ayar, 1.5 gr 190 TL satış fiyatı gözüküyor.
yeni_hatira_para_20130717.JPG
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Tem 17, 2013 4:25 pm

@fkeles,
Sitede 17'si görünüyor ama öğrendiğime göre yarın sabahtan itibaren (18'i) satışa çıkacakmış.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Cum Tem 19, 2013 3:36 pm

Dün iş nedeni ile İstanbul dışındaydım, bu sabah darphane satış mağazasına uğrayıp Frigler H.P.sından aldım. Sn. Gilaay ın da söylediği gibi satışına başlanmış, 30 numaralı sertifikayı aldım. 24 ayar altının 80 TL/gr civarında olduğu bir dönemde, 1.5 gr. 22 ayar altın bir H.P. için satış fiyatı 190 TL :clapping:

Nominal değerin yazdığı kısımda gözüken geometrik şekil frig dönemi bir fayans/kil yer kaplaması örneği, anlamı var mıdır bilemiyorum.
Ceiling tile with geometric and floral designs, 6th century B.C.Anatolia, Phrygia, Gordion Ceramic, paint

Diğer tarafta gözüken temsil ise keçiler, ortada ağaç olduğunu düşündüğüm bir figür(?). Biraz araştırdım ama Kibele, Attis-çam ağacı ve badem ağacı-keçiler arasında büyüyen çocuktan fazlasına ulaşamadım :D Frig dönemi bir temsil midir, yoksa çağdaş bir illüstrasyon mudur çözemedim(?).

Forumda bilgileri kalsın diyerek yüklüyorum.
Frigler_hp.jpeg
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cum Tem 19, 2013 3:54 pm

@fkeles, paranız hayırlı olsun.
Bana söylenene göre bu para malum grevden önce hazırlanmış. Grev nedeniyle bir süre yeni para üretimi olmayabilir deniyor... Ben de dün edindim bu paradan. Sadece 1 adet aldım koleksiyonum için.
Frig keçileri meselesine gelince şu bağlantıdaki bilgiler açıklayıcı olabilir:
http://old.kesfetmekicinbak.com/arkeoloji/06351/
Keçilerin ortasındaki "hayat ağacı" ve keçiler ondan besleniyormuş.
Öbür figürü bilemiyorum; Frig döneminden sembolik bir anlamı vardır muhtemelen.
Yeterince araştırsak onu da bulabiliriz belki.
frig-kecileri-ve-hayat-agaci.jpg

Bir bilgiye dayanmadan düşünce üretmem gerekirse, sembol Frig Birliği'ni temsil ediyor olabilir. Ortası merkezi otorite, kral, dört yöne yayılmışlık, baklava şeklindeki noktalar şehirler vb. olabilir. Dini bir şey de olabilir.
düzenleme ve sonradan gelen ek: Resim ve bir düşünce eklendi.
En son Gilaay tarafından Cum Tem 19, 2013 4:59 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cum Tem 19, 2013 4:00 pm

Sn. fkeles paranız öncelikle hayırlı olsun . Bende almayı çok istiyorum ama 190 TL bana çok pahalı geldi ya :(
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Çrş Tem 24, 2013 10:12 am

Sn. Gilaay, Sn. Firavun, teşekkür ederim. Büyük ihtimalle 1000 den fazla satışı olur diye tahmin ediyorum, diğer küçük altın şeklinde olan H.P. lar gibi olursa şayet.

@Gilaay
Sizin de söylediğiniz gibi hayat ağacından beslenen keçiler temsiline dair bilgiler sanal ortamda mevcut. Frig mitleri ile ilgili birkaç yazı okudum, oldukça eğlenceli ve ilginç idi. Çoğu güçlü tanrıça figürü Kibele'ye dair hikayeler, Kibele'nin er-dişi olarak doğduğu sonrasında ise erkekliğinden sıyrılarak(!) dişiliğinin ön planda olduğu gibi ... Üzerinde anlamına dair fikir teatisinde bulunduğumuz figür ise sanırım daha çok kilim deseni gibi( :?: tabiri mazur görün) birşey, eklerde görebileceğiniz üzere benzer başka figürler ile birlikte kullanılmış, bu anlamda hayat ağacı ve keçilerden ayrılıyor (benim gözümde). Muhtemelen sembolik bir anlam taşıyordur ancak sanal ortamda fazla bilgi bulamadım, basılı kaynaklarda (özellikle Frig dönemi sanat ve felsefe vb.) olabilir. İlerde belki konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş cevap yazar ise öğreniriz :D
frig_seramik-1.jpg

frig_seramik_gordion03.jpg

edit:2013.07.24-imla
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen fkeles » Prş Ağu 01, 2013 2:19 pm

22.07.2013 tarihinde 500 adetin tamamı tükendiği için satıştan kaldırılmış gözüküyor. 2 ayda 500 satış rakamı, ne kadar meraklısı varmış aslında :shock: :wink:

Gilaay yazdı:
osbasimer yazdı:Dün sipariş vermiştim ve bugün elime geçti. Sertifika numarası 61 olmuş. 1 ayda bitecek gibi gözüküyor.

Bilgi için çok teşekkür ederim. :clapping: Dün 60'lı rakamlardaysa, bugün 80'lerde ve yarın 100 civarında olabilir gibi geliyor... Eğer böyleyse, bir haftada 100 adet ortalama satıştan, 5 haftada falan biter. Diyelim, ilk zamanlardaki satış hızı zaman içinde azaldı ve haftada 50 civarı satılıyor; o zaman da 2-3 ayda biter ki, gene de 6 aylık sürenin çok altında kalır. Arada birisi girip toplu alım yapmazsa elbette. :mrgreen: Neticede, 500'lük max. tirajın hepsi satılacak gibi duruyor süre dolmadan.
Paradan alan ve forumumuza üye olan her koleksiyoner sizin gibi bilgi verse, böyle konulardaki tahminlerimiz daha sağlıklı olur; bilgi, paylaşıldıkça anlam kazanır.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Ağu 01, 2013 2:50 pm

@fkeles,
Tahminlerimiz tutmuş görünüyor. Şimdi ben bu çıkarıma nasıl vardım? Sadece az sayıdaki alım yapan arkadaşlarımızın sertifika numaralarından ve kendi paramın sertifikasından, alım zamanları ile doğru orantı kurdum...
İleride başka paralarda da sertifika no paylaşılırsa, benzer tahminlerimiz olabilir. Parayı yeniden basmaya falan kalkmazlarsa (-umarım böyle saçma bir şey yapmazlar!-), ileride değer kazanacak gibi durmakta.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Çrş Eyl 11, 2013 11:59 am

Bugun dusundum ve sasirdim, eski konuyu ziplatmak degil derdim ama hatirlarsaniz 2012 yilinda Sayistay'in 150. yili ve Turkce olimpiyatlari turali 2 adet hatira nitelikli tedavul parasi cikarilmisti, bu paralar 2012 setine koyulmamis :D
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Eyl 29, 2013 9:27 am

Darphane bu fiyat politikalarına devam etsin, 110 liralık altını 190 liraya satsınlar. Sonra biz müzayedelerde altın fiyatına geri topluyoruz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Eyl 29, 2013 2:27 pm

Bir süredir 190 değil, 210 oldu fiyat :) ... :oops:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Pzr Eyl 29, 2013 6:23 pm

Hep konuşuyoruz ve aynı noktada tıkanıyoruz, hatıra paraları darphanenin kaç liradan sattığından çok daha önemli bir sorunumuz var aslında: talep olmaması. Talebi yaratacak kişiler kolleksiyonerler olacağına göre bu konuda birşeyler yapmak lazım. Birkaç tane arkadaşımı kolleksiyon yapmaya teşvik ettim, elimdeki fazlalardan verdim, sarf malzemesi temin ettim, darphaneye giderken yanımda götürdüm, kitap, katalog hediye ettim, bildiğim kadarı ile yol göstermeye çalıştım, sonuç sıfır. Hatıra para kolleksiyonu yapan bir arkadaş vardı, kendisi ile 2 haftada bir uzun uzun konuşur, çok güzel sohbet ederdik, artık ilgilenmiyor, haliyle sohbet de bitti. Bırakın yeni kolleksiyoneri olanlar da giderek azalıyor. Eskiden gümüşlerin maksimum baskı sayısı 3000 idi, şimdilerde 2000 e düştü. Daha da düşecek gibi gözüküyor.

Dünyanın başka yerlerini görmedim, yaşamadım, bilmiyorum, ancak malum sitelerden, forumlardan takip ettiğim kadarı ile 300.000 basılan H.P. lar nadir olabiliyor. 1000 in altında satış rakamı olan paraların bu kadar ucuz olmasına adamların aklı ermiyor. Başka yerde olsa bu baskı adetleri ile bizim darphane önünde sıraya girmemiz gerekirdi :)

Biraz da iğneyi kendime batırayım. Tabii ki tespit yapmak, akıl vermek, herekete geçmekten daha kolay. Hangi nümizmati derneğine üye oldum?: hiç. Hangi topluluğun faaliyetlerine katılıyorum?: hiç. Bırakın katılmayı haberim var mı?: yok. ANB bültenlerini topluca aldım, sonrasını takip etmedim. Açıkcası 3-4 tane katalog alıp, 2 kitap okudum diye kendimi içinde zannettiğim topluluğa bir faydam olmamış. Birkaç tane duayenin, bu işe baş koymuş insanın çabası ile bu yürümüyor demek ki.

O kadar yazdım, bu yazıdan çıkan sonuç: yine sıfır.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen fkeles » Sal Eki 22, 2013 3:37 pm

Neredeyse 3 ay sonra (sanırım şu anda daha yeni ekliyorlar tesadüf) yeni bir hatıra para satışa sunulmuş gözüküyor. "Deniz Fenerleri Serisi" nin 4. hatıra parası, 31.10 gr, Gümüş.

İnceburun Feneri Hatıra Parası Deniz Fenerleri Serisi No.4
yeni_hatira_para_20131022.JPG

yeni_hatira_para_20131022-detay.JPG
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Eki 24, 2013 12:47 am

İnceburun Feneri Hatıra Parası'nı (Deniz Fenerleri Serisi No.4) aldım bu (dün oldu artık) sabah. Duyduğuma göre Kasım ayı içinde 2 para daha gündeme gelecek. Yılbaşına doğru da 2 veya 3 para daha... Darphane'nin işi belli olmaz fakat. Tahminim, bir kısmının yılbaşından sonrasına kalacağı yönünde.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir