HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

2011 tedavül para seti

2011 tedavül para seti

Mesajgönderen znumismat » Çrş Ağu 15, 2012 8:34 pm

2011 tedavül para seti ve şile feneri hatıra parası çıkmış bulunuyor vatana millete hayırlı olsun.2011 için niye bu kadar acele ettiler :clapping: :clapping: :clapping:
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: 2011 tedavül para seti

Mesajgönderen ahmedov » Çrş Ağu 15, 2012 10:27 pm

2011 Tedavül Para Seti
En son ahmedov tarafından Çrş Ağu 15, 2012 11:11 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ahmedov
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen ahmedov » Çrş Ağu 15, 2012 10:38 pm

Şile Feneri Hatıra Parası
ahmedov
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Prş Ağu 16, 2012 12:38 pm

Zamanında Süreyya Ayhan için hatıra para basan güzide kurumumuz Darphane'mizin, 2012 Londra Olimpiyatları'nda madalya alan sporcularımız için de, mümkünse set olarak hatıra para basmasını umabilir miyim?!? :shock: 8) :mrgreen:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Prş Ağu 16, 2012 2:35 pm

Evet neden olmasın, 2014 ün sonunda belki görürüz :shock:
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen proodos » Prş Ağu 16, 2012 3:18 pm

znumismat yazdı:2011 tedavül para seti ve şile feneri hatıra parası çıkmış bulunuyor vatana millete hayırlı olsun.2011 için niye bu kadar acele ettiler :clapping: :clapping: :clapping:

Fiyat artışı da olmuş, 2010 seti 15 TL'yken bu 20 TL olmuş. Fiyat artışları genel anlamda hiç hoşuma gitmiyor.
Paralar da seyrek saçlı gösteriliyor, bir bulabilsem burada gösterilenler gibi...
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Ağu 17, 2012 12:06 am

İçindeki gümüş ile beraber toplam maliyeti 8-9 lirayı geçmez, satış fiyatı 20 lira . Pes
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Cum Ağu 17, 2012 2:59 am

2011 Ted. Seti'nde, şimdiye kadar görmediğim bir uygulama ile karşılaştım! :evil: :mrgreen: :shock: :D :oops:
İyi midir, kötü müdür bilemedim!!! :?: :!:
Setteki Darphane Jetonu tabir ettiğimiz, aslında madalyon sayılması gereken nesne, artık yazı tarafında "5 Türk Lirası" yazan bir şeye dönüştürülmüş!
Şimdi, zaten jeton veya madalyon olup-olmadığı tartışmalı bir şeyi, artık para niyetine de sayabilirsiniz bu durumda!
Setin karton kılıfının arkasındaki açıklamadaysa, bu yeni durum belirtilmemiş. Eskiden nasılsa, aynı bilgiler verilmiş gümüş jeton için. Dış naylon muhafazayı açıp, kılıftan, paraların gömülü olduğu asıl seti çıkarttığımda, doğrusu böyle bir sürpriz ile karşılaşabileceğime ihtimal vermiyordum.
Beni sürekli şaşırtan güzide kurumumuz Darphane, duyduğuma göre şimdilik külçe ve gram altın satışlarını da durdurmuş. Belki de artık bunların üretimini yapmayacaklarmış. Altın içeren ürün olarak, sadece hatıra para üretilecekmiş...
Elbette bunlar sadece duyum, henüz hakikat tecelli etmiş değil! İnkar edilemez biçimde gerçek olansa, 5 TL nominal değerli yeni gümüş paramız!!! :lol:
Hayırlı olsun. :-P
Çok sayıda aldığım setlerin birinde de, 2011 - 1 Kuruş'ta ilginç bir erör var. İleride bir ara belki fotoğrafını paylaşırım.
Darphane'nin icraatlarını takip etmek bile, apayrı bir ilgi alanı olabilir. Ürünlerde yıllardır tam olarak bir standart yakalanamayışı, görüştüğüm bazı yabancı koleksiyoncular tarafından da her fırsatta kınanmakta.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Ağu 17, 2012 7:17 am

Sabah sabah oturdum ve bütün aldığım 2011 setlerini açtım ve kontrol edip, usulünce kapadım. Kaç tane olduğunu lütfen sormayın!
Tamı tamına %60'ında, 1 Kuruş'ta, önceki iletimde bahsettiğim (-ne olduğunu ya size de rast geldiğinde anlayın ya da ileride foruma resim koyduğumda görürsünüz-) "hata" yani erör var. Bilinçli yapılmış bir şey gibi duruyor. Bu durumda şimdilik, erörsüz setler daha nadirce. Sanırım bana öyle (%60) denk gelmiştir; muhtemelen %50-%50 yapmışlardır. :D
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Ağu 17, 2012 10:06 am

"5 Liralık Darphane Jetonu" ilginç olmuş. Darphane'nin koleksiyonerleri ne kadar "dikkate" aldığı belli oldu.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen fkeles » Cum Ağu 17, 2012 11:07 am

Setteki Darphane Jetonu tabir ettiğimiz, aslında madalyon sayılması gereken nesne, artık yazı tarafında "5 Türk Lirası" yazan bir şeye dönüştürülmüş!

İlginiz ve yaptığınız bilgilendirme için çok teşekkür ederim Sn. Gilaay, bu benim asla farketmeyeceğim bir durum olarak kalabilirdi eğer siz yazmasaydınız. Ben mümkün olduğu kadar en orijinal halinde saklamaya çalıştığım için tedavül setlerinin poşetini dahi açmıyordum. Açmadan bilemeyeceğimiz bir değişiklik yapmışlar, hiçbir yere da yazmamışlar, harika :D, ilgiyi artırmak için başvurulmuş bir yol mu acaba? :D Bakalım ne sürpriz yapmışlar diyerek bekleyeceğiz bundan sonraki icraatlarını :lol: Çok iyi taktik çok beğendim :clapping:

Şimdi gidip sırf poşetini açmak için yeniden set almam gerekecek :(, bir de yine sizin bahsettiğiniz erör konusu var tabiki :think:
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir