HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

acemi kolleksiyoner yardımlarınızı bekliyor..

acemi kolleksiyoner yardımlarınızı bekliyor..

Mesajgönderen sergülent » Pzt Ağu 20, 2012 12:01 pm

... merhaba arkadaşlar hepinize iyi bayramlar....
.... altta isimlerini yazdıgım hatıra paralarla kolleksiyona başladım
bu konuda degerli kardeşlerimizin fikirlerini almak istiyorum
2 adet hatıra parayı Ankara'da Vedat DUMAN beyden temin ettim...
digerlerini darphane genel müdürlügünden alıyorum....
kısaca 3 seriyle yola çıktım....

Kızılada Feneri ..Ahırkapı Feneri ..Şile Feneri
Deniz Fenerleri Serisi No.1.2.3
...............

Dolmabahçe Saat Kulesi Hatıra Parası
Saat Kuleleri Serisi (1)
...............
Akdeniz Hatıra Parası ..
Yedi Bölge Şehirleri Serisi No:1
.....
Yedi Bölge Şehirleri Serisi No.2 ''Mardin - Diyarbakır''

...şimdi eklemek istedigim 4. seri
....Hoca Ahmed Yesevi Hatıra Parası
Anadolu'yu Aydınlatanlar Dizisi No.1 40 Türk Lirası 10.10.2008 888

Hacı Bektaş-ı Veli Hatıra Parası
Anadolu'yu Aydınlatanlar Dizisi No.2 40 Türk Lirası 10.10.2008 996

.....eklemek istedigim hatıra paralarla ilgili yardımcı olabilirmisiniz....??
gitti gidiyor ve diger siteler pek güvenli gelmiyor....benim istedigim tıpkı darphaneden alınmış
şekliyle orjinal kapsülünde...sertifikalı....
...fiyatları konusunda ve temin edebilecegim yerler konusunda görüşleri olan arkadaşlar...ayrıca
satmak isteyen arkadaşlara nasıl ulaşabilirim...nasıl teklif alabilirim...
hepinize teşekkürler...
Ya oldugun gibi görün
Ya göründügün gibi ol
sergülent
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: acemi kolleksiyoner yardımlarınızı bekliyor..

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ağu 20, 2012 12:24 pm

Hatıra paraları Darphane'den sertifikalı çıkıyor ama nedense bazı sertifikalar zamanla kayboluyor. Osmanliparalair.com sitesinde sertifikalı ve sertifikasız 20'den fazla hatıra parası yeni listelendi.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen sergülent » Pzt Ağu 20, 2012 12:40 pm

.....temin etmek istedigim hatıra paraların tutarı 2x90 $ = 180 $ X1.78 TL=320 TL..
... daha yolun başında bu çok moral bozuyor...
araştırmaya devam...;))
yada darphane dışında temin etmemek en güvenli en garantili yol... hiç bir kuşkuya kapılmadan orjinal haliyle..adıma kesilmiş faturaları ile
sarı zarflarında...sertifikalı....
......
Ya oldugun gibi görün
Ya göründügün gibi ol
sergülent
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ağu 20, 2012 12:52 pm

"En güvenli" derken ne anlatmak istediniz anlayamadım.
Bütün satışlarımıza biz fatura kesiyoruz, Darphane vermiyor. Geçenlerde aldığımız nikel hatıralara fatura alamadık.
Sertifikasının olmaması hatıra parasını "sahte" yapmaz. Önemli olan para orjinal halini koruyor mu, kapsülü içinde mi vs...
Satın aldığınız yer (örnek : Osmanlı Nümismatik) parayı geri almayı kabul ediyor mu ?
1) Darphane geri almıyor. Fatura da vermiyor.
2) Darphane'den kapsülü içinde ve üzerinde her türlü iz olarak çıkmış o kadar çok para gördümki inanamazsınız.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen sergülent » Pzt Ağu 20, 2012 1:21 pm

...ben darphaneden kredi kartı ile alışveriş yapıyorum... bana gönderilen hatıra paralarla birlikte
kasa fişi...muhasebe yetkilisi mutemedi alındısı..ve...Hatıra para satış fişi... bunlar gönderiliyor.....resmi evrak sıra numaralı....yani içim rahat...bilemiyorum herhalde benim şansıma bugüne kadar almış oldugum hatıra paralar son derece temiz çıktı.....sizin dediginiz gibiyse inşallah bundan sonrada temiz çiziksiz çıkar....kargodan alırken kargonun oldugu binaya gidiyorum ve oradaki yönetici kişiyle birlikte açıyoruz paketi...en azından gönderileni evrakları ile birlikte kontrol ediyoruz.....
..... taktir tabiiki sizlerindir... fakat fiyatların daha makul seviyelerde olması yeni kolleksiyoncularında hevesini arttırabilir...
.....
Ya oldugun gibi görün
Ya göründügün gibi ol
sergülent
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen fkeles » Pzt Ağu 20, 2012 1:27 pm

Sn. Sergülent,

Ben de yeni başladım sayılır, sıkıntılarınızı tahmin edebiliyorum. Naçizane benim size söyleyebileceklerim şunlar
1. Aceleci olmayın, bu zaman alan ve zamana yayılan bir uğraş, aksi takdirde hem çabuk yorulursunuz, hem de gereğinden biraz daha fazla masrafınız olur.
2. Forumdaki eski yazıları tarayın, burada üstadların verdiği çok güzel cevaplar var, tavsiyeler var.
3. Sertifikasız ve çil olmayan hatıra paraları almayın, yenilerin hepsinin kapsülü içinde çil ve sertifikalıları çıkar karşınıza. Ana sitedeki paralara bakabilirsiniz. Fiyatlar genelde makul(Site ile bir bağlantım yok!).
4. GG gibi yerlerde ürün fotografına bakıp alış veriş yapabilirsiniz, orada da çok değerli satıcılar var. Bu uğraşa gereken emeği harcayıp, sorularınızı cevaplayan kişilerden alış veriş yapın. Biraz piyasanın üzerinde olabilir ancak güvenilirdir. Beğenmezseniz iade edebilirsiniz, satıcının iade almam şeklindeki yazılarına aldanmayın, site iadesini yapıyor, ancak böyle satıcılardan uzak durmanızda fayda var.
5. Muhakkak bir hatta birkaç tane katalog edinin, güncel katalogları takip edip fiyatlar hakkında bilginizi güncel tutmaya çalışın.
6. Katalog fiyatları referanstır, buralarda verilen fiyatların altında ve üstünde satışlar gerçekleşir. Satıcı maliyetine göre satış yapar. Müzayedeleri takip etmeniz katalog fiyatları ile gerçekleşen fiyatlar arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olur. Ama en nihayetinde fiyat sizin ödemeyi göze aldığınız satıcının razı olduğu fiyattır.
7. Zaman içerisinde karşınıza pek çok insan çıkacak, kimi satıcı, kimi alıcı, kimi ağabey, kimi üstad. İyi insanlar ile karşılaşmanızı temenni ederim. Bu iyi insanların size inanılmaz yardımları dokunacak, hem pek çok eksiğinizi tamamlamanızda yardımcı olacaklar, hem de senelerin birikimi olan bilgilerini size karşılıksız sunacaklar, buna paha biçmek pek zor bence. Tabi bu süre zarfında kazık da yiyeceksiniz, bu canınızı sıkmasın, bilmediğiniz tanımadığınız paraları almayın. Gidin araştırın, acele etmeyin. Eğer sizi acele etmeye zorlayan bir durum varsa ve bilginizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, uzak durun aksi halde aldanırsınız. Satıcı çoğunlukla (%99) ne sattığını biliyordur, unutmayın bu onun işi.
8. Eğer tam bir kolleksiyon yapmayı hedefliyorsanız, hatıra paraları darphanenin satışta tuttuğu süre zarfında edinmeniz gerekir. Bu şekilde hem ilk elden almış olursunuz, hemde aracı komisyonu ödememiş olursunuz.
9. Aldığınız hatıra paraların sertifikalarını kaybetmeyin! Bu paraları güzelce birbirine sürtünmeyecek bir ortamda saklayın. Zamanla bu kapsüller çiziliyor ve içindeki para çil bile olsa güzel gözükmüyor.

100 civarında hatıra parayı tamamladım, hala çok eksiğim var. Başlarda üzülüyordum bu eksikleri düşündükçe, ancak zamanla bunları tamamlayabileceğimi düşünüyorum. Ne kadar sürer bilemem, belki bir ömür sürecek, ancak önemli olan ne kadar sürdüğü değil, önemli olan ne kadar zevk aldığım. Bunu farkettiğimden bu yana daha mutluyum.

Bu aynı zamanda pahalı bir uğraş, ham maddesi altın ve gümüş. Kaynaklarınızı doğru kullanmak önemli, kendinizi sıkıntıya sokmadan, en uygun fiyatları arayıp bularak güvendiğiniz kişiler ile birlikte ilerlemeniz en doğrusu.

Bir ömür sürecek bir hobiye sahip olmayı tercih ettiğiniz için de sizi ayrıca kutlarım.

İyi Bayramlar,
Fatih.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen sergülent » Pzt Ağu 20, 2012 1:51 pm

... Fatih bey....
degerli görüşleriniz için teşekkür ederim
.... sizinde dediginiz gibi tam bir kolleksiyon için darphanenin paraları ve satış süresi içinde temin etmek .....alıp satmak kazanç saglamak gibi bir düşünceyle yola çıkmadım ... henüz yolun çok başında bebek adımları atıyorum....tekrar teşekkür ederim
Ya oldugun gibi görün
Ya göründügün gibi ol
sergülent
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen egemen » Cum Eyl 28, 2012 7:30 pm

yardım. ben hatıra parası koleksiyonuna baslamayı düsünüyorum ama darphaneden nasıl üyelik alıcam nasıl üye olucam paralar nasıl alınır nasıl gelir acıklama bekliyorum saygılar
egemen

Mesajgönderen fkeles » Cmt Eyl 29, 2012 11:54 am

Merhaba Sn. egemen,

Darphanenin resmi sitesinde üyelik ile ilgili bir bölüm var. Orada üyelik formunu doldurarak başlayabilirsiniz. Birkaç ay sonra adresinize bir üyelik kartı gönderilecek. Çıkan çoğu parayı almak için (kontenjanlı satılanlar hariç onlar sadece üyelere satılıyor) üye olmanıza gerek yok. Eğer İstanbul'da iseniz doğrudan satış yapılan mağazaya giderek hem üye olabilir, hem de şu anda halen satışta olan paralardan alabilirsiniz. Posta yolu ile nasıl işlem yapıldığı üyelik sayfasında anlatılıyor.

Forumdaki eski başlıkları okumanızı tavsiye ederim, pek çok sorunuzun zaten cevaplanmış olduğunu göreceksiniz. Cevabını bulamadınız sorularınız için ise yeni başlık altında yazabilirsiniz. Muhakkak birileri yardımcı olacaktır. İyi kolleksiyonlar dilerim.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir