HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1981 Uluslararası Sakatlar Yılı

Mesajgönderen busbey78 » Cum Oca 18, 2013 6:17 am

Merhabalar resimdeki hatira paranin H066 H067 H068' mi oldugunu ogrenebilirmiyim tesekkurler iyi forumlar...
Eklentiler
51427983_o.jpg
51427946_o.jpg
busbey78
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: 1981 Uluslararası Sakatlar Yılı

Mesajgönderen Gilaay » Cum Oca 18, 2013 11:46 am

H68 olmadığını sanıyorum. H68'in ağırlığı, H67 ve H66'dan iki kat fazladır (çifte gümüş). Bunun dışında H66'dan bir farkı yoktur diyebilirim. Çap ve ön-arka yüzler aynıdır; kalınlık farklıdır ve bu da ağırlığı artıran hemen hemen yegane faktördür.
Elbette resim yanıltıcı olabilir ama bana para "proof" gibi gelmedi. Kapsülün parlaması nedeniyle ve resimden %100 kesin teşhisin zorluğundan bu kadar yorumda bulunabiliyorum. Büyük olasılıkla H66'dır. Bazen H66 gibi paralara mikrofiber bezlerle veya başka işlemlerle müdahale edip, sahtecilik yapıp H67 gibilere döndürebilir bir takım ahlaksız tipler. Buna dikkat edilmeli. Bende H68 de olduğundan, H66 ile karşılaştırmasını (H67, H65... ile de) reel olarak yapmıştım.
Eğer kalınlık ve ağırlık H68'e uyuyorsa, (elinizde mevcutsa) kutlarım.
İngiliz Darphane logosu görülmekte koyduğunuz resimde. H68 değilse bile, diğer İngiliz baskı olanlardan. Vedat Duman, Güvendik Fişekçioğlu, Necati Doğan katalogları gibi kataloglardan daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz. H66 ve H68'in 3000 LİRA'nın altındaki, çelenklerin bitişme yerindeki logo vardır ve İngiltere'de basılmışlardır. Bunlardan birisi, muhtemelen I-02 (V.Duman kat.). Yakından görmek gerek. Bence H66. Yalnız bazı çizik ve oksidasyon lekeleri görüyorum şayet kapsül ve ışık kırılmalarının tuzağına düşmediysem... Para elinizde mevcut değilse ve almayı düşünüyorsanız, reel olarak görüp incelemeden almayın. Hatıra paralar için Vedat Duman'ın kataloğu baz alınmalı çünkü en düzgün resimler ve bilgiler onda.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: 1981 Uluslararası Sakatlar Yılı

Mesajgönderen busbey78 » Cum Oca 18, 2013 1:15 pm

Cok tesekkur ediyorum verdiginiz bilgiler icin saygilar...
busbey78
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir