HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

2013 Telli Turna ve Akdeniz Foku hatira paralari

2013 Telli Turna ve Akdeniz Foku hatira paralari

Mesajgönderen busbey78 » Çrş Şub 20, 2013 10:07 am

2013 Telli Turna ve Akdeniz Foku hatira paralari satista... :clapping: :clapping:
busbey78
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: 2013 Telli Turna ve Akdeniz Foku hatira paralari

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 20, 2013 12:37 pm

Bunlar 5 Aralık 2012'de tiyosunu aldığım ve foruma da yazdığım bimetaller olsa gerek.
Bakalım Türkiye'de ne zaman satışa sunulacak..?
Kontenjanlı olmaları muhtemel yani kayıtlı koleksiyonerler 5'er tane alabilir...
Şahsen bu hayvanlı bimetal serisinden bıktım. Doğru düzgün hatıra paralar çıkarılsa. Nerede Evliya Çelebi H.P.?
Uzun süredir altın para da çıkmıyor sayılır.
İlk çıktıklarında bu bimetallerin 12 hayvanla biteceğini söylüyordu bir yetkili.
Araya Sayıştay, Türkçe Olimpiyatları vb. falan da karıştı...
Bkz.:
viewtopic.php?f=47&t=4311&start=45
Gilaay yazdı:@fkeles,
Az önce aldım. Sertifika sorunu yok. Sanırım 3 para daha çıkacakmış çok yakında . İkisi bimetal diyorlar...

(3.'sü de geçenlerde çıkan Piri Reis)
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Çrş Şub 20, 2013 3:00 pm

http://www.ebay.com/itm/NEW-TURKEY-1-Li ... 1c304b3b32

Ebayda kallavi fiyatlardan satışa çıkmışlar bile.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Prş Şub 21, 2013 10:45 pm

Bu bimetaller sanırım bir şirketin talebi/anlaşması ile basılıyor, Piri Reis'in Dünya Haritasının 500. Yılı H.P. sını almaya gittiğim zaman şirket ile anlaşma yapılırsa 2 tane daha çıkacağı bilgisini almıştım. Ancak genelde söylenenler, alınan duyumlar ve takvim pek tutmadığı için foruma yazmadım. Muhtemelen şirket anlaşmayı yapmış, önden 11000 adeti alıp Almanya'ya götürmüş, e-bay de satışa bile çıkmış. Muhtemelen mart ayı içerisinde darphanede de satışa çıkar.

Bu arada Sayıştay ve Türkçe Olimpiyatları tedavül hatıra paraları benim izlenimlerime göre çok tutuldu. Yada sahte bir talep var, anlamadım :think: . GG de bir sürü ilan var, teker teker, onar yirmişer gidiyor. Ebay de 200 lük, 400lük lotlarını da gördüm. Herkes tedavül hatıra parasını özlemiş mi ne :lol:

Bugüne kadar bir kere bir tane Sayıştay tedavül h.p.sı olarak para üstü aldım, başka hiç elime geçmedi. Her gittiğimde darphaneye soruyorum yok cevabını alıyorum. Eksiğim yok ama etrafa dağıtmak hoşuma gidiyordu :)
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen proodos » Cum Şub 22, 2013 12:30 pm

fkeles yazdı:Bu arada Sayıştay ve Türkçe Olimpiyatları tedavül hatıra paraları benim izlenimlerime göre çok tutuldu. Yada sahte bir talep var, anlamadım :think: . GG de bir sürü ilan var, teker teker, onar yirmişer gidiyor. Ebay de 200 lük, 400lük lotlarını da gördüm. Herkes tedavül hatıra parasını özlemiş mi ne :lol:

Bugüne kadar bir kere bir tane Sayıştay tedavül h.p.sı olarak para üstü aldım, başka hiç elime geçmedi. Her gittiğimde darphaneye soruyorum yok cevabını alıyorum. Eksiğim yok ama etrafa dağıtmak hoşuma gidiyordu :)

Ben de dikkat ediyorumi takip de ediyorum, dolaşımda hiç karşılaşmadım, en düşüğü yazılı değerinin 2 katına satılıyor sanırım müzayedelerde. Sanırım diyorum her müzayedeyi takip edemiyorum ondan :) Ancak 1000000 adet basılmış 2 adet para ne kadar değerlenir daha orası da önemli, etrafımda eski paralardan gözlemlediğim kadarıyla halk da bu tarz hatıra tedavül paraları saklama eğiliminde. Bu nedenle paraların eritilmelerinin veya kullanımda olmadıklarından çil para sayısının azalması durumunun olmayacağını düşünüyorum.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Şub 23, 2013 8:57 pm

@proodos,

2 katı değil 4 katı. Bugün gerçekleşen müzayede de vardı. Bunlarakoleksiyonculuk açısından baktığımızda, tedavüle düşmeden çil olarak edinmekte fayda var. Neyse ki hayvanlı paraları da Sayıştay ve Türkçe Olimp. gibi tedavüle vermediler. Ama iki sene önce Fatih Bey bana 1 TL para üstü olarak kaplumbağalı paralardan vermişti..!
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen fkeles » Pzr Şub 24, 2013 2:00 am

Bugün yapılan müzayedede Kızıl Geyik, Anadolu Parsı ve sanırım Asya Aslanı 10 TL den alıcı buldu :clapping:
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen proodos » Pzt Şub 25, 2013 12:07 pm

fkeles yazdı:Bugün yapılan müzayedede Kızıl Geyik, Anadolu Parsı ve sanırım Asya Aslanı 10 TL den alıcı buldu :clapping:

Başlıktan biraz uzaklaşmış oldum ama Kızıl Geyik ve Anadolu Parsı hatıra parası hâlâ satışta mı yoksa tükendi mi, bilgisi olan var mı?
Saygılarımla...
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen busbey78 » Pzt Şub 25, 2013 2:53 pm

proodos yazdı:Başlıktan biraz uzaklaşmış oldum ama Kızıl Geyik ve Anadolu Parsı hatıra parası hâlâ satışta mı yoksa tükendi mi, bilgisi olan var mı?
Saygılarımla...

Ben 3 hafta once aldim halen satista olmasi lazim darphane oyle diyor... :D

Anadolu Parsı Hatıra Parası 23.10.2012 ----------23.10.2014

Kızıl Geyik Hatıra Parası 23.10.2012-------23.10.2014
busbey78
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Şub 25, 2013 4:09 pm

@busbey,
Sn.proodos elbette Darphane'nin sitesinden satışın sona ereceği tarihi bulup okumuştur.
Siz o tarihlerin birebir geçerli olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bazen sitede gösterilen tarihten önce paralar satışa sunulduğu gibi, satıştaki paralar ilan edilen tarihten önce de bitebilir. Bu durumda genellikle Darphane sitesinde bir açıklama göremeyiz. Bazı durumlarda da satışa çıkan para var gözükür oysa daha basılmamıştır veya sertifikası hazır olmadığından iki hafta kadar sonra satışa çıkabilir. Talep olursa, paralar erkenden tükenebilir. Sitede gördüğünüz ileriye dönük tarihler eğer daha önce tükenmemişlerse son paraların satılacağı tarihlerdir ve ondan sonra teknik olarak elde kalan para varsa eritilir / imha edilir.
Sn.proodos'un değinmek istediği nokta şu an satışın sürüp - sürmediğidir. Resmi olarak satışta görülen bir para önceden bitmiş olabilir.
En doğrusu Darphane'ye gidip öğrenmek veya Mağaza / Koleksiyon Servisi kısmına bir telefon açmaktır; Darphane sitesindeki bilgiler kimi kez, hatta sıklıkla, yanıltıcı olabilir.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Sal Şub 26, 2013 12:40 pm

busbey78 yazdı:Ben 3 hafta once aldim halen satista olmasi lazim darphane oyle diyor... :D
Anadolu Parsı Hatıra Parası 23.10.2012 ----------23.10.2014
Kızıl Geyik Hatıra Parası 23.10.2012-------23.10.2014

Sn gilaay konuyu ayrıntılı bir şekilde anlatmış, ayrıca teşekkür de ederim 3 hafta önce satışta olması da bir fikir verir. Benim de size naçiz tavsiyem darphanenin internet sitesinde aksaklıklar olmasından ötürü siteye her zaman çok güvenmemeniz yönünde. Şimdilerde yine iyi, 1-2 yıl önce hatırlıyorum para satışa çıkmış, üzerinden aylar geçmiş siteye yüklenmemiş, tesadüfen kendi adıma çıktığını öğrendim. Ben telefon açmaya üşendim belki gidip gören veya duyan olmuştur diye yazdım.
Yine reklam olacak lakin PTT'nin www.filateli.gov.tr sitesi, ürünün stok miktarından göstermesinden tutalım güncel emisyon programına, ücretsiz gönderimden tutalım kredi kartıyla ödeme imkanına kadar görsel tasarım haricinde gerçekten çok güzel ve şahsen bana çok büyük kolaylık sağlıyor. :clapping:
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen osbasimer » Çrş Nis 03, 2013 1:18 pm

Bugün ya da yarın satışa çıkacakmış. Anadolu Parsı ve Kızıl Geyik bittiğine göre acele davranmak lazım.
osbasimer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen osbasimer » Prş Nis 04, 2013 3:15 pm

04 Nisan itibariyle satışa çıkmış. İkisinde de 10 ar tane alabiliyoruz.
osbasimer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 05, 2013 12:48 am

osbasimer yazdı:04 Nisan itibariyle satışa çıkmış. İkisinde de 10 ar tane alabiliyoruz.

Bugün (artık "dün" ve önceki gün de) satış olmadı; sayım ve kayıtlara geçirilme işlemleri olmuş. Büyük olasılıkla yarın (artık bugün) satışa çıkıyorlar; gene de sabah çok erken gitmemeli. En iyisi Koleksiyon Servisi'ne bir telefon açıp, teyidini alıp gitmeli. Dünden kalan işlemler varsa, bazı gecikmelere sebebiyet verebilir.
Dün öğleden sonra sitede güncelleme yapıldı ama satışa çıkış tarihi sizin de değindiğiniz gibi 3 Nisan 2013 olarak gözükmekte bu iki para için de... Cuma da bir gecikme olursa, Pazartesi'ye kalabilir. "Kenar" açıklamasında neden "Tırtıllı" denmiş?!?
telli-turna-bimetal2013.jpeg

akdeniz-foku-bimetal2013.jpeg

Bu iki çift metal (bimetal) paramızla birlikte 2012 Tedavül Seti ve 2013 Seydi Ali Reis parası da listelendi:
darphane-4nisan2013.jpeg

viewtopic.php?f=4&t=4676

viewtopic.php?f=47&t=4675
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 05, 2013 2:42 pm

Az önce bimetalleri ve diğer çıkan hatıra para ile seti aldım. Bimetaller, Sn.osbasimer'in dediği gibi kişi başı 10'ar tane veriliyor. Bu sabah saat 10:00 civarında satışına başlanmış sanırım. Sitede güncelleme yapıldıktan sonra, uzaklardaki Darphane koleksiyoneri üyelerden gelen talepler için kargo çalışmalarıyla uğraşıldığından da biraz gecikme olmuş. Bimetallerden kısa sürede edinmekte fayda var. Erkenden tükenecek gibi duruyorlar.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir