HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Hatira Paralarda Vernik?

Hatira Paralarda Vernik?

Mesajgönderen sinannasirli » Prş Nis 11, 2013 11:49 am

Merhaba Bronz Hatıra Paralarla ilgili bir sorum olacak. Eimdeki 1.Dünya Hava Oyunları Bronz Hatıra parasının uzerinde iki tane leke var. Sanki saydam bir yapistirici damlamis gibi.
Sanırim paranın uzerinde cok hafif bir katman seklinde vernik benzeri bir islem var para darp edildikten sonra finish sırasında. Ya bu son kat fazla gelmis ve kusma yapmıs, ya da bu henüz ıslakken parmak izi gibi bir sey cıkmıs.

Resim yuklesem tam gorulemeyecegi icin ancak tarif edebiliyorum. Sanki bir iki damla tamamen seffaf uhu paranin uzerine dokulmus, ve hafif bir kabarti olusturacak sekilde orada donmus.

Satici bunun murekkep fazlalıgından oldugunu ve darphaneden bu sekilde aldigini soyledi.

Bu genelde olan bir sey midir? Paranın kondisyonuna sizce bir etkisi olur mu? Yani bu bir erör de olsa bence (tamamıyla sahsi fikrim) bana hoş gelen bir eror degil ve satıcı ile gorusup iade edecegim, kendisi de bir sorun olmadığını degistirecegini soyledi zaten.

Ama bilgi edinme açısından fikir beyan edebilecek olan varsa çok sevinirim.
Tesekkurler
Sinan
sinannasirli
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Hatira Paralarda Vernik?

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 11, 2013 7:00 pm

Selam,
Belirttiğiniz para Okside Bronz. Tam da sizin açıkladığınız gibi durum. Vernik değil sanırım ama benzetme doğru olmuş. Onun gibi bir tür "cila" diyelim. Okside bronz paralarda, hatta bazı okside gümüşlerde de rastlanabiliyor ve hoş bir görüntü değil. Madem satıcı da sorun çıkartmıyor, değiştirmeniz iyi olur. Koyduğum resimler, hatıra paracılığın duayenlerinden, Ankara'dan, Sn. Vedat Duman'ın sitesinden alınmıştır (" http://www.vedatduman.com/ "). Düşününüz ki, böyle bir duayenin kendi sitesinde koyduğu örnek resimde bile "cila ya da vernik dalgalanması" olabiliyor; artık okside paralardaki yaygınlığını siz tahmin edin...

ResimResim

Yazı yüzünde, 750.000'den ay-yıldız'a, yukarıya doğru, 4-5 çizgi şeklinde, örnek verdiğim resimde bazı dalgalanmalar göreceksiniz. İşlem biraz özensizce yapılınca böyle oluyor galiba. Sizin "yapıştırıcı damlamış" ifadeniz de gözümde canlandı. Zamanında benim de çok başımı ağrıtmıştı bu konu. Erör değil, erör sayılmaz bence de... Alırken dikkat edin bundan sonra; her satıcı malını değişmeyebilir sonradan. Neyse, değeri çok olmayan bir para.... Nadir bir örnekte bahsedilen halle karşılaşsaydınız, geceleri uykunuz dahi kaçabilirdi!

Paranın madenden olan "asıl" kondisyonuna etki etmez bu durum ama kaplamayı da içeren "genel" kondisyon olarak negatif bir izlenim bırakıyor... Hassas koleksiyonerler için bir sorundur bu. Tanıdığım bazı arkadaşla ise, "Darphane'den böyle çıktı, o halde koleksiyona da böyle girer." deyip, sorun etmeyebiliyorlar bu gibi durumları. Oysa, düzgünü varken, kötü görünümlüsünü neden koleksiyona koyarlar, anlamam...

Çok nadir olarak bazı "uyanık esnafın" hile yaptığını da gördüm bu "vernik" meselesinde. Çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum; inşallah bir gün Kaan Bey'in orada bunları yüzyüze konuşma fırsatımız olur. İpucu: Nokta silmece...

Darphaneden yeni çıkan veya çıkabilecek paraları bile alırken, yani bizzat bu tür paraları (aslında sadece okside değil, her parayı) alırken bile kontrol edin; gözünüze hoş gelmeyen bir şey varsa anında değiştirtin. Sanal alımlarınızda sadece değiştirme yapabileceğini bildiğiniz çok güvendiğiniz ve piyasada tanınan isimlerden alım yapın.

İyi koleksiyonlar.

-Necdet-
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Hatira Paralarda Vernik?

Mesajgönderen sinannasirli » Cum Nis 12, 2013 5:09 pm

Cok teşekkür ederim. Yine oldukça bilgilendirici bir yazı yazmışsiniz. Ben Genelde bilindik isimlerden veya muzayededen almaya calisiyorum.

Nadir de olsa aradabir koleksiyon fazlalarını satan koleksiyonerlerden de almadım degil. Bir de sanal ortamda bilindik olup da kendi kendine teklif verenler var, onların açik arttırmalarına artık bakmıyorum bile.

Genelde koleksiyonerler daha pahallıya satmaya calısıyorlar, tam tersi olması gerekirken.
(Yedikleri kazıkları ikinci elden çıkarmaya çalısıyorlar gibi geliyor bana :) )
Allah sattırmasın tabi.. satan da zarar etmemeye çalışiyor ona diyecek bir şey yok. Ama bazen benim de düşecek gibi olduğum ve frenlemeye çalistigim nokta, neden koleksiyona 1 tane koyacakken kisiler 3 er 5 er tane alıyor ve bunu ilerde daha pahallıya satmaya çalışiyor?

Herkes böyle yapınca piyasa istemeden olarak şişiyor ve 1 urunde yapilan karı diger aldıgımızdan ürunlerde katmerli olarak geri ödüyoruz.

Ama 2 liralık ürunü ucuz bulup alip da 5 liraya satınca, "bakınız kar ettim: demek ki koleksiyon demek sadece ve sadece boşa atılan para demek değil bakın yatırım olarak da işe yarıyor, ve parasal getirisi var" gibi ele güne ve diğer aile fertlerine karşı kendimizi savunacak bir mazaret olarak da kullanılabiliyor. Belki de bu hoşumuza gidiyordur.

Eve yeni gelen bir misafire heyecanlı sekilde para koleksiyonu gösterdikten sonra yuzde doksanının istisnasız olarak, once "bunlar kaç para ediyo?" İkinci olarak da `bunların en pahallısi hangisi?` sorularını sormaları belki bizi buraya itiyor bilmiyorum.

Tabi neden ayni paralardan farkli tarihlerde onlarca olduğunu sorduklarında veya A B C serisi harflerinin farkıni anlatmaya çalışırken yüzlerinin aldıği garip ifadenin de etkisi yok değil bunda sanırım.

Tanıdığım tanımadığım herkese Iyi hafta sonları ve keyifli koleksiyonlar!
sinannasirli
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir