HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

İlginç bir ERÖR: ÖLÜM / DOĞUM - Matrakçı Nasuh...

İlginç bir ERÖR: ÖLÜM / DOĞUM - Matrakçı Nasuh...

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 27, 2015 12:57 pm

Güzide kurumumuz Darphane, gene bir ilginçliğe imza attı.
Geçen yılın sonlarına doğru çıkarılan Matrakçı Nasuh Efendi'nin 450. Ölüm Yılı parası,
zor rastlanabilecek bir hataya kurban gitti. "Ölüm" yerine "Doğum" yazılmıştı paraya ve sertifikaya!
1564'te öldüğü (bu bilgi de kesin değildir aslında - 1564"?") bilinen Matrakçı'nın, 450. Ölüm Yıldönümü,
2014'e tekabül ediyor...
Bu arada, neden bu gibi kişileri anarken doğum değil de ölüm yılları baz alınır diye düşündüm ya, neyse!
Darphane, hatasını kısa bir süre sonra farkedip, sertifika ve parayı, olması gerektiği gibi normal halde
basıp yeniden satışa sundu ve halen satışta. Erörlü para ve sertifika ise sadece ilk alan az sayıdaki kişide mevcut.
Tam olarak ne kadar satıldığını bilmesem de, en fazla 50-100 adet aralığında olduğunu, hatta belki daha da az sayıda
olabileceğini zannediyorum. Hatalı para ve sertifikaların satış miktarı, koleksiyon dünyasında fiyat oluşumuna etki edecektir.
--------------------------------
NOT: Elimde fazla yoktur. Kişisel koleksiyonum için birer adet mevcuttur. Satılık koleksiyon ürünüm bulunmamaktadır.

-Necdet

matrakci01.jpg

matrakci02.jpg
En son Gilaay tarafından Sal Oca 27, 2015 1:00 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: İlginç bir ERÖR: ÖLÜM / DOĞUM - Matrakçı Nasuh...

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 27, 2015 12:59 pm

matrakci03.jpg

matrakci04.jpg

EK NOT: Hatayı farkedip bana bildiren değerli dostum Ahmet Özlemiş'e ithafen bu forum girdisini yazdım.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: İlginç bir ERÖR: ÖLÜM / DOĞUM - Matrakçı Nasuh...

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 03, 2015 3:02 pm

Bugün, 14 Şubat 2015 tarihinde yapılacak olan Osmanlı Mezat - 40. (51.) Para Müzayedesi Kataloğu çıkmış.
Kataloğu incelediğimde, 688 koduyla yukarıda bahsettiğim paraların satışta olduğunu gördüm.
Müzayededeki paralarla kesinlikle bir ilgim olmadığımın anlaşılması ve yanlış düşüncelere kapılınmaması adına bu yazıyı yazdım.
Açılış fiyatı konusunda bir yorum yapmayacağım.
Katalogda sertifikalardan bahsedilmemiş; muhtemelen sertifikalarıyla verilir bu yeni paralar.
Gene de, ilgilenenlerin, yetkiliden teyid almalarında fayda var.
688.png
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir