HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

İstanbul Metrosu (1989)

İstanbul Metrosu (1989)

Mesajgönderen tolgaceng » Pzr Kas 20, 2016 1:15 am

İstanbul Metrosu (1989)

Resim
Resim
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: İstanbul Metrosu (1989)

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Kas 20, 2016 2:29 pm

Kapsül içinde değil. Oksidasyon başlamış... Kapsül öncesi dönemlerde çıkarılanları satın alırken en yüksek kondisyonu alın ve derhal kapsüle koyun. Profesyonelce özel solüsyonlarla yapılabilecek bir temizlik sonrası (başka türlü temizlik kabul edilemez) kapsüle konulmalı belki... Kapsül sonrası dönemlerde ise kesinlikle kapsül dışına çıkarılmış hatıra paraları almayın. Aksi takdirde para, neredeyse hurda gümüş değerine indirgenir ve bir koleksiyon değeri kalmaz. Hatıra paralar için olması gereken tek kondisyon vardır koleksiyoner açısından: Çil. Daha alt kondisyon, bir hatıra para için kabul edilemez; hele hele modern dönemdeki kapsülüyle satışa sunulmuş bir para için asla kabul edilemez. Karton kapamalar, hatıra paralar için değildir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzr Kas 20, 2016 6:13 pm

Bir şey dikkatimi çekti. Paranın üzerinde tarih göremedim ben. Neden parada tarih yok ? Hangi seneye ait bir hatıra parası bu ?
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolgaceng » Pzr Kas 20, 2016 10:01 pm

@Gilaay: Evet, para kusursuz degil, fakat cil olmayan paralarin hatira para icin kabul edilemez olduguna kesinlikle katilmiyorum. Hatira paralarin hem estetik guzelligi, hem de basildigi devrin ozelliklerini ve/veya olaylarini yansitma niteligi, para cil olmasa da devam eder. Kaldi ki, her parayi cil bulmak her zaman mumkun olmuyor. Eger cil kondusyonunu bulabilseydim emin olun 3-5 kurus fazla vermeyi onemsemez, alirdim.

Parayi kartonun icine, fotografini daha rahat cekebilmek icin koydum. Fotografini cektikten sonra kapsule kaldirdim.

Paralarin kesinlikle hicbir sekilde temizlenmemesi gerektigine inaniyorum, profesyonel temizlik dahil.

@Firavun: Ilk bakista gormek zor ama on yuzunde tam ortada silik bir sekilde "1989" yaziyor. Para 1989 yilina ait.
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Aydin35 » Pzt Kas 21, 2016 2:43 am

İlk başta belirtmek isterim; hatıra paraların proof olan (parlak zeminli) türlerinin çok nazik olması, yüksek dikkatle müdahale edilmesi beni hep rahatsız etmistir.
Edindiğim olumsuz tecrübelerden dolayı, hatıra para koleksiyonundan uzaklaştım. Daha doğrusu soğudum.

Eski dönemlerde farklı boyutlarda olan (1978 Arjantin, Atatürk bir ve yarım Lira gibi) hatıra paraları bana daha doğal ve hoş gelirdi. Şimdikiler genelde paradan çok madalyona benziyorlar.

Tabiki herhesin görüşü aynı değil.
Parayı kapsül içinde hiç çıkarmadan saklamak zorunluluğu, benden koleksiyon keyfini alıyor. Madem bunlar bu kadar duyarlı, neden açılmayan kapsüllere yerleştirmiyolar? ( Sertifikalarda olduğu gibi)

Hatıra paraların üretimine ben karar verseydim, mutlaka dış etkenlere daha dayanıklı, farklı boyutlarda (genelde standart 31 gr. civarı haricinde) ve konuları daha iyi seçerek yapardım. Koleksiyonerler için, daha farklı ve cazip olurdu.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolgaceng » Pzt Kas 21, 2016 8:08 am

Bu konuda herkesin kendine gore fikirleri var, her fikre de saygim var. Benim bu konudaki durusum soyle: Eger bir para nadirse ve narinse (proof ve çil), kapsulunden hicbir zaman cikarmam. Nadirse ama çil ya da proof degilse zaman zaman elime pamuk eldiven gecirip, dikkatli bir sekilde kapsulunden cikarip inceleyebilirim. Nadir ve degerli degilse eldivensiz de elime alabilirim ama dikkatlice, kenarlarindan tutarak. Elimde hurda degerinden baska hicbir degeri olmayan birkac yabanci gumus para var. Onlari ise gayet rahat tutup, oynayabilirim. Gumus paralarin cikardigi ses adi metallerden farkli oldugu icin gumusle oynamak degisik bir keyif veriyor bana.

(Bu arada, Turkce klavyem olmadigi icin Turkce karaktersiz yaziyorum hep. Rahatsizlik verdiysem affola.)
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Pzt Kas 21, 2016 6:57 pm

Paraları tamamen kapsüllerin içine hapsetmek benimde hiç hoşuma gitmiyor. Ama hatıra paraları kesinlikle kapsülden dışarı çıkarmıyorum. Eski paralara gelince nadir bir parça ise pamuk eldiven veya muayene eldiveni ile parayı inceliyorum. O kadar nadir ve nazik parçalar değilse çıplak elle sadece kenarlardan tutuyorum.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzt Kas 21, 2016 7:01 pm

tolgaceng yazdı:@Firavun: Ilk bakista gormek zor ama on yuzunde tam ortada silik bir sekilde "1989" yaziyor. Para 1989 yilina ait.

Tarihi şimdi farkettim oldukça silik işlenmiş görememişim :D .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir