HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Soru

Soru

Mesajgönderen Firavun » Cmt Ara 24, 2016 3:42 pm

Cuma günü, yeni çıkan Hoca Ahmet Yesevi hatıra parasını aldım. Orada dikkatimi çekmemiş kapsülün içi tozlu kalmış ve hiçte hoş bir görüntü oluşmuyordu. Eve gelince fark ettim bu durumu. Evde kapsülü açtım paranın üzerini nazikçe bir peçete ile sildim hiç bastırmadan. Kapsülün içinide bir toz beziyle sildim ve aynı şekilde kapsülü kapadım. Normalde hatıra paralarımın hiç birisini kapsülden asla çıkarmam. İlk defa kapsülden bir para çıkardım ve tedirgin de oldum açıkcası. Benim bu yaptığım paraya bir zarar vermez dimi? Herhangi bir korozyon oluşması söz konusu olur mu ilerde kapsülü açtığım için ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar iyi koleksiyonlar :) .
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Soru

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Ara 24, 2016 6:38 pm

Aynı gün almışız. :clapping:
Kişisel kanaatime göre, ortamda kayda değer bir nem yoksa ve parayı çıplak el ile tutmadıysanız, ki peçete ile tuttuğunuzu belirtmişsiniz, bir sorun olmaz.
Nem, oksidasyonu artırıcı bir faktör doğal olarak. Kapsülü hiç açmadan Darphane'den değiştirme şanısınızı da kullanabilirdiniz.
Bence içiniz rahat olsun. Çok büyük olasılıkla, anlattığınız gibi bir olayda, paranız açısından bir sorun olmayacaktır.
Fırsat bulduğunuzda böyle durumlarda işe yarayan ve pahalı da sayılmayan şu meşhur özel ve saf pamuk eldivenlerden alın Kaan Bey'den. :wink:

Ek olarak, Darphane'deki bir görevliden duyduğuma göre, 2017 tedavül seti de fazla gecikmeden çıkacakmış. Geçen sene de öyle yapmışlar ve bizi şaşırtmışlardı.
2016'yı Ahmed Yesevi ile kapatıyoruz gibi görünüyor hatıra para koleksiyonerleri olarak... Darphane eskisine nazaran biraz daha iyi çalışmaya başladı sanırım.

Çok kötü ve acılı bir yıl yaşadık ülkece; inşallah 2017 böyle olmaz.
Şahsınızda tüm forumdaşların 2017 yılını şimdiden kutlar ve koleksiyonlarını geliştirecekleri güzel bir yıl olmasını dilerim.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Ara 24, 2016 7:55 pm

Gilaay yazdı:Aynı gün almışız. :clapping:
Kişisel kanaatime göre, ortamda kayda değer bir nem yoksa ve parayı çıplak el ile tutmadıysanız, ki peçete ile tuttuğunuzu belirtmişsiniz, bir sorun olmaz.
Nem, oksidasyonu artırıcı bir faktör doğal olarak. Kapsülü hiç açmadan Darphane'den değiştirme şanısınızı da kullanabilirdiniz.
Bence içiniz rahat olsun. Çok büyük olasılıkla, anlattığınız gibi bir olayda, paranız açısından bir sorun olmayacaktır.
Fırsat bulduğunuzda böyle durumlarda işe yarayan ve pahalı da sayılmayan şu meşhur özel ve saf pamuk eldivenlerden alın Kaan Bey'den. :wink:

Ek olarak, Darphane'deki bir görevliden duyduğuma göre, 2017 tedavül seti de fazla gecikmeden çıkacakmış. Geçen sene de öyle yapmışlar ve bizi şaşırtmışlardı.
2016'yı Ahmed Yesevi ile kapatıyoruz gibi görünüyor hatıra para koleksiyonerleri olarak... Darphane eskisine nazaran biraz daha iyi çalışmaya başladı sanırım.

Çok kötü ve acılı bir yıl yaşadık ülkece; inşallah 2017 böyle olmaz.
Şahsınızda tüm forumdaşların 2017 yılını şimdiden kutlar ve koleksiyonlarını geliştirecekleri güzel bir yıl olmasını dilerim.

Gilaay Hocam cevap verdiğiniz içi çok teşekkür ederim. Parayı parmak izi kalmaması amacıyla lateks muayene eldiveni ile tuttum.Para tutmak için aldığım ipekli eldivenlerimde var ama bazen küçücük tozlar bırakabiliyor para üzerinde diye onu kullanmadım. Peçete ile sadece paranın üzerindeki tozu sildim. Sonrada kapsülün içini bir toz beziyle sildim. Bu yaptıklarımın sakıncası olmadığını duymak beni çok memnun etti açıkçası. Çünkü ilk defa darphaneden aldığım bir parayı kapsülden çıkardım ve haliylede tedirgin oldum birazcık. Cevabınız yüreğime su serpti açıkcası. Saat kaçta darphanedeydiniz? Öğlen arası biterken oradaydım ben ve 15-20 dk açılmasını bekledim. O sırada biriyle rastlaştık buçukta açılıyor dimi diye sordu bana hatta. Siz olabilir misiniz o ? :D
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Ara 25, 2016 9:57 am

Değilim. Sabah erken oradaydım... Görüşmek isterseniz, bir aksilik olmazsa 3 veya 4 Ocak 2017 günü Kaan Bey'de olacağım.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzr Ara 25, 2016 5:29 pm

Gilaay yazdı:Değilim. Sabah erken oradaydım... Görüşmek isterseniz, bir aksilik olmazsa 3 veya 4 Ocak 2017 günü Kaan Bey'de olacağım.

Teşekkür ederim Gilaay hocam fırsat olursa yüz yüzede tanışmak, görüşmek isterim tabikide :) .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Oca 06, 2017 6:44 am

Gilaay yazdı:Ek olarak, Darphane'deki bir görevliden duyduğuma göre, 2017 tedavül seti de fazla gecikmeden çıkacakmış. Geçen sene de öyle yapmışlar ve bizi şaşırtmışlardı.

3 Ocak 2017 tarihinde, duyumlarımız doğrultusunda 2017 tedavül seti satışa çıkmıştır. İlgilenenlerin bilgisine...
Bendeniz 4 Ocak 2017 sabahında yeni setlerime kavuştum. Şimdi iş, çil 1 TL'leri kenar yazısına göre Ters / Düz ayırmak için, saklanacak setler haricindeki setleri kırmaya kaldı.daha çok boş vakit lazım!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Oca 06, 2017 6:45 am

Gilaay yazdı:Değilim. Sabah erken oradaydım... Görüşmek isterseniz, bir aksilik olmazsa 3 veya 4 Ocak 2017 günü Kaan Bey'de olacağım.

4 Ocak 2017 tarihinde yaklaşık olarak 11:00 ila 14:30 arasında Kaan Bey'deydim. Uzun süredir görüşemediğim koleksiyoner tanıdıklarla da görüştük bir şekilde. Sİzi göremedim Sn. Firavun; kısmet, başka sefere...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cum Oca 06, 2017 8:14 pm

Gilaay yazdı:

4 Ocak 2017 tarihinde yaklaşık olarak 11:00 ila 14:30 arasında Kaan Bey'deydim. Uzun süredir görüşemediğim koleksiyoner tanıdıklarla da görüştük bir şekilde. Sİzi göremedim Sn. Firavun; kısmet, başka sefere...

Hocam maalesef okul şu sıralar aşırı yoğun olduğundan uğrayamadım. Başka bir zamana artık :) .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir