HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Mevlana Celaleddin-i Rumi 705. Vuslat Yılı

Mevlana Celaleddin-i Rumi 705. Vuslat Yılı

Mesajgönderen tolgaceng » Prş Oca 05, 2017 5:15 am

Bugün koleksiyonuma kattığım iki yeni parçanın hikayesi:

California'nın Menlo Park şehrinde tesadüfen, para satan bir dükkan bulup girdim. Kadına, "Elinizde Türkiye'den herhangi bir şey var mı?" diye sordum. Bunu sorarken hiçbir beklentim yoktu, zira bu soruyu sorduğum zaman yüzde doksan ihtimalle hayır cevabını alıyorum, yüzde on ihtimalle de "Bir bakayım, belki vardır." diyorlar, ve en fazla bir-iki tane, özelliksiz Türk veya Osmanlı parası çıkıyor ellerinde. Kadın, "Var, fakat onlarla ilgilenen kişi şu an dışarıda." dedi. Ben de diğer işlerimi halledip birkaç saat sonra tekrar aynı dükkana geri dönüp, "Elinizdeki Türk paralarını görebilir miyim?" dedim. Adam, "Gümüş mü, altın mı arıyorsunuz?" diye sordu, ben de "İkisi de olur." dedim. Adam, "Elimde çok fazla gümüş para var ve hepsi şu an kutulardan birinin içinde, önce onları organize etmeliyim. Fakat altınlar düzgün durumda, onları gösterebilirim." deyince şaşırdım, "Olur." dedim. Ben yine en fazla üç-beş tane para görmeyi beklerken, koca bir kutu dolusu, yüzden fazla altın para koydu önüme. İçinde Cumhuriyet Altınları, Ziynet Altınlar, Osmanlıdan kalma altınlar ve hatıra paraları vardı. Üstelik hiçbir yerde olmayan hatıra paralarından birer tane değil, sekizer onar tane vardı. Şaşkınlığımı gizleyemeyip, adama "Bu kadar geniş bir envanter beklemiyordum." dedim. Adam da 35 yıldır bu işle uğraştığını, dünyanın birçok yerini dolaşıp çok değişik paralar topladığını söyledi. Uzun uzun muhabbet ettik. İmkanım olsa bütün paralardan birer tane alırdım, ama bu iki parayı aldım. "Şu an çok yoğunum, bir ay kadar sonra mail at, o zamana büyük ihtimalle gümüşleri düzenlemiş olurum." dedi. O zaman büyük ihtimalle dükkanı tekrar ziyaret edip, birkaç tane de gümüş para alıp buradan paylaşırım.

Kalın sağlıcakla...
Eklentiler
IMG_7716.JPG
IMG_7717.JPG
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Mevlana Celaleddin-i Rumi 705. Vuslat Yılı

Mesajgönderen Firavun » Prş Oca 05, 2017 10:25 pm

Gerçekten muhteşem okurken sanki paraları kendim almış kadar sevindim :clapping:. Çok tebrik ediyorum, çok güzel parçalar hayırlı olsun . :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Hatıra Paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir