HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

İsmet İnönü imzalı banknot

İsmet İnönü imzalı banknot

Mesajgönderen nazgul » Sal Oca 10, 2017 8:02 am

Kanada'da yasiyorum. Cok dusuk kondisyon 3. emisyon 50 lira ile karsilastim. Normalde hic almiyacagim bir para ama sol ust kosesinde "1972 Ismet Inonu" imzasi var. Ufak bir arastirmadan sonra alttaki haberle karsilastim. Imzayi internetten kontrol ettim ve aynisi.

Dusunceleriniz nedir?

Resim

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/h ... oleksiyonu
nazgul
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: İsmet İnönü imzalı banknot

Mesajgönderen Aydin35 » Sal Oca 10, 2017 9:11 pm

Bakalim, daha kac tane daha cikacak. Ismet inönünün hobilerinden birisinin, para imzalamakmis. :)

Inönü imzali paralarin orjinal olup olmadigi internet sitelerinde sorulmustu. Duruma temkinli, süpheyle yaklasinca, ne kadar cok Inönü imzali para uzmanlari varsa, ortaya cikiyorlar. :wall:

Bir imzayi taklit etmek cok zor degil. Bu yetenege sahip cok insan var.

Bana ayni kondisyonda teklif edilen iki paradan biri Ismet Inönü imzali olsa, imzasiz olani tercih ederdim. Bilindigi gibi, para üzerinde olan yazilar (grafiti) degerini bayagi düsürür.

Belki, cil para üzeri imzalar daha inandirici olabilir. Cünkü, imza inandirici olmazsa, kayip cok büyük olur.

Üstteki , haliyle kondisyon parada risk almak daha kolay oldugundan inandirici olmayabilir. Orjinal oldugunu var saysak, bula bula böyle bir parayimi Inönüye imzalatiriz. :wink: O dönemde, daha iyi bir 50 Lira bulmak cok zor olmasa gerek.
Aydin35
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Sal Oca 10, 2017 9:50 pm

Ayrica para imzalamak, paraya zarar vermek sayilir.

Neden dönemin önemli bir devlet adami, bunun suc oldugunu bildigi halde, böyle bir davranis göstersin? Bu pek mantikli degil.

Para yakmak ceza getirir ve büyük saygisizlik olarak kabul ediliyorsa, paraya yazi yazmakta (buna imzada dahil) saygisizlik olarak kabul edilmeli.

Kusura bakmayin, biraz konu disina ciktim ama, devletin , milletin parasini not defteri, ilan sayfasi gibi kullanmanya kimsenin hakki yok.
Aydin35
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen nazgul » Çrş Oca 11, 2017 12:26 am

Yazdiklarinizin hepsine katiliyorum. Normal sartlarda degil koleksiyonuma koymak, uzerinde yazi olan parayi cuzdanima bile koymam. Inonu gibi birinin boyle birsey yapacagina ben de pek ihtimal vermiyorum. Onun disinda aynen sizin dediginiz gibi madem imza atacak duzgun kondisyonda paraya imza atardi diye dusunuyorum.

Tabi birde isin ne yazikki Turkiye boyutu var. Kac kisi bizim gibi dusunuyor? Bugun bile bizim gibi dusunen insanlar azinlikta, 1972'yi dusunmek bile istemiyorum. Orjinal olma ihtimali hakkinda kesin birsey soylemek zor. Ama orjinalse gercekten ilginc bir parca.
nazgul
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Oca 11, 2017 10:05 am

Rahmetli İsmet İnönü, 1973'de vefat etmişti.
Ölmeden bir sene öncesinde, 90 yaşına yaklaşmışken, türlü sağlık sorunları varken 1972 yılında hatıra mahiyetinde bu parayı imzalamış olması oldukça tuhaf.
Biraz şaibeli bir durum.
Yine de gerçek olabilir imza.

Banknotlara ünlü-ünsüz şahıslara imza attıran ve bunların ayrıca koleksiyonunu yapan koleksiyonerler tanıyorum.
Rahmetli Fatih Beyazıt ve hatta Kaan Uslu da bu koleksiyonerlerden.
Anımsadığım kadarıyla, 6-7 yıl önceki bir buluşmada, ben dahil o sırada orada olan, 25-30 koleksiyonerin de imzalarını almışlardı; yine yanlış anımsamıyorsam 23 Nisan motifli 10 TL'lik banknotlara! :D
Demek ki, olabiliyor böyle şeyler.

Eski bir İnönü resimli 50 TL'ye de bir hayranı İnönü'ye imzalatmış olabilir. Sorun şu ki, imza tarihi 1940'lı seneler olsaydı daha inanılır olacaktı.
1972'de İnönü ölüm döşeğindeyken imzalatılmış olma olasılığı kanımca oldukça az.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen nazgul » Çrş Oca 11, 2017 10:31 pm

Tabi herkes herseyin koleksiyonunu yapmakta serbest. Fakat imzali paralarin koleksiyonunu yapmakla paralara imza atmak ayri seyler.

Ustad dedigimiz kisiler eger paralara imza atip hatira diye dagitiyorsa vah bizim halimize...
nazgul
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Kağıt Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir