HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

yardım

yardım

Mesajgönderen efeler1971 » Sal Tem 17, 2012 11:12 am

Değerli arkadaşlar, specimen 7. emisyon çil 5 milyon liranın ederi sizce ne kadardır? Teşekkürler
En son efeler1971 tarafından Çrş Tem 18, 2012 9:28 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: yardım

Mesajgönderen candemirkes » Sal Tem 17, 2012 3:27 pm

100lirasi var dir chok gusel paranin serie numrasi super bennce bi yuz kagidi var idir.
Bir garip yolcuyum hayat yolunda
Yolunu kaybetmiş perişanım ben
Mecnun misali gurbet ellerde
Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben
candemirkes
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen tete » Sal Tem 17, 2012 8:24 pm

kaç para edeceğini bilmem ama kesinlikle 100 den fazla eder :)
şaka bir yana hem içerik olarak hem türkçe yazımı olarak bukadar çok hatanın tek bir satırda toplanması çok ilginç.

candemirkes yazdı:100lirasi var dir chok gusel paranin serie numrasi super bennce bi yuz kagidi var idir.
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen efeler1971 » Çrş Tem 18, 2012 9:20 am

Teşekkürler, renk denemesi ve specimen paraların fiyatlandırılması konusunda neden bu kadar değişik rakamlarla karşılaşıyoruz. Örneğin yabancı bir paranın specimenin aynı kondüsyonunun ne edeceği stabildir. Bizde ise sürekli geniş yelpazede değişen fiyatlarla karşılaşıyoruz. Bu 7. emisyon specimenleri şimdilik nadir ama belirli bekleme süreleri dolan matbaalar , ya da başka kaynaklar taraafından birden ortaya fazla miktarda çıkmayacağının garantisi yok sanırım. Bu yüzden mi yaklaşık bir bir fiyat veremiyoruz. Bu konuyu aşmanın yolu sanırım ne kadar basıldıkları öğrenmek. Tüm emisyon renk deneme ve specimenlerinin baskı sayısını yaklaşık olarak nereden öğrenebiliriz?
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ahmedov » Çrş Tem 18, 2012 2:54 pm

Bildiğim kadarıyla 400 dolar fiyatı var
ahmedov
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen candemirkes » Çrş Tem 18, 2012 5:19 pm

sipesimenden mi 400dolar para serial numarrasindan ediyormu? benim 100lirası olandan var. kaç dolar
Bir garip yolcuyum hayat yolunda
Yolunu kaybetmiş perişanım ben
Mecnun misali gurbet ellerde
Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben
candemirkes
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen efeler1971 » Çrş Tem 18, 2012 9:06 pm

Değerli koleksiyoner arkadaşım, para specimen olduğu için seri numarası öyle. Bu emisyonun tüm specimenlerinin seri numarası 0000000 diye gider sadece baştaki harf değişebilir. Yani aynı seri numarasından bir çok specimen vardır da diyebiliriz :? Ben seri numaralarına pek takılmıyorum. Ne de olsa o paranın kimliği ve her paranın seri numarası benzersiz olduğu için özel sayılabilir. Benim yüz lira dediğin hangi emisyondan bunu bilmeden buradaki arkadaşlar sana cevap veremez ki.
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ahmedov » Çrş Tem 18, 2012 9:36 pm

candemirkes yazdı:sipesimenden mi 400dolar para serial numarrasindan ediyormu? benim 100lirası olandan var. kaç dolar

Kaçıncı emisyonda olduğunu ve kondisyonunu söylerseniz cevap alabilirsiniz
ahmedov
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Aydin35 » Çrş Tem 18, 2012 9:49 pm

Sn. efeler1971,
Specimen paralarin baski sayilari hakkinda kimse size garanti vermez.. Nerden, ne zaman, ne kadar cikacagida belli olmaz.
Bunlarin baski sayisi, ne kadar dagitildigi veya imha edildigi, Merkez Bankasi tarafindan aciklanacagini hic beklemiyorum.
7. Emisyon Specimen paralarin, tedavül paralari kadar, degerlerini bulmadiklarina inaniyorum. Bunu zamanla piyasa belirler.
Alacaginiz Specimen paralar icin, uzun süre piyasayi takip etmek kacinilmaz oluyor.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen efeler1971 » Çrş Tem 18, 2012 10:33 pm

Aydin35 yazdı:Sn. efeler1971,
Specimen paralarin baski sayilari hakkinda kimse size garanti vermez.. Nerden, ne zaman, ne kadar cikacagida belli olmaz.
Bunlarin baski sayisi, ne kadar dagitildigi veya imha edildigi, Merkez Bankasi tarafindan aciklanacagini hic beklemiyorum.
7. Emisyon Specimen paralarin, tedavül paralari kadar, degerlerini bulmadiklarina inaniyorum. Bunu zamanla piyasa belirler.
Alacaginiz Specimen paralar icin, uzun süre piyasayi takip etmek kacinilmaz oluyor.

Haklısınız ben de sorarken aslında net bir rakam bir yana yaklaşık bir baskı değeri bile alabileceğimi pek ummuyordum. Fiyatının zamanla oturacağı konusunda da çok haklısınız. Yalnız bu paraları görünce bir koleksiyonerin uzun süre bekleyemeyecek kadar heyecanlandığı da bir gerçek :wall: Tedavül paraları kadar değerlerini bulmadıklarına inanıyorum derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Şu sıralar yaklaşık değerinin 400 dolar civarı olabileceğini Sn. Ahmedov arkadaşımız belirtmiş. Ben kendimce 250-350 dolar arası bir fiyat umuyordum.
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Aydin35 » Çrş Tem 18, 2012 10:40 pm

Degerlerini bulmadilar demekle, tedavül paralarinin degerlerinin sabitlestigini, specimen para degerlerinin tam oturmadiklarini kastettim.
Deger yönü her iki yöne dogru gelisebilir.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ahmedov » Çrş Tem 18, 2012 10:47 pm

Tam olarak 2010 yılın da ki değeri 400 dolar civarındadır.Forum büyükleri tatildeler soruya daha sonra açıklık gelecektir.
ahmedov
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen efeler1971 » Prş Tem 19, 2012 9:45 am

Cevaplar için herkese teşekkürler. Umarım hepimize nasip olur.
Eklentiler
specimen.jpg
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Kağıt Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir