HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

KOLEKSİYONUM HAKKINDA

KOLEKSİYONUM HAKKINDA

Mesajgönderen guven_hg » Pzr Eyl 09, 2012 10:31 pm

Dostlar merhaba
Forumunuza ve camianıza yeni katıldım,
hemen hemen 1 aydır her akşam iş dönüşü bilgisayar başına geçip forum konularını okuyorum,
hemen hemen tüm konuları ve yorumları okudum, bilgilerime bilgi kattım, doğru bildiğim çoğu şeyin eksik olduğunu anladım,
foruma katkısı olan tüm arkadaşlara, üstatlara ve forum patronuna ayrı ayrı teşekkür ederim.
uzun zaman önce (8 yıl) Amatör olarak 5-10 banknot ve birkaç metal para toplamaya başlamıştım ve unutmuştum,
üç ay önce bir akşam aklıma düştü, bu işi profesyonel olarak yapmak istedim,
aşağıda resimlerini paylaştığım kolleksiyonum geçmişi 3 aylıktır,
sizlerle paylaşmak istedim, yorum ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim

saygılar...
Eklentiler
IMG_0966.JPG
IMG_0967.JPG
IMG_0970.JPG
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: KOLEKSİYONUM HAKKINDA

Mesajgönderen guven_hg » Pzr Eyl 09, 2012 10:33 pm

DEVAMI...
Eklentiler
IMG_0971.JPG
IMG_0976.JPG
IMG_0975.JPG
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen guven_hg » Pzr Eyl 09, 2012 10:34 pm

METAL PARA FÖYÜ
Eklentiler
IMG_0977.JPG
IMG_0978.JPG
IMG_0979.JPG
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen guven_hg » Pzr Eyl 09, 2012 10:37 pm

Sıralamayı kataloklara göre ayarladım alabildiklerimi yerleştirdim
alacaklarımın kapamalarını caplarına göre ayırıp üzerine birimini, metal cinsini ve yılı yazıp hazırladım
temin ettiğimde direk yerine koyuyorum,
Eklentiler
IMG_0981.JPG
IMG_0982.JPG
IMG_0983.JPG
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen guven_hg » Pzr Eyl 09, 2012 10:40 pm

son 6 padişahın kapaklarını hazırladım, hayatları hakkında bilgiler yazdım, kullandıkları turaları ve aile soy ağacı ile iligili bilgiler belirtim
ve az bilinen fotograflarını cıkarıp ilgili padişahın dosyasına kapak olarak hazırladım.
Eklentiler
IMG_0972.JPG
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen mrtbdrm » Pzt Eyl 10, 2012 12:37 am

Koleksiyonu bu şekilde özenerek yapmak çok keyif verici, tebrik ederim :)
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Pzt Eyl 10, 2012 12:51 am

Emeğinize sağlık.İlginizin ve bilginizin artarak devam etmesini dilerim.Forumdan çok şey öğrenmiş ve öğrenmeye devam eden biri olarak, size, tecrübeli koleksiyonerlerin bir tavsiyesini aktarmak isterim.Koleksiyonunuzu şekillendiriken belli bir alana yönlenmeniz daha faydalı olabilir.(Sadece Osmanlı madeni,TC madeni veya sadece TC kağıt toplamak gibi..)
Saygılar.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen guven_hg » Pzt Eyl 10, 2012 1:00 am

yorumlarınız için teşekkürler

haklısın ilyas bey bu yorumun geleceğinden emindim, nasıl bir hastalıktır bilmiyorum tutulduk birkere,
yaptığım bazı osmanlı efemeralarda var farklı bir dosyada (fes etiketi, kartpostal vs...)
dün akşam forumu gezerken kaan beyin daha önceden jilet kolleksiyonu yaptığını ve sattığını okudum,
bende araştırdım, gg da bir jilet lotuna teklif verdim,
çok bulaşıcı bir hastalık bu ve sonu nereye varır bilmiyorum :)
ama çok keyif alıyorum
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Eyl 10, 2012 3:39 am

Sn. zolata'ya katılarak, tasnif şeklinizin iyi olduğunu söyleyebilirim. Belirli konu veya konulara odaklanıp, elinizde bulunan diğer nümismatik objeleri takas edebilir veya satıp elde ettiğiniz rakam ile asıl odaklanacağınız konulara ait yeni koleksiyon ürünleri alabilirsiniz. Tasnif, koleksiyonculuğun çok önemli bir kısmıdır. Koleksiyonun sunumu, görsel güzelliği, kaliteli malzemeler kullanılarak muhafazası da oldukça önemli. Sİz bu konularda gayet düzgün çalışmışsınız bence ama lütfen çok dağılmayın ve tamamlamaya çalışacağınız bir dala odaklanın. Tamamlanmış veya en azından bu yönde gayret sarfedilmiş bir koleksiyon, asıl koleksiyondur. Önünüze gelen her hoşlandığınız objeyi almayın lütfen. Biraz seçici olun. Kondisyona önem verin. Kantiteye değil kaliteye yani...
Forumdaki varlığınızın kalıcı olmasını dilerim.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt Eyl 10, 2012 9:21 am

Kapsullerle yapılan kolleksiyonlar çok şık görünüyor sizin titiz ve keyif adamı olduğunuz belli, hayırlı kolleksiyonlar dilerim.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen guven_hg » Pzt Eyl 10, 2012 11:44 pm

sayın berkeley teşekkürler ederim onure ettin sağolasın :)

sayın gilaay vermek istediğiniz mesajı anladım, belirli bir konu üzerine daha dikkatli ve seçiçi olmaya özen göstereceğim,
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen aaaymis » Çrş Eki 10, 2012 9:16 am

ben diğer arkadaşlara - aflarına sığınarak - katılmıyorum. Özünde haklılar tabi tek bir koleksiyona yönelmek ve onu tamamlamaya odaklanmak
doğru olan ama yine de farklı para koleksiyonları yapmanın da heyecanı bir başka oluyor .... tasnifteki özenininizi görünce sizin farklı alanlarda da
ilerleyebileceğiniz kanısına kapıldım. hakikaten hastalık ... en güzel yanı tedavisinin olmaması :))
aaaymis

Mesajgönderen guven_hg » Prş Eki 11, 2012 11:48 am

bende sizin gibi bir tarafdan yabancı kağıt para kolleksiyonu yapmaya çalışıyorum, özellikle afrika ülkereleri ve fransa paraları yapmaya çalışıyorum,
guven_hg
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen cihankarabas » Cmt Eki 20, 2012 12:25 am

bende para koleksiyonu konusunda yeni sayılırım daha ilk senemi doldurmadım ama forumdaki buyuklerimede katılmadan edemiyicem tek bi konuda yogunlasmanız olmuyosa dahi tek bi konuya agırlık vermeniz sizin icin daha iyi olucaktır her turlu parayı bırıktırmek cok malıyetli bi hobi olucaktır sizin icin eksiklerinizi toplarken buldugunuz bi eksigi kayıtsız sartsız almayın once daha iyi bi kondisyonda bulabilirmisiniz diye dusunun ilerliyen zamanlarda elinizde olan ama daha iyi kondisyona sahip bi para buldugunuzda ister istemez onuda almanız gerekecek vede eliniz de fazlalık paralar olusucaktır aldıgınız her paranın cok nadir olmadıgı surece işlemsiz ve çil olmasına cok dikkat edin tek bi kataloga baglı kalmayın imkanlar cercevesinde bi kac kataloktan yararlanın kataloklarda gecen fiyatlar kesin degildir sadece sizin icin bi referans olmalıdır katalok fiyatlarına cok takılmayın son olarakta cok bulunan paralara degilde nadir olanları oncelıkli toplamaya calısın...
cihankarabas
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen mustafacihan92 » Sal Eki 30, 2012 10:31 pm

Uzun zaman sonra şifremi hatırlayıp, birde vakit bularak foruma girdim ve ilk mesajımı bu konuya yazmak istedim. Benim en müzdarip olduğum konu bu, çeşitli kutulara konulmuş bir sürü parayı tasnif etmeye üşenmek, albüme yerleştirmek zaten ayrı bir zulüm olur kanımca :) Sizi öncelikle tebrik etmek isterim, daha sonra küçük bir tavsiye herkes gibi; alanınızı daraltın yoksa onlar sizi daraltıyor (maddi manevi), birde kondüsyon meselesinde olabildiğince seçici olun, az paranız olsun çil olsun, zaten koleksiyonu tamamlayınca elinize birşey geçmiyor.

Keyifli koleksiyonlar dilerim, bu düzeni benim koleksiyonum içinde yapmak isterseniz tüm koleksiyonumu size gönderebilirim :) Saygılar.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Kağıt Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir