HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

TC Kağıt Paraları

TC Kağıt Paraları

Mesajgönderen haruncan81 » Prş Oca 24, 2013 1:30 am

Merhabalar, foruma yeni üye oldum. Ama uzun zamandır takip ediyorum. bizim banknotlar hakkında en detaylı bilgiye sahip olabileceğim bir internet adresi varmı ?

Colnect internet sitesinde TC kağıt paraları kataloğu epeyce yanlışlar vardı- düzeltmeler yapıyorum ama bazen kaynak bulamıyorum. Merkez Bankasını kullanıyorum kaynak olarak sadece ama mesela 5.emisyondaki 4 tertip 2.5 liranın seri nosu olarak hangi tertiplere ayrıldığı gibi bilgileri bulamadım. Yardımcı olabilecek olan varmı kaynak olarak ?
haruncan81
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: TC Kağıt Paraları

Mesajgönderen Gilaay » Prş Oca 24, 2013 9:48 am

@haruncan81,

TCMB verileri yetersiz kalabiliyor... Bahsettiğiniz site ise ciddiyeti tartışılan, kaynak olarak alınamayacak bir yerdir.
Internet üzerindeki içeriği tartışılır yerlerden değil de, bu işlere yıllarını vermiş insanların hazırladıkları matbu kataloglardan bilgi edininiz.

Aranırsa kolayca bulunabilecek bir kataloğumuzda (Necati Doğan) şu bilgilere ulaştım :

5.Emi 1.Tertip 2½ TL ---> A,B,C,D,E,F,G,H,I,J
5.Emi 2.Tertip 2½ TL ---> K,L,M,N,O,P,R,S,T,U
5.Emi 3.Tertip 2½ TL ---> Ü,V,Y,Z
5.Emi 4.Tertip 2½ TL ---> A,B

NOT: Banknot koleksiyoncusu değilim, ilgi alanımda değiller. Genel bilgi olarak verdim bunları.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Prş Oca 24, 2013 9:54 am

Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen haruncan81 » Cum Oca 25, 2013 5:02 pm

Cevaplar için çok teşekkür ediyorum, bu arada bi yanlaşılma oldu sanırım, bahsettiğim site ( colnect ) para üzerine bir karar-kaynak sitesi değil sadece takas sitesi ve ordaki Türkiye Kağıt Paraları Kataloğu da oranın sistemiyle- ordaki belli başlı kişilerce oluşturulmuştu ve bazı yanlışlar vardı. Ben de onları düzeltirken bazı verileri bulamadım o yüzden yardım istemiştim. Tek eksik seri noya göre tertiplerdi onu da sağolun öğrendim :) Yeni sorum ise orda bazı SPECIMEN paralarla ilgili de sıkıntı var. Onları da düzeltmek için kaynak lazım, internetten sağlam kaynak varmı ?
haruncan81
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Cum Oca 25, 2013 5:31 pm

Bir yanlış anlama yok benim açımdan... Adı geçen siteyi gayet iyi biliyorum.

Size tavsiyem, biraz paranıza kıyıp matbu kataloglar edinmeniz.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen haruncan81 » Pzr Oca 27, 2013 12:49 am

Sanırım önyargılı cevaplar yazılıyor. birincisi ben kağıt paralar toplamıyorumki paraya kıyıp matbu katalog alayım, ikincisi orada Türk paralarıyla ilgili yanlışları görünce düzelteyim bari yabancılar kafasına göre düzenleme yapmasınlar diye düşündüm ve o yüzden burdan bilenlere sorayım dedim kaynak işini, heralde sadece katalog numarası ve tertip serilerini düzeltmek için katalog almama gerek yok dimi.
haruncan81
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Oca 27, 2013 3:35 am

Cevap istediginiz sorular, tipik bir koleksiyonerin soracagi sekilde yöneltilmis. Koleksiyoner olmayan biri icin, bence cok ayrintili bilgiler pesindesiniz.
Genelde, koleksiyoner olmayan biri, ne emisyon nede tertipten haberi vardir. Siz seri numaralarina kadar inmissiniz.
Eger hakikatten koleksiyoner degilseniz, birakin o sitedeki bilgiler öyle kalsin.

Size gelen cevap, katalog almaya yanasmayan ve daha cok belesten gecinmek isteyen koleksiyonerler icindi. Eger koleksiyoner degilseniz, üstünüze alinmayin.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen haruncan81 » Pzr Oca 27, 2013 5:19 pm

BEn sadece Dünya Modern Madeni topluyorum. TC Kağıt para vs biriktirmiyorum. Zira çok uzmanlık isteyen bi konu bence. Ama adı geçen sitedeki Türk kataloğunu yabancılar istedikleri gibi yalan yanlış düzenlediği için dayanamadım ve baya bi düzelttim elimden geldiğince- bu kez de seri no-tertip ve katalog kodlarını kafalarına göre koydular, bu yüzdendi benim mücadelem, yani istedimki kafalarına göre atıp tutmasınlar ! Hal böyle olunca da katalog vs almıyorum tabiki sırf bunun için. Beleşçi vs konusuna zaten girmiyorum bile çünkü çok manasız şeyler. Herkese Saygılar.
haruncan81
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen merihayder » Cmt Eki 26, 2013 4:12 pm

Aydın bey ve gilaay 'in cevaplarına katılıyorum. Madem ki bu işi kendinize görev edindiniz. (-ki tebrik ederim) Sadece iyi bir katalog alıp bu işi yapabilirsiniz. Yoksa sorduğunuz soruya verilecek cevaplar çok ayrıntılıdır. Sevgiler
MERİH AYDER
merihayder
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Kağıt Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir