HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

5 TL ???

5 TL ???

Mesajgönderen Firavun » Çrş Tem 31, 2013 8:05 pm

Arkadaşlar bugün elime ilginç bir 5 TL geçti.Paranın arka yüzünde 6 veya 9 rakamı var sanki bir damga ile damgalanmış.Bu darphane kaynaklı mıdır?Yoksa sonradan bir başkası tarafından mı yapılmıştır?Bunun amacı nedir?Çok soru sordum ama kusura bakmassınız umarım :D Yardımcı olursanız memnun olurum.Şimdiden teşekkürler :D

http://img489.yukle.tc/image.php?id=235420130731_195314.jpg

http://img489.yukle.tc/image.php?id=45520130731_195257.jpg
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: 5 TL ???

Mesajgönderen AtahanD » Çrş Tem 31, 2013 8:26 pm

Benim bildiğim kadarıyla bunları bankalar yapıyor. Para destesinin en üstündeki paraya basılıyor galiba. Kaç tane 5'lik destesi olduğunu anlamak için olabilir. Emin değilim ama bu forumda buna benzer bir şey okumuştum biraz gerilere bakarsanız belki bulabilirsiniz.
AtahanD
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Çrş Tem 31, 2013 8:54 pm

AtahanD yazdı:Benim bildiğim kadarıyla bunları bankalar yapıyor. Para destesinin en üstündeki paraya basılıyor galiba. Kaç tane 5'lik destesi olduğunu anlamak için olabilir. Emin değilim ama bu forumda buna benzer bir şey okumuştum biraz gerilere bakarsanız belki bulabilirsiniz.

Sn.AtahanD cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.Kağıt para ilgi alanım olmadığı için fazla bilgim yok tekrar teşekkürler :D
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen AtahanD » Çrş Tem 31, 2013 10:42 pm

Firavun yazdı:
Kağıt para ilgi alanım olmadığı için fazla bilgim yok tekrar teşekkürler :D

Benim de ilgi alanım değil ama öyle okudum diye hatırlıyorum yine de bu alanda koleksiyon yapan biri daha detaylı bilgi verebilir veya benim dediğim yanlışsa düzeltebilir.
AtahanD
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen berkeley » Prş Ağu 01, 2013 1:59 pm

Döviz büfeleri de paraların üzerine kendi amblemlerini basıyorlar, bir nevi kontrol mekanizması, benim iş yerimde de örneğin müşteriden alınan dövizin üzerine kurşun kalemle müşteri adı yazılır, eğer kontrollerde sahte çıkarsa müşteriye iade edilir, örneğin aşağıdaki logoyu Osmanbey piyasasında çalışanlar çok iyi bilirler.
Eklentiler
ari_title.gif
ari_title.gif (3.13 KiB) 1486 kere görüntülendi
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Prş Ağu 01, 2013 5:18 pm

berkeley yazdı:Döviz büfeleri de paraların üzerine kendi amblemlerini basıyorlar, bir nevi kontrol mekanizması, benim iş yerimde de örneğin müşteriden alınan dövizin üzerine kurşun kalemle müşteri adı yazılır, eğer kontrollerde sahte çıkarsa müşteriye iade edilir, örneğin aşağıdaki logoyu Osmanbey piyasasında çalışanlar çok iyi bilirler.

Ekologların hayvanların üzerine verici yerleştirmesi gibi birşey yani :D Bir nevi takip mekanizması.Bilgilendirmeniz için teşekkürler sayenizde yeni bir şey öğrenmiş olduk.Tekrar teşekkürler.İyi çalışmalar.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Kağıt Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir