HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Yikanmis Paralar

Yikanmis Paralar

Mesajgönderen nazgul » Prş Eki 10, 2013 1:02 am

Cok uzun suredir amator olarak Cumhuriyet Donemi kagit para biriktiriyorum. Aman aman bir kolleksiyonum yok, konu hakkinda cok bilgili de degilim. Zaten bu konu kisiden kisiye gore degisiyor ama basimdan gecen bir olayi paylasacagim.

Ben yikanmis veya isleme tabi tutulmus paralari kolleksiyonuma sokmuyorum.

Gecenlerde 3. emisyon 10 lira ya rastladim. Para gercekten temizdi, cercevesi tamdi. Adamla pazarlik ettik 300 tl ye alacaktim. Son kez parayi incelerken isiga tuttum ve aninda kalemle birseyler yazildigini ve bunun profesyonalce temizlendigini anladim. Satici arkadas bunun cok nadir bir parca oldugunu, normalde 400 500 liraya satilacagini, hata yaptigimi soyledi. Sonuc olarak parayi almadim.

Sizin konu hakkinda yorumunuz nedir? Yikanmis para aliyor musunuz?
nazgul
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Yikanmis Paralar

Mesajgönderen Firavun » Prş Eki 10, 2013 2:48 pm

Ben olsam almam şahsen çünkü bir işleme tabi tutulmuş orjinalliği bozulmuş.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Eki 10, 2013 6:11 pm

Satıcı dürüst olsaydı ve baştan işlemli olduğunu belirtseydi, işlemli parayı alıp almamak sizin tercihinize, keyfinize kalmıştı. Oysa verdiğiniz örnekte, siz işlemi olduğunu anlamasaydınız, size işlemsizmiş gibi satacağı anlaşılıyor... Ucuz diye işlemli bir parayı alacağınıza, biraz daha sabredip işlemsizine ederini vererek almanız koleksiyonculuk açısından daha anlamlı olacaktır....İlkesel olarak, bu parayı almamış olmanız iyi olmuş. Satıcıyı da, kara listenize ekleyin ve bir daha muhatap olmayın bence.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Eki 10, 2013 10:53 pm

Özellikle belirtilmediği sürece işlemli para almayın.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Firavun » Cum Eki 11, 2013 6:17 pm

Gilaay yazdı:Satıcı dürüst olsaydı ve baştan işlemli olduğunu belirtseydi, işlemli parayı alıp almamak sizin tercihinize, keyfinize kalmıştı. Oysa verdiğiniz örnekte, siz işlemi olduğunu anlamasaydınız, size işlemsizmiş gibi satacağı anlaşılıyor... Ucuz diye işlemli bir parayı alacağınıza, biraz daha sabredip işlemsizine ederini vererek almanız koleksiyonculuk açısından daha anlamlı olacaktır....İlkesel olarak, bu parayı almamış olmanız iyi olmuş. Satıcıyı da, kara listenize ekleyin ve bir daha muhatap olmayın bence.

Aynen katılıyorum satıcı dürüst olsaydı bu paranın işlemli olduğunu daha en başından söylerdi :wink: .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen nazgul » Cum Eki 11, 2013 8:16 pm

Beyler belki aramizda yikama islemini yapanlar vardir, kusura bakmasinlar elbette herkesin fikri kendine. Kesinlikle kucumsedigim bir is degil, bazilarinda isigin arkasindan bakmadan anlamak imkansiz. Fakat ben kagit parada yapilan islemlerin esas amacinin zaten sahtekarlik oldugunu dusunuyorum. Cunku simdiye kadar hicbir saticinin direk olarak bu para islemli dedigini duymadim. Cunku dedigi taktirde cogu koleksiyoncu icin paranin degerinin islem yapilmadan onceki degerinin altina dusecegini o da biliyor.
nazgul
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eki 12, 2013 2:30 am

nazgul yazdı:Cunku simdiye kadar hicbir saticinin direk olarak bu para islemli dedigini duymadim.

Şu halde, yeterince satıcı tanımamışsınız ve dürüst olanlar henüz size denk gelmemiş.
İşlemli parayı, "işlemli para" olarak satan satıcılara denk geldim.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Eki 12, 2013 10:48 am

Gilaay yazdı:
nazgul yazdı:Cunku simdiye kadar hicbir saticinin direk olarak bu para islemli dedigini duymadim.

Şu halde, yeterince satıcı tanımamışsınız ve dürüst olanlar henüz size denk gelmemiş.
İşlemli parayı, "işlemli para" olarak satan satıcılara denk geldim.

Aynen katılıyorum.Bende denk geldim.Yani satıcı direkt bana "Bu para temizlendi ona göre." diye uyarıda bulundu.Dürüst satıcılarda var bu piyasada merak etmeyin. :wink:
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Kağıt Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir