HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

3.Emisyon iptalli 50 Lira hakkında

3.Emisyon iptalli 50 Lira hakkında

Mesajgönderen sacroculto » Pzr Mar 30, 2014 11:50 am

Resim

Böyle bir para varmı? specimen yazması gerekmezmi iptal olunca.. para sahte olabilirmi acaba? gerçekse tahmini çil değeri nedir
sacroculto
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: 3.Emisyon iptalli 50 Lira hakkında

Mesajgönderen nazgul » Sal Nis 01, 2014 1:53 pm

Gecmezlerin degeri genel olarak specimenden az. Ben 450 liraya almaya raziydim ama satmadi :)
nazgul
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen merihayder » Sal Nis 01, 2014 7:23 pm

Bu İnönü kravatlı ve papyonlu specimenler maalesef çok fazla var. Eskiden oldukça azdı. Ancak 4-5 sene kadar önce bir yerlerden deste ile çıkmış olmalı ki oldukça çoğaldı. 450tl.ya satılması çok zordur. Ben de bu specimenlerden aldım ve zarar ettim. Specimenlerin belirli bir katalog fiyatı da oluşmamıştır. Ancak farklı şekilde olan specimenleri de görmekteyiz. Mesela deliksiz, Geçmez/iptalsiz vs.gibi...Bunlardan bulunursa belki sadece specimen toplayanlar alabilir. Ama specimen toplayanlar kesim de oldukça azdır.
MERİH AYDER
merihayder
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen sacroculto » Çrş Nis 02, 2014 12:29 am

Teşk. cevabınız için. aydınlattınız. peki filigran falan olmaması normalmi bunlarda
sacroculto
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen merihayder » Çrş Nis 02, 2014 9:27 am

Specimen paralarının nereden, nasıl ve hangi miktarda çıkacağı belli olmuyor maalesef. Yurt dışındaki yabancı bir temsilcilikten de çıkabiliyor. Renk denemeleri de mevcuttur. Bunların çoğu filigransız olabileceği gibi nadiren filigranlısını da gördüm. Değerleri stabil olmadığından sahteleri de çok çıkmaktaktadır. Bilmediğiniz yerlerden nadir diye adlandırılan katalog harici paraları bence almayın. Uzmanlarına danışın, çıplak gözle de mutlaka görmek gerekir.Facebook'da specimen gurupları da vardır. Bu konuda daha da detaylı cevaplar alabileceğinizi düşünüyorum.
MERİH AYDER
merihayder
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen sacroculto » Çrş Nis 02, 2014 11:34 pm

ilgilenen olursa satılık, 500 TL ye
Resim
sacroculto
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Kağıt Türkiye Cumhuriyeti paraları