HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

kesim hatalı para değeri hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Foruma üye olmak isteyenler önce burayı okuyun. DENEME mesajlarınızı da buraya gönderebilirsiniz.

kesim hatalı para değeri hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Mesajgönderen sorryeyes » Sal Ara 01, 2009 10:29 pm

7.emisyon 1.tertip 500 Türk Lirası . hatalı kesim. altında bazı rakamların okunabildiği bir parça var. paranın basıldığı tabakanın sonu sanırım. 1983 basımı olduğu yazıyor galiba. değeri hakkında bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?
Resim
Resim
sorryeyes

Re: kesim hatalı para değeri hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Mesajgönderen sorryeyes » Cmt Şub 05, 2011 12:22 am

fotoğraflar eklenmiştir
sorryeyes

Mesajgönderen berhan » Cmt Şub 05, 2011 2:49 am

Anlamam ama cok güzel bir parça...
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Şub 05, 2011 7:54 am

Bunun gibi erörlerde alıcı-satıcı arasındaki pazarlık, satıcının tuzu kuruluğu ve tok satıcı olması, alıcının istekliliği önemli.
Erörlü paranın koleksiyon değeri ne ise en az onun üç-dört katından başlamalı; kondisyon da önemli.
Fersude bir paradaki erör ile, aynı cins paranın çilindeki erör aynı değerde olmaz.
Erörün sık rastlanması veya tekil (unik) oluşu da fiyatı etkiler.
Ben kağıt para koleksiyonu yapmıyorum ama yapsaydım, en fazla 100 - 200 TL arası bir şey verebilirdim. Kafadan salladım rakamı; fazla ciddiye almayın!
Ön taraftaki, kesim fazlalığının baskısız oluşu çok görülür diyebilirim bu tür fazlalıklı paralarda; arka tarafın basılı oluşuysa bence ciddi bir değer katıyor. Yani önü-arkası meselesi değil; fazla kısımın basılı oluşu, boş olmaması. Sizin paranıza göre yazdım.
Saygılar...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sorryeyes » Sal Şub 15, 2011 5:46 am

çok teşekkür ederim cevap için
sorryeyes

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 15, 2011 6:55 am

sorryeyes yazdı:çok teşekkür ederim cevap için

Rica ederim...
Bir koleksiyoner olarak, üstelik banknot koleksiyonu yapmayan bir koleksiyoner olarak, bu tür paraların el değiştirişi esnasında oluşan, sınırlı sayıdaki piyasa gözlemlerimden edindiğim tecrübelerimin ışığında size yardımcı olmaya çalıştım; lütfen uzman olmadığımı, bunların ticaretini yapmadığımı dikkate alınız önceki iletimden yapacağınız çıkarımlarda.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Şub 18, 2011 9:08 am

Gördüğüm kadarıyla, baskı hatası yok. Tam bir tabakanın en alt sırası gibi duruyor.

Gerçek bir hata olmayabilir, tam tabakadan elle kesilip, hatalı süsü verilmiş olabilir. İllâ böyledir demiyorum, ama bu tür şeylere çok rastladım.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 18, 2011 1:18 pm

Sn.sorryeyes,
Kaan Bey'in yazdıkları dikkate alınmalı. Banknotlarda ve piyasa gözlemlerinde tecrübesi, benden çok fazladır.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Yeni Üye Olacaklara

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir