HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

kayı boyu

Foruma üye olmak isteyenler önce burayı okuyun. DENEME mesajlarınızı da buraya gönderebilirsiniz.

kayı boyu

Mesajgönderen akıncı » Pzr Eki 01, 2006 8:56 pm

Sizin söylediğinizin dışında bilinen farklı bir amblemi var mı?
Teşekkürler
akıncı

Mesajgönderen tkara » Pzt Eki 02, 2006 10:37 am

Semih Hoca'nın dediği gibi benimde bildiğim Kayı işareti ( ıYı ) şeklindedir.
Ayrıca daha öncelerde Kartal motifinin de Kayı sembolü olarak kullanıldığını hatırlar gibiyim.Yanlışım olabilir. Diğer taraftan bazı padişahların paralarında (Sıkça, anonim mangırlarda) Kayı sembolü kullanılmış. Diğer taraftan devlete ait olan birtakım eşyalarda da (Silah,Tombak vs.) bu sembol kullanılmış ki, sonraki devirlerde farklı yerlerde bulunduklarında doğruca hazineye intikal
ettirilebilsin.
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Çrş Nis 04, 2007 5:52 pm

ResimResim
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: kayı boyu

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzt Oca 24, 2011 3:42 am

Cok sasirdim... Yillar önce Kayi Boyu'nun bayragini cizmistim IYI seklinde, yukaridaki gordugunuz bayraktir bu. Kendi capimda Paint programiyla cizmistim bunu. Gelin görün ki, su anda Internette Kayi Boyu asiretinin bayragini aradiginiz takdirde, butun sitelerde yukaridaki bayrak kullaniliyor. Evet, sanirim bilgi kitligindan insanlarimiz bu elle yapilan bayraga sarmistirlar... Fakat... Sahsen böyle farkinda olmadan bir katki sagladigimi dusunuyorum su anda. Ister istemez mutlu oldum :)
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzt Oca 24, 2011 1:02 pm

Bildiğime göre Kayı Boyu'nun farklı sembolleri vardır.Ana sembol ''ıYı'' ve şahindir.II.Murad'ın mangırlarını incelerken;Edirne mangırındaki ''ıYı''sembolünün,en güzel örneklerden olduğu fikrine vardım.

Çift başlı kartalında sembollerden olduğunu söyleyenler var.Kanaatimce Oğuz Türkleri'nin sembolü olup;Bozokları ve Üçokları sembolize eder.II.Murad'ın 822,Tire mangırında çift başlı kartal figürüne rastlıyoruz.

Gün-Alp/Gün-Han: Sembolü: Şâhin.

Ay-Alp/Ay-Han:Sembolü: Kartal.

Yıldız-Alp/Yıldız Han: Sembolü:tavşancıl.

Kayıg/Kayı-Han: “Sağlam, berk” anlamındadır. Üç kıta ve yedi denize altı yüz yıldan fazla hâkim olan Osmanlı sülâlesi bu boydandır. Kayı Boyundan Ertuğrul Gâzi ve her biri birer müstesnâ şahsiyete sâhip, çoğu dâhî, cihangir, kumandan, şâir ve sanatkâr olan Osmanlı sultanları, Kayı Han neslinin kıymetini göstermeye kâfidir
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzt Oca 24, 2011 9:54 pm

''IYI'' sembolü neyi ifade ediyor olabilir? Bu konuda fikir sahibi olanlar varmı?

Sembolün orjinalini göz önünde bulundurarak kendi görüşlerimi sunmak istiyorum..

Ortadaki ''Y'' nin üst kısmı yukarı(göğe) bakan hilal şeklinde olup;Oğuz Türklerinin sembolüdür.Bu sembol ululuğu,yüceliği,ebediliği,Rabb'i (Rabb'in bu yüce devleti ebedi kılacağını) ve Oğuzhan'a saygıyı ifade eder.

''Y'' nin sağında ve solunda bulunan dik çizgilerin aslı ''Ok'' olup;Oğuzların iki kolu olan Bozoklar(sağ kol) ve Üçoklar(sol kol) temsil eder.

''I'' ların(okların) yanlarında birer adet ''yıldız'' olduğu fikrindeyim.Bu yıldızlarda Üçoklardan ve Bozoklardan doğacak neslin(Osmanlı ve Türk neslinin)yeryüzüne yayılacağının ifadesidir.

:!: Bu fikirlerimin herhangi bir kaynak yada dayanağı olmayıp,kendi görüş ve düşüncelerimdir.

Daha önce bu konuyu araştırıp bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 25, 2011 12:38 am

Sn.Kuşcu'nun
Ortadaki ''Y'' nin üst kısmı yukarı(göğe) bakan hilal şeklinde olup;Oğuz Türklerinin sembolüdür.Bu sembol ululuğu,yüceliği,ebediliği,Rabb'i (Rabb'in bu yüce devleti ebedi kılacağını) ve Oğuzhan'a saygıyı ifade eder.
söylemi ve benzerleri maalesef bazı çevrelerin uydurması olarak ortaya çıkmış ve bir kısım tarih meraklıları tarafından kabul görmüş, halka yayılmış ve bilimsellikten uzak, hamasiyetten ibarettir. Oğuz - Oguz - hatta Oxus'un etimolojisini araştıran ne demek istediğimi anlar. Daha fazlasını yazarsam (hatta bu kadarında bile olabilir) tepki çekeceğimi düşündüğümden ve uğraşacak halim olmadığından bu kadarının bilinmesini istedim. Fazlasını öğrenmek isteyen hamasi olmayan kaynaklara bakabilir..!
Gelelim Kayı (Kayığ) Boyu sembolüne, öncelikle bu sembol denilen şey, sembol değil TAMGA'dır! Bayrak falan da değildir. Düpedüz damgadır (Damga sözcüğü Tamga'dan türemiştir. TAMGA=> TAMGHA => DAMGA) Gökmavi renk üzerine beyaz olarak işlenmesi çok sonradandır ve asıl kullanıldığı zamanlarla bir ilgisi yoktur.
TAMGA'lar ayrı bir araştırma konusu...
Net üzerinde pek güvenilir olmayan Wikipedia / Vikipedi bile TAMGA için güzel bilgiler sunmuş.
http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_boylar%C4%B1n%C4%B1n_tamgalar%C4%B1
Tamgalar Ön-Türkçe'dir (Proto Türkçe).
örneğin :
- OQ (OK) = yeryüzü kişisi, yeryüzünde varoluş, ilk insan / insanlık

- UÇ = bey, (k)han, kagan - kağan - kaan - önder, bayrak.

Anlamlarındadır.
Kaşgarlı'nın DLT'ü, boy damgaları için güzel ve orijinal bir kaynaktır.
Ciddi bilgilerin yanında işgüzar bazı üyelerinin zırvalamaları sonucu güvenilirliğini yitiren Viki'den sonra daha ciddi bir kaynak da vereyim:
DLT..! Görüleceği gibi Divan-ı Lugat-it Türk'te(DLT) IYI değil IVI şeklinde.
OGUZ-TAMGALARI.jpg

Nasıl Cumhurbaşkanlığı forsundaki bayrakların bir çoğu sonradan uydurulmuşsa (temsil edilen devletlerin değil - bayrakların!) IYI şeklindeki mavi zemin üzerine beyaz bayrak da uydurmadır. IVI şeklindeki TAMGA ise zaman içinde IYI halini almıştır. IVI'nın IYI oluşunun özel bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Büyük olasılıkla İslamiyet'e geçişten bir süre sonra oldu.
Bu Tamga'nın açılımının "insanlığın ve/veya Türklerin önderi" olduğunu düşünüyorum. IVI'nın IYI olmasıyla, "İslam'ın koruyucusu" anlamı da eklenmiş olabilir. Bu son yazdığım tümceler tamamen kendi görüşüm olup, ilk kez burada açıklıyorum.
Hürmetlerimle...
-Necdet-
NOT: Daha önce bir vakıf bağlantısı nedeniyle şeceremi iyi bildiğimden bahsetmiştim. Verilere göre KINIK kökenliymiş baba tarafımın soyu.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 25, 2011 12:54 am

Faruk Sümer'in "Oğuzlar" kitabını da okumalı DLT yanında.
Ayrıca boy damgaları konusunda http://www.turania.net/genel-turk-tarihi/865-turk-boylarinin-tamgalari.html gibi bence Viki'den daha sağlıklı sanal kaynaklar da var.
Araştırılırsa bulunur. Unutulmamalı ki, Net üzerindeki kaynaklara güvenilmemeli. İstismara açıktır "Net". En güzeli ciddi, objektif ve bilimselliğinden kuşku duyulmayan yapıtlara yönelmektir...

Şu liste de, DLT'den yararlanılarak yapılmıştır:

Kınık kavmi: cürre karcığay, yani çakırdoğanın erkeği (Farsça cürre = kuşların erkeği)

Kayı kavmi: sungur (Reşidüddin’in listesinde şahin olarak geçer), yani şahinlerin en büyüğü olan akdoğan.

Bayındır kavmi: Laçin (Reşidüddin’in listesinde şahin olarak geçer), gezgin şahin.

Yuva kavmi: tuygun, yani yaşlı erkek çakırdoğan. Prof. Bazin Özbekçedeki karşılığını bulmuştur: kari erkek karciyağ.

Salur kavmi: bürgüt, yani kral kartal.

Afşar kavmi: Çure-Laçin, yani erkek

Begitli kavmi: bahri, yani küçük balıkçıl kartal ya da balık-kartal.

Büdüz kavmi: italyu (tam olarak köpekleri alan anlamındadır), av için yetiştirilen dişi ya da kutsal doğan.

Bayat kavmi: ükü, yani grandük.

Yazgır kavmi: turumtay (Reşidüddin’inde çakır olarak geçer), yani bozdoğan.

Eymür kavmi: adı bilinmeyen bu kuşa yani delicedoğan denebilir.

Karabölük kavmi: küyenek sarı, yani küçük sarı kerkenez (küye’nin nek’le kısaltılmışı).

Akbölük kavmi: küyenek, yani kerkenez.

Iğdır kavmi: karcığay, yani çakırdoğan.

Yüregir kavmi: biku, yani gecekuşu.

Tukirka kavmi: kızıl karcığay, yani kızıl çakırdoğan.

Ulanyundluk kavmi: yağalbay, yani gece çakırdoğanı.

Tüger kavmi: küçügen, yani kuzuların büyük çakırdoğanı.

Becenek kavmi: ala toğunak,yani haşarat yiyen boz saksağan.

Culavdar kavmi: buğdaınık. Kononov’un bunu Humay olarak yorumlaması yanlıştır. Bu kuş da humay gibi Kırgız halkbiliminde yer alan efsanevi bir kuştur. Adı buğdaykuşu olduğu düşünülüyor.

Çepni kavmi: humay. Farsçası hüma olan efsanevi bir kuştur. Bir önceki kuşta olduğu gibi yine bir hata yapılmıştır, fakat bu kez hatayı Ebulgazi yapmıştır. Efsanevi kuşların burada yeri yoktur. Gerçekte ongon’ları kumay, yani kar çakırdoğanıdır.

Carukluk kavmi: sarı karcığay, yani sarı çakırdoğan.

Karkin kavmi: sü büğürti, yani balıkçılkartal, akkuyruklu kartal.

Yaşar kavmi: kirğu, yani atmaca
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Sal Oca 25, 2011 1:21 am

Teşekkür ederim Necdet Bey,gayet aydınlatıcı..
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 25, 2011 1:41 am

E.KUŞCU yazdı:Teşekkür ederim Necdet Bey,

Gayet aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz.Bazı çevrelerin uydurduğu bilgiler demişsiniz ama; ben olasılıkları aklımdan geçirerek kendi düşüncelerimi yazmıştım :D Demek ki benden öncede böyle düşünenler olmuş :mrgreen: Herhangi bir dayanağı yok tabi.Sizinde dediğiniz gibi hamasetten öteye geçmiyor :D

Tekrar teşekkür ederim,saygılar

Değerli forumdaşım, bazen farklı görüşlerde olsak bile, forum ortamında bunları tartışabildiğimiz için memnunum.
Herkesin birbirine vereceği bir sürü bilgi var. Sizlerden çok şey öğrendim ve öğreniyorum. Arada, benden de birileri öğrenecek ki, aldığımın karşılığını verebileyim.
"Hamaset" dediğim kısımlar için, sakın Türk kavramını ve tarihimizi küçük gördüğüm anlaşılmasın. Türklük'ün yüceliği kendindendir.
İleriki yıllarda ciddi bilimsel araştırmaların sonucunda bilmediğimiz veya yanlış bildiğimiz çok şey açığa çıkacak ve inşallah bunlar milletimizin gurur duyacağı tarihi veriler olacaktır.
Saygılarımla...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 25, 2011 1:43 am

İlk yazdığınızı niye sildiniz? Neyse...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Sal Oca 25, 2011 6:34 pm

İlk yazdıklarım aslında içimden geçenlerdi ama gereksiz gördüm..O yüzden sildim

Tekrar teşekkürler,saygılar
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 25, 2011 6:53 pm

TAMGA'dan bu kadar bahsetmişken, bir de bilgisayar oyunu yapmışlar onu da yazayım bari : :-P
Tarih Danışmanı, Doç. Dr. Erhan AFYONCU olmuş bu oyunun. Reklama girmezse, 69 TL fiyatı olduğunu da belirteyim.
Oyundaki metinler, asker çizimleri, kartlar, akçeler, piyonlar ve diğer bileşenler için binlerce kaynak araştırıldı ve aslına uygun materyaller üretildi.

http://www.tamgaoyun.com/

http://www.tamgaoyun.com/hakkimizda.html

Şanlı Türk Tarihi'nin bir kısmını hatırlatmaya çalıştığımız ve dünya standarlarında ürettiğimiz Tamga, sizlerin beğenisini kazanırsa, bu bizim emeklerimizin en önemli karşılığı olacaktır.

Bize bu oyunu kurgulama imkanı veren şanlı tarihimizi yazmış , miras bırakmış olan atalarımızı ve Büyük Türk Milleti'ni saygıyla selamlıyor ve Türk olmaktan onur duyuyoruz.

http://www.tamgaoyun.com/sss.html
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Yeni Üye Olacaklara

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir