HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sorularla Merhaba

Foruma üye olmak isteyenler önce burayı okuyun. DENEME mesajlarınızı da buraya gönderebilirsiniz.

Sorularla Merhaba

Mesajgönderen gdrogo » Cum Oca 13, 2012 4:49 am

Herkese merhaba,

Bu foruma gelmem evde uzun zamandır olan babamdan kalma madeni paraları elime alıp, bunları satsam ya dememle oldu. Çünkü yapmak istediğim bir şey için basit ihtiyaçlarım var ve işsizim vs. Önce bir ilan sitesinde ilan verdim ve sonuç alamadım. Anladığım kadarıyla da yabancı madeni paralar için Türkiye'de alıcı bulmak biraz mesele. Daha çok değeri olan yerli paralara ilgi var gibi...Doğal olarak ebayda satsam ya moduna geçtim. Ama bunun da bir sürü teferruatı olduğunu biliyorum.Yine de öğrenmek adına kafamı kurcalayan bir sorum var:

ptt ile gönderimde problem yaşanıyor mu?

bu soruyu bi forumda kaybolan gönderiye ptt'nin cevabının alıntısından dolayı takıldım. tamamını kopyalamıyorum ama şöyle bir kısmı var:

Dünya Posta Birliği Kongresi Kararlarının 26.2 Maddesi gereğince; değer konulmuş mektup ve koliler haricindeki gönderiler içerisine para, çek, senet, vb. gibi elinde bulunduranın faydalanabileceği değerli kağıtların, madeni paraların, altın, gümüş ve bu gibi değerli maddelerin gönderilmesi yasak olup, kapsamında bu tür maddeler bulunan gönderilerin kaybı halinde diğer posta idareleri gibi İdaremizde sorumluluk almamaktadır.

önünde "değer konulmuş" ibaresi faturayı işaret ediyor ve işte en azından şahıs şirketi gerekliliği... Faturalı veya faturasız problem yaşayan var mı merak ettim. Yani içine madeni para koyup da gönderisi gitmeyen?

ve bir ek soru:

Maddi koşullarımın iyi olmamasına karşın zaman zaman yurtdışına çıkabiliyorum. nasıl diğceksiniz. festivallerden davet edilerek. ama yine de binbir zorlukla. açıkçası alım satımla para kazanmak, belki bu şekilde gidiş gelişlerimi kısmen de olsa finanse etmek istiyorum. bunun için soru giderken ve gelirken bu madeni paralarla ilgili herhangi bir yükümlülük sözkonusu mu?

Biliyorum daha girişte ticaretten bahseden biri siz koleksiyonerler için en sevimsiz tiplemerden biri oluyor genelde. Ama para olmadan para koleksiyonu nasıl olur da benim sorum...
gdrogo

Re: Sorularla Merhaba

Mesajgönderen berkeley » Cum Oca 13, 2012 9:57 am

Ticaretin 1 numaralı kuralı ne sattığınızı bilmektir, malınıza hakim olmalısınız, sizin durumunuzda değerli birşey 3 kuruşa gidebilir, güvenilir aramızda saygı duyulan bir nümismatik dükkanına gidip paralarınızı tasnif ettirin ilk olarak.
Para ve gönderi söz konusu olduğunda 2863 sayılı kültür varlıkları kanununa muhalefet etmeyecek ürünleri seçmeli ve gönderi numarası alabileceğiniz tipte, koli değil içi balonlu mektup zarfıyla ürün göndermelisiniz.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Sorularla Merhaba

Mesajgönderen gdrogo » Cum Oca 13, 2012 5:13 pm

berkeley yazdı:Ticaretin 1 numaralı kuralı ne sattığınızı bilmektir, malınıza hakim olmalısınız, sizin durumunuzda değerli birşey 3 kuruşa gidebilir, güvenilir aramızda saygı duyulan bir nümismatik dükkanına gidip paralarınızı tasnif ettirin ilk olarak.
Para ve gönderi söz konusu olduğunda 2863 sayılı kültür varlıkları kanununa muhalefet etmeyecek ürünleri seçmeli ve gönderi numarası alabileceğiniz tipte, koli değil içi balonlu mektup zarfıyla ürün göndermelisiniz.

cevabınız için teşekkürler =) haftaiçi forumda önderilen (tekin veya ganzilis) numizmatik dükkanlarından birine uğrayabilirim. 2863 sayılı kanunu biliyorum, öğrendim, o zarfları da daha önce kullandım festivalllere film gönderirken. ebay'dan satış için aceleci olmamak lazım zaten. şimdilik öğrenmeye çalışıyorum. doğru bir şekilde, kuralıyla, hakkıyla yapmak isterim. zamanla diyelim...
gdrogo

Dön Yeni Üye Olacaklara

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir