HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Merhaba

Foruma üye olmak isteyenler önce burayı okuyun. DENEME mesajlarınızı da buraya gönderebilirsiniz.

Merhaba

Mesajgönderen AtahanD » Pzt Tem 22, 2013 2:14 am

Öncelikle herkese merhabalar. Ben nümismatiğe yeni başlayan bir acemiyim. Acemiliğim hem yeni başlamamdan hem de yaşımdan kaynaklanıyor. 15 yaşındayım ve eski nesnelere özellikle de paraya ilgim var. Son üç gündür bu forumda birçok şey okudum ve sizlerin burada vermiş olduğunuz bilgiler muazzam. Bilgilerden öte çok güzel dostluklar edinmişsiniz. Umarım ben de ilerleyen yıllarda nümismatik camiasında sizin gibi dostluklar edinebilirim.

Benim ilgi alanım T.C. Tedavül Madeni paraları. Tedavül demezsek hatıra paraları da işin içine girer , bunu da buradan öğrendiğim sayısız bilgilerden biri. Tabi ki yolun daha çok başındayım. Ama bir gün 'T.C. madeniyi bitirdim!'' diyebilmeyi gerçekten çok istiyorum. Çok istediğim diğer şeyse gerçekte 1/2 kuruş görmek. Umarım onu da ileride koleksiyonuma katabilirim.

İzmir'de oturuyorum ve ne yazık ki İzmir nümismatik konusunda İstanbul kadar iyi değil. Koleksiyonumun şu anki büyük bölümünü İzmir Nümismatik Derneği başkanı sayın Üstün EREK ile birlikte oluşturduk. Bana nümismatik konusunda çok yardımı oldu ve hala da oluyor. Ne yazık ki üye olamıyorum. Yeni başladığım için tek başıma para almaya korkuyorum çünkü daha hangi para alınır hangisi alınmaz konusunda neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. Umarım zamanla bu da gelişir.

Ara sıra buradaki herkes tarafından bilinen şeyler sorarsam şimdiden çok özür dilerim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. İyi koleksiyonlar
-Atahan
En son AtahanD tarafından Pzt Tem 22, 2013 1:08 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
AtahanD
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Merhaba

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Tem 22, 2013 2:59 am

Merhaba,
Foruma katılımınız hayırlı olsun. Boş zamanlarınızda forumun tümünü, ilgilenmediğiniz alanlar dahil, okumanız çok faydalı olacaktır.
Üstün Bey ile temas kurmanız çok iyi olmuş; size doğru yolu gösteriyordur veya gösterecektir...
Nümismatik alanda tecrübeli koleksiyonerlerden size bilgi desteği gelecektir. Bulunduğunuz forum da, bu desteklerden biridir...
İ.N.D. için sanırım henüz yaşınız tutmadığı için üye olamıyorsunuz; olsun hala isterseniz, 3 yıl sonra 18'i dolduruca olursunuz.
Hatıra paraların kimi altın olup çok nadir olanlarının maliyetleri, tüm T.C. tedavül madeni paralarının maliyetlerinden fazla olabilir.
½ Kuruş, sanıldığından kolay bulunur. Alırken kusursuz ve çil olmasına dikkat edin. Acele etmeyin. Şimdilik bu tür nadirlere girmeseniz daha iyi bence.
Yaşınız henüz çok küçük. Ayırabileceğiniz maddi kaynaklar da muhtemelen sınırlı. Bir yerden düzgün bir başlangıç yaparsanız,
önünüzdeki uzun yıllarda çok güzel ve tamamlanmış bir T.C. tedavül madeni paraları koleksiyonunuz olacağını umuyorum.

Size kimi önerilerim olacak:

- Erörlü (hatalı) para koleksiyonu yapmayın şu aşamada. Elinize tesadüfen geçerse koyun bir kenara ama para ile alım yapmayın henüz.

- Edineceğiniz T.C. madenilerin mutlaka çil olmasına dikkat edin (kimilerinde çil altı olabilir). Çil kavramının ne olduğunu iyi öğrenin.

- Doğru fiyata, doğru parayı alabilmek için sabırlı olun. Katalog(lar) edinin; acele etmeyin.

- Klasörlerde boşluk dolduracağım diye kötü kondisyondaki paraları aralara serpiştirmeyin. Varsın boş kalsınlar; zamanı gelince, fırsat bulduğunuzda çilleriyle dolacaktır.

- Hatıra para koleksiyonu da yapacaksanız, tüm listeyi gözden geçirip kendinize, bütçenize uygun bir tema seçin ve başlangıçta sadece bu tematik koleksiyonu yapın. Unutmayın, hatıra paraların tek bir kondisyonu vardır : Çil. Çil olmayan, kapsülünden çıkarılmış paraları almayın. Sertifikası olanların mutlaka sertifikasıyla edinilmesi gerekir. F.A.O. paraları da hatıra para kategorisindedir.

Aklınıza takılan soruları uygun forum bölümlerinde başlık açarak veya zaten benzer konularda açılmış başlıklar varsa oralara yazarak sorabilirsiniz. Fırsat bulan, vakti olan her forumdaş size yardım etmek isteyecektir. Bazen sorularınıza hiç yanıt alamayabilir veya uzun bir zaman sonra yanıt alabilirsiniz. Nümismatik olarak elinize geçen tüm yayınları okuyun. Internet üzerindeki en iyi Türkçe kaynaklardan biri de bu forumdur. Tecrübesinin yetersiz olduğunu düşündüğünüz yahut size karşı maddi menfaat peşinde koşup kötü niyet besleyebilecek kişilerden uzak durun. Yakında başlayacak olan forum kurucusu Sn.Kaan Uslu'nun müzayedelerine uzaktan da pey verebilirsiniz. Bu sayede makul rakamlara kimi T.C. madenileri edinme şansınız olabilir. Sanal ortamlardaki yerli veya yabancı sitelerden şu aşamada alım yapmayın. Bilmediğiniz, tanımadığınız satıcılara karşı çok dikkatli olun. Kondisyon ayırt etmeyi öğrenin. Çil paraya asla elle dokunmayın; uygun şekilde muhafaza edin. Bazı sosyal medya ortamlarındaki oluşumlarda genç ve tecrübesiz koleksiyoner adaylarının yanlış alımlara yönlendirildiği duyumları almıştım; bu ortamlara karşı da dikkatli olun. Doğru adrestesiniz; içiniz rahat olsun. :wink:
Şimdilik bu kadar. İyi koleksiyonlar.

NOT: Elinize "sıra" olmayan erörlü T.C. madeniler geçerse ve bende benzerleri yoksa, ederi kadar, sizde olmayan T.C. madeni tedavül paralarındaki çil - çil altı fazlalıklarımdan takas yapabilirim.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen AtahanD » Pzt Tem 22, 2013 3:34 am

Sn. Gilaay her şeyden önce sizin gibi birinden öneri alabilmek benim için çok büyük bir şey. Önerilerinize uymaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz. Umarım bir gün ben de siz ve dostlarınız gibi bir koleksiyoner olabilirim. Çok teşekkürler. Elime geçen her paraya ''Acaba bunda erör var mı?'' diye bakmaya başladım. Eğer işinize yarayacak bir para bulursam tabi ki ben de takas etmek isterim.
Doğru adreste olduğumu anladığım için yazdım zaten, buradaki çoğu koleksiyonerin bana doğru yolu göstereceğine inancım tam. Teşekkürler.
AtahanD
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Sal Tem 23, 2013 3:43 pm

Sn.AtahanD forumumuza öncelikle hoşgeldiniz benim size başlıca tavsiyem T.C paralarında çil paralari bulup biriktirmenizdir. Çünkü T.C paralarında çilleri yakalamak daha az zahmetli ve kolaydir. Bu ndan dolayi çilleri biriktirmeniz koleksiyonu hem daha göz alıcı yapacak hemde daha kolay satılabilir duruma getirecektir.Tekrar aramıza hoş geldiniz iyi çalışmalar iyi koleksiyonlar :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Tem 23, 2013 5:46 pm

Firavun yazdı:Çünkü T.C paralarında çilleri yakalamak daha az zahmetli ve kolaydir.

"Sıra" olmayan paralar için geçersiz bir görüş. :!:
Eminim tüm tecrübeli T.C. tedavül madeni para koleksiyonerleri buna katılacaktır.
Firavun yazdı:hem de daha kolay satılabilir duruma getirecektir.

Koleksiyon yapmanın amacı ticari kaygılar değildir.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Çrş Tem 24, 2013 3:48 pm

Gilaay yazdı:
Firavun yazdı:Çünkü T.C paralarında çilleri yakalamak daha az zahmetli ve kolaydir.

"Sıra" olmayan paralar için geçersiz bir görüş. :!:
Eminim tüm tecrübeli T.C. tedavül madeni para koleksiyonerleri buna katılacaktır.
Firavun yazdı:hem de daha kolay satılabilir duruma getirecektir.

Koleksiyon yapmanın amacı ticari kaygılar değildir.

Koleksiyonun amacı elbette ticari kaygılardan ibaret olmamalıdır. Ancak yarin öbür gün koleksiyon satılmaya kalkıldığı zaman maddi değerde önem kazanmaktadır .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Tem 24, 2013 6:42 pm

Sahiden çok mühim ihtiyaçlar hasıl olmadıkça, ölüm-kalım meselesi olmadıkça, koleksiyonlar satılmamalı, sizden sonra geleceklere devredilmelidir.
Avrupa'da, Amerika'da büyük koleksiyonlar bu şekilde, nesilden nesile geçerek oluşuyor.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Prş Tem 25, 2013 6:53 pm

Gilaay yazdı:Sahiden çok mühim ihtiyaçlar hasıl olmadıkça, ölüm-kalım meselesi olmadıkça, koleksiyonlar satılmamalı, sizden sonra geleceklere devredilmelidir.
Avrupa'da, Amerika'da büyük koleksiyonlar bu şekilde, nesilden nesile geçerek oluşuyor.

Tabikide öyle zorunda kalınmadıkça satılmasını bende doğru görmüyorum.Örneğin bende dedemin küçük çaplı T.C paraları koleksiyonunu kendi koleksiyonuma ilave ederek devam ettim.Koleksiyonun gelecek nesillere aktarılması gerekir.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen rihan1958 » Çrş Ağu 14, 2013 5:32 pm

Madeni para incelemesinde kullanılan büyüteç (dokumacı tipi )mi olmalı veya saplı.
KAÇ DEFA BÜYÜTME yapabilen bir büyüteç kullanmalı(2.5-4-5-10-20-30)defa büyüten mi?
İlginiz için teşekür ederim.
rihan1958

Mesajgönderen berkeley » Çrş Ağu 14, 2013 9:02 pm

Birazda göz sağlığınızla ilgili bir durum, ayrıca paraları incelemekten zevk alıyorsanız mümkün olduğu kadar çok büyüten ve ışıklı modellerden seçmelisiniz.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Çrş Ağu 14, 2013 9:31 pm

10 kat büyüten küçük cep büyüteçleri var ben şahsen onları kullanıyorum.Tavsiye ederim.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen rihan1958 » Prş Ağu 15, 2013 7:09 pm

Cevaplar için teşekür ederim. Sağ olun
rihan1958

Dön Yeni Üye Olacaklara

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir