HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Eski Madeni Para (1908 yılı)

Herhangi bir koleksiyon konusundaki alım/satım mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.
Forum kuralları
Türkiye Cumhuriyeti'ne ait paraların tamamı, Osmanlı kağıt paralarının tamamı ve üzerinde hicri 1255 veya daha yakın bir tarih taşıyan Osmanlı madeni paraları ile ilgili her türlü alım/satım tekliflerinizi buraya gönderebilirsiniz. Satışı 2863 sayılı kanun ile yasak olan diğer paralar veya nesneler için gelen mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.

Eski Madeni Para (1908 yılı)

Mesajgönderen lionelli » Prş Nis 15, 2010 4:24 pm

Elimde 1908 yılına ait yabancı para var, hangi ülkeye ait olduğunu dahi anlayamadım.Resim pek net değil ama, herhangi bir değeri var mıdır, merak ettim.
lionelli
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Eski Madeni Para (1908 yılı)

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 16, 2010 2:07 am

Para değil madalyon (madalya ile karıştırılmasın) çünkü para olsa üzerinde birimi olurdu 5 Lira, 10 Cent, 20 Kapik gibi... Deliği oluşu da bu saptamayı güçlendiriyor.
Yazılar tam okunmuyor ama Latince olduğu anlaşılıyor "Rex = Kral" gibi... Latince "onurlandırma" dilidir Avrupa'nın çoğunda hele 1908 gibi bir yılda...
O zamanın Bulgar Kralı'na benzettim resmi ama Bulgarlar pek Lat. kullanmaz madalyonlarında, gene de olabilir... Sanki "Ferdinand" okudum... Bulgar Kralı Ferdinand için mesela tahta çıkışının bilmemnesi onuruna (!) yapılmış anı madalyonu da olabilir. Yazıları tam olarak buraya aktarabilirseniz Latince'den Türkçe'ye çeviri yapabilirim. Çok bir değeri olduğunu sanmıyorum, ki kondüsyonu da düşük. Eğer çok nadir bir madalyon değilse tahminen 10-15 TL eder en fazla. Arka yüzdeki eli kılıçlı atlı süvari biraz Dorik üslupta. Balkanlardan bir yer mi acaba orijini, Makedonya vb. Avusturya-Macaristan da olabilir mi? Yazılı düşündüm, kusura bakmayın! :)
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen lionelli » Cum Nis 16, 2010 3:20 am

Bilgiler için teşekkür ederim, üzerinde yazan yazıları aynen aktarıyorum.

"OMN REX F.D. IHD IMP EDUARDUS IIV D.G " bu kısımdan sonra son bir kelime var ancak tam okunmuyor B ile başlayıp T ile bitiyor ve 4 harfli.
lionelli
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen knunty » Cum Nis 16, 2010 7:42 am

İngiltere Kralı VII. Edward'ın altın paralarını andıracak bir şekilde yapılmış bir madalyon. Oldukça fazla sayıda çıkar fakat ne yalan söyleyeyim, kralın portresinin bu kadar kötü yapılmış olanını ilk kez gördüm. Arka yüzde ise St. George'u ejderhayı öldürürken gösteren meşhur tasviri bulunuyor. Okunmayan yerde ise BRIT yazdığını sanıyorum.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 16, 2010 12:07 pm

Şimdi oldu. Lat. gelince Sn.knunty'nin dediği gibi anlaşıldı. BRIT de Britannia yani İngiltere'nin kısaltması olmalı. :mrgreen: St.George ve Ejderha'yı atlamışım, Dorik süvari yapmışım ! :wall: :clapping:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ffkafka » Cum Nis 16, 2010 3:17 pm

brıtt yazduıgı dogru

bende de aynısı var 1908 ama kondüsyonu yükseksu an yanımda yok ta bi ara resmını atarım
ffkafka
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen knunty » Sal Nis 20, 2010 11:11 pm

Yeri gelmişken bazı İngiliz paralarındaki Latince kısaltmalar hakkında bilgi vermek istiyorum, oldukça sık sorulan bir soru zira bu.
D.G. : (Dei Gratia) By the grace of God (Tanrı'nın inayetiyle)
Britt Omn : (Britanniarum Omnium) Of all the Britons (Tüm Britanya'lıların)
Rex : King (Kral)
F.D. ya da FID DEF (Fidei Defensor) Defender of the faith (İnancın koruyucusu)
Ind : (Indiae) India (Hindistan)
Imp : (Imperator) Emperor (İmparator)
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen avanosemre » Çrş Nis 21, 2010 9:53 am

Ben bunun o döneme ait bir madalyon olduğu konusunda da şüpheliyim.Buna benzer bir tane de bende var.Daha sonraki dönemlerde takı amaçlı yada dekoratif amaçlı olarak basılan kopyalar var metali de sanatı da hiç gerçek madalyonmuş gibi durmuyor bana kalırsa.
avanosemre
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ffkafka » Çrş Nis 21, 2010 4:12 pm

bu ayni si mi acaba,benzeri mi?
IMG0259A.jpg
ffkafka
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen madmax » Çrş Mar 30, 2011 11:10 pm

aynısı bende var ve acık net bir şekılde üzereinde şu nyazıyor EDUARDUS.VII.D.G.BRIT.OMN REX.F.D.İND.İMP. 1908 TAM OLARAK PARAMI MADOLYON MU NBIUR ACIKLAMA GETIREBILIRMISINIZ
madmax

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Mar 30, 2011 11:57 pm

madmax yazdı:aynısı bende var ve acık net bir şekılde üzereinde şu nyazıyor EDUARDUS.VII.D.G.BRIT.OMN REX.F.D.İND.İMP. 1908 TAM OLARAK PARAMI MADOLYON MU NBIUR ACIKLAMA GETIREBILIRMISINIZ

Yukarıda, bu başlıktaki ilk iletimde yazdığım gözünüzden kaçmış olsa gerek;
bakınız şöyle yazmışım ve yazdığımın yanlış olduğunu belirten birisi çıkmamış (para da olabilir - uzman değilim !!!) :
Gilaay yazdı:Para değil madalyon (madalya ile karıştırılmasın) çünkü para olsa üzerinde birimi olurdu 5 Lira, 10 Cent, 20 Kapik gibi...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen czcoskun » Pzr Şub 03, 2013 7:20 pm

3333.jpg
4444.jpg

merhaba,

elimde olan bu paranın ne zamana ait ve kimin parası olduğunu bir türlü bulamadım. bana yardımcı olabilir misiniz?
czcoskun

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Şub 03, 2013 9:42 pm

Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Alım - Satım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir