HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Cumhuriyet'in 50.Yılı Altını - "A.K." imzalı - TAKAS

Herhangi bir koleksiyon konusundaki alım/satım mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.
Forum kuralları
Türkiye Cumhuriyeti'ne ait paraların tamamı, Osmanlı kağıt paralarının tamamı ve üzerinde hicri 1255 veya daha yakın bir tarih taşıyan Osmanlı madeni paraları ile ilgili her türlü alım/satım tekliflerinizi buraya gönderebilirsiniz. Satışı 2863 sayılı kanun ile yasak olan diğer paralar veya nesneler için gelen mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.

Cumhuriyet'in 50.Yılı Altını - "A.K." imzalı - TAKAS

Mesajgönderen Gilaay » Çrş May 18, 2011 2:10 am

Açıklaması imajda mevcut. Satış değildir, takas teklifidir. Kondisyon, resimde görüldüğü gibidir.
İlgileniyorsanız, başlığa yazmayıp özel mesaj atınız. Saygılarımla...
Cumhuriyet-in-50.Yılı-ALTIN-TAKAS.jpg
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Cumhuriyet'in 50.Yılı Altını - "A.K." imzalı - TAKAS

Mesajgönderen croissantro » Çrş May 18, 2011 8:01 pm

Sayin Gilaay,
ufak bir soru. Bu emisyonun 100 liralari, gumus, imzali imzasiz farkliligi varmi?
"En art, il n'y a pas d'étrangers"
croissantro
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş May 19, 2011 12:00 am

Bildiğim kadarıyla ve kataloglara göre yok. Dediğiniz paralar üstteki parayla aynı seriden değil. Onlar da Cumhuriyet'in 50.Yılı ama Tura yüzleri farklı 50 ve 100 Lira nominalli gümüşler. Sadece yazı yüzleri aynıdır. 50.Yıl altını ile tek benzerlikleri Yazı yüzleridir.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen croissantro » Prş May 19, 2011 12:19 am

Bende farkettim, tura yuzleri ayni degil.
Ayni anda, 100 liradaki M K Ataturk'un yuzu cok, ama cok yanlis yapildi. Kabul edilmez bir anatomik yanlisligi var. Bu sahsi yorumum dur, bir heykeltras olarak......diyorum ki o yuz cok yanlis. Sol kulagi cok yukari yapildi, diger kulaga gore ve surat anatomisine gore....cok ama cok yanlis. ( don't shut the pianist), sadece heykeltras gozumun yorumudur.
croissantro
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş May 19, 2011 12:28 am

croissantro yazdı:Bende farkettim, tura yuzleri ayni degil.
Ayni anda, 100 liradaki M K Ataturk'un yuzu cok, ama cok yanlis yapildi. Kabul edilmez bir anatomik yanlisligi var. Bu sahsi yorumum dur, bir heykeltras olarak......diyorum ki o yuz cok yanlis. Sol kulagi cok yukari yapildi, diger kulaga gore ve surat anatomisine gore....cok ama cok yanlis. ( don't shut the pianist), sadece heykeltras gozumun yorumudur.

don't shut the pianist :D Öyle bir film vardı... Darphane'nin yaptığı öyle çok hata var ki. Bu da onlardan birisi. Hatıra Para (Commemorative coins) olarak, tedavül paralarından daha fazla hata var. Hata derken erörü kastetmiyorum. Estetik kaygılarla bakan birisi için diyorum. Siz zaten bir sanatçı olarak derhal saptayabiliyorsunuz bu tür şeyleri.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen croissantro » Prş May 19, 2011 12:33 am

Ama sayin Gilaay, paradoxu ne dir biliyormusunuz? Bu anatomi yanlisligile ragmen....bu paranin (100 lira 73 hatira) en guzel gozler bakisi var. Genelde, para ustunde, bir personajin gozleri ve gozlerin bakisi yapmak, cikartmak cok zor. Tum gordugum TC paralarindan, bu paradaki MK Ataturk'un bakisi cok guzel.
croissantro
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş May 19, 2011 12:35 am

croissantro yazdı:Ama sayin Gilaay, paradoxu ne dir biliyormusunuz? Bu anatomi yanlisligile ragmen....bu paranin (100 lira 73 hatira) en guzel gozler bakisi var. Genelde, para ustunde, bir personajin gozleri ve gozlerin bakisi yapmak, cikartmak cok zor. Tum gordugum TC paralarindan, bu paradaki MK Ataturk'un bakisi cok guzel.

Paranın tasarım sanatçısı gözler üzerinde yoğunlaşmış, kulaktaki estetiği ve genel yüz anatomisini ihmal etmiş o zaman.
Siz yazınca ben de dikkatle baktım şimdi; hakikaten gözleri oldukça anlamlı. Hatta hipnotik biraz.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen croissantro » Prş May 19, 2011 12:39 am

Biraz monopolize ettim bu baslik, ozur dilerim.
Evet, sizde farkettiniz simdi. Inanin ki, buyuk bir bust icin bile, gozler yapmak cok zordur. ve dusunun sukadar kucucuk bir eser icin, goz yapmak, arti gozlerin bakisi. Kulak icin 0 not veririm, ama gozlerin bakisi icin 10+
croissantro
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş May 19, 2011 12:53 am

Sorun değil "monopolize" etmeniz. Sadece yukarıdaki takas teklifi için (sizi kastetmedim) buraya yazılmasa, özel mesaj atılsa iyi olur.
Eminim diğer hatıra paralarımızı da inceleyebilseniz farklı estetik durumlar saptayabilirsiniz. Belki bir gün siz de para tasarımı yaparsınız, pantografın karşısına geçersiniz... Onların çoğu güzel sanatlar kökenli, heykeltraşlar zaten.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen croissantro » Prş May 19, 2011 1:08 am

iyi bir fikir, incelemek guzeldir. acariz bir yeni baslik bunun icin, hatira paralarin guzel ve cirkin noktalari. Yine ornek, 20 lira 2011, hokey oyuncunun ustunde tam bir silaha benziyor. kalasnikov mu yoksa american marine soldierlerin silahi....???? :)
croissantro
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş May 19, 2011 1:14 am

Sizin dediğiniz Universiade Kış Oyunları paralarında. Haklısınız. Darphane sitesinden mi gördünüz?

Demin bahsettiğimiz paralar. Yalnız, imzasız olana da imzalı fotosu konulmuş.

http://www.vedatduman.com/hatira-parala ... gumus.html
http://www.vedatduman.com/hatira-parala ... -lira.html
http://www.vedatduman.com/hatira-parala ... mzali.html
http://www.vedatduman.com/hatira-parala ... zasiz.html

"Hatıra Paralarda estetik hatalar ve güzellikler" diye bir başlık açacağım az sonra. Lütfen oraya yazın.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş May 19, 2011 1:18 am

"Hatıra Paralarda estetik hatalar ve güzellikler"
Yukarıdaki başlık konusuyla ilgili girdiler için şuradan buyrun :
http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=47&t=3815
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Alım - Satım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir