1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 3:54 pm
gönderen efeler1971
Ben koleksiyonunun yapmadığım halde son dönemlerde açık artırma sitelerinde Osmanlı madeni paralara ilginin çok arttığını farkettim. Acaba yanılıyor muyum? Yabancı madeni ve banknotlara ise pek fazla ilgi yok gibi bilmem katılır mısınız?

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Pzr Ağu 26, 2012 10:19 am
gönderen berkeley
Bazı arkadaşlar ilginin arttığını söyleselerde ben inanmıyorum, nasıl bir ilgi ki bu her sana çok daha uyguna para alabiliyorum ?
Yeni birilerinin kolleksiyon yapması çok zor çünkü Osmanlı madenileri çok zor bir dal, ben artık oldum dediğinde oynanmış parayı kolleksiyonuna katarsın, her zaman üstadlara danışmak gerek.

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Pzr Ağu 26, 2012 3:20 pm
gönderen karabina
berkeley yazdı:Bazı arkadaşlar ilginin arttığını söyleselerde ben inanmıyorum, nasıl bir ilgi ki bu her sana çok daha uyguna para alabiliyorum ?

Bilmiyorum nasıl alabiliyorsun? Ben neden alamıyorum? :(

Şaka bir yana , Osmanlı madenileri eskiye göre tabi ki fiyatları arttı.. Ebay'ı takip edin.. Bundan 6-7 sene önce 1tlye aldığımız paralar şuan var mı? Veya 20kuruşlar bundan 3 sene evvel 20tlye alabilirken şimdi 70tlden kapı açılıyor..
Gümüşün veya altının artması bunda rol oynadığı kadar sadece Türkiye'de değil Osmanlı paralarına eskisine göre dünyada ilgi artmış durumda..

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Pzr Ağu 26, 2012 5:14 pm
gönderen Gilaay
Ben, bir ara ilginin arttığını, speküle edildiklerini ama 2012 başlarından itibaren, trendin yeniden durağan hale döndüğünü görüyorum. Bu durağanlık yeniden artışa geçer mi yoksa yön aşağıya mı döner bilemem.
Şu da bir gerçek ki, Türkiye'nin durumu nereye giderse, bunların gidişatı da o yöne doğru. İnşallah talep artar ve şu anki fiyatları bile mumla ararız!

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 27, 2012 10:22 am
gönderen berkeley
Ebayda iyi takip yaparsanız her zaman Türkiyedeki fiyatlardan ucuza bulursunuz, sabır şart.

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 27, 2012 2:13 pm
gönderen Gilaay
Eski koleksiyonerlerin oldukça fazla bir kısmının ekonomik sıkıntı içinde olduklarını duyuyoruz. Bu nedenle, zaman içinde satacaklar. Arz-talep dengesine göre yeni fiyatlar oluşacak.
Trend, yükselen yöne dönse bile, bu yükselişin önünü gelecek satışlar dengeleyeceğinden, çok fazla ve hızlı artışlar beklemiyorum fiyatlarda.
Sn.berkeley kardeşimin dediği gibi, sabır şart. Tecrübeyle sabittir. 2-3 sene önce aldığım bazı Osmanlı paralarını %20-30 eksiğine şu aralar, istemediğim halde, bulabiliyorum veya onlar beni buluyorlar ne hikmetse! 2-3 sene önce pahalıya aldığımı düşünenler olabilir elbette. Fakat aldıklarımın çoğu güvenilir ellerden ve yeniden bana teklif edilenler de aynı yerlerden!

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 27, 2012 9:55 pm
gönderen efeler1971
Sn. Gilaay, yorumunuz emtia piyasası yorumları gibi olmuş :D . Ama söylediklerinizin gerçekleşme ihtimali ipuçlarınızdan açıkça anlaşılıyor. Ben bu soruyu aslında yabancı banknot ve madenilerdeki ciddi bir gerileyiş gözüme çarparken; Osmanlı madenilerinde en azından düşüş görmediğim için yazmıştım. Gerçi bu duruma sebep olabilecek bir diğer faktör yurt dışı alımın artışıyla fiyatların azalışı ama bu azalış Osmanlı madenilerde yaşanmadı gibi. Bir diğer şey ise nüfus artışı ile korelasyon göstererek, koleksiyoner sayısının arttığını düşünüp piyasadaki paranın sabit kaldığı (yenisi basılmadığı için) fikrinden yola çıkarak talebin artacağını düşünmüştüm. Ama artık koleksiyoner sayısının arttığına inanmıyorum. Bana öyle geliyor ki yakın gelecekte de artacak gibi görünmüyor :think:

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Prş Ağu 30, 2012 7:15 am
gönderen kaanuslu
Ebay'den hesaplı, iş yarar bir şey bulmak çok zorlaştı. Yurtdışında Osmanlı meraklısı çok arttı, bu kesin. Yurtiçinde ise, son 6 ile sınırlı olduğumuzdan dar bir alanda çalışmak zorundayız. Koleksiyoner sayısı arttı ancak yurtdışı ile karşılaştırınca sayı hâlâ çok ufak. Bu yüzden birkaç kişi koleksiyonunu elden çıkarmaya karar verince işler karışıyor.
Ve tabi bir de, bütün koleksiyon ürünlerinin aynı zamanda birer metâ olduklarını da unutmayalım. Her şey gibi onlarında fiyatları düşüp yükselebiliyor.

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 31, 2012 5:22 pm
gönderen Gilaay
İşler hep karışık zaten :D