HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Eski Rus Parası

Herhangi bir koleksiyon konusundaki alım/satım mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.
Forum kuralları
Türkiye Cumhuriyeti'ne ait paraların tamamı, Osmanlı kağıt paralarının tamamı ve üzerinde hicri 1255 veya daha yakın bir tarih taşıyan Osmanlı madeni paraları ile ilgili her türlü alım/satım tekliflerinizi buraya gönderebilirsiniz. Satışı 2863 sayılı kanun ile yasak olan diğer paralar veya nesneler için gelen mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.

Eski Rus Parası

Mesajgönderen lordbluefire » Prş May 02, 2013 4:15 pm

Herkese selamlar

http://www.banknotes.com/ru10.htm

Yukarıdaki linkte resmi olan rus parasının değeri hakkında yardım isteyecektim.
Fikri olanlar beni bilgilendirirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler
lordbluefire

Re: Eski Rus Parası

Mesajgönderen ersan33 » Prş May 02, 2013 11:17 pm

yabancı banknot kolleksiyonu yapmıyorum ama benim bildigim çok degerli degil piyasada çok fazla var güzel bir para ama çok istiyorsanız miktarın önemi yok diyorsanız max 20 tl oda posta ücreti dahil olsun yani ama yinede bunlarla ilgilenen arkadaşların net fiyat vermeleri daha dogru dikkate alınıcak bir fayata sahip degil kısacası .
ersan33
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Cum May 03, 2013 12:41 am

@lordbluefire,
Çarlık Rusyası banknotlarının çoğu değersizdir. Çuvalla çıkarlardı eskiden. Şimdilerde, eskisi kadar çok olmasa da, oldukça bol miktarda görülüyorlar... İlla koleksiyona koyacaksanız çil olmasına dikkat edin. Bazıları nadirdir. Uzmanı olmadığım için, neyin ne olduğunu, kataloglara bakmadan söyleyemem. Maalesef, koleksiyonlarını yapmadığım için kağıt paralarla ilgili tüm kataloglarımı eşe-dosta dağıttım. Internet'tense çeşitli ve çelişkili bilgilere ulaşmak mümkün.
Mesela, şu blog'da sizin paranız için bazı fiyatlar verilmiş: http://imperialbanknotes.blogspot.com/2 ... -1909.html
Başka bir yerde de, satışta görmek mümkün: http://www.amazon.com/BANKNOTE-RUBLES-R ... B002WVIPPM
Seri numaraları, imzalar vb. de, kondisyon ve tiraj kadar değerini etkileyen şeyler. Dikkatle araştırmalı. Ümit vermiş gibi olmayayım ama baştan önyargıyla Çarlık banknotları değersiz diye yaklaşıldığında, arada nadir olabilenler de kaynayıp gözden kaçabilir. Buna dikkat etmeli. Fazla vaktim olmadığı için Net'ten daha fazla araştırma yapamayacağım. Umarım siz gereken araştırmaları yaparsınız ve buradan da paylaşıp bizleri aydınlatırsınız...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kuranyi_199 » Sal May 21, 2013 4:07 am

1,3,5,10 ruble bu serinin en değersizidir. Adı geçen paranın çil kondisyonunu 10 liraya temin edebilirim. Temiz kondisyonlu olanı da 2 ila 5 lirası değişiyor. Kısacası bu para değersizdir.
kuranyi_199

Mesajgönderen Firavun » Cmt Haz 08, 2013 10:30 pm

Elimde 10-15 tane var ama fazla bir değeri yok ,zaten çok sık bulunuyor iyi durumdakiler 2-5 lira arasında bulunabilir .Umarım yardımcı olabilmişimdir ustalarıma saygılarımla :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Alım - Satım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir